Chainfire má další „zářez“: úspěšný root Androidu O

chainfire-ma-dalsi-zarez-uspesny-root-androidu-o

Vývojář, vystupující pod přezdívkou Chainfire, opět ukázal světu, proč je právem považován za legendu v rootování. Autor populární aplikace SuperSU totiž ve středu oznámil úspěšný root Androidu O.

Konkrétně se prý podařilo získat “základní práva uživatele root” v prvním vývojářském náhledu, který Google vypustil počátkem tohoto týdne. Od vydání po úspěšné rootnutí tedy uplynuly pouhé desítky hodin. Chainfire se svým úspěchem pochlubil v příspěvku na sociální síti Twitter. Neodhalil však žádné podrobnosti o tom, jak se mu zisk nejvyšších práv povedl, ani jaké nástroje k tomu použil. Metoda funguje na Nexusech 5X a 6P při flashnutí z TWRP. Zatím se jí nepodařilo aplikovat na telefonech Pixel a Pixel XL. V případě Nexusu Player a Pixelu C Chainfire rootování netestoval.

Chainfire oznámil root Androidu O Chainfire oznámil root Androidu O

Pro řadu uživatelů je root zařízení takřka nezbytností, ale jak Google s každou novou verzí systému zvyšuje bezpečnost, je zisk zvýšených práv stále obtížnější. Proto lze považovat dosažení tohoto cíle hned v prvním vývojářském náhledu Androidu O za zásadní okamžik.

Úspěšný root Androidu O

Android O je sice rootnut, nicméně Chainfire ještě musí vyřešit další problémy. Zatím nevysvětlil, na jaké potíže narazil a v jakých směrech jsou jím získaná práva omezená, když mluví jen o “základních právech roota”. Údajně se však potýká s opakovanými samovolnými restarty (“bootloop”).

Ve čtvrtek Chainfire publikoval v diskuzi na XDA Developers nové vlákno, kde konstatuje, že přestože nějaká aplikace může získat přístup roota, ještě to neznamená, že bude fungovat. Ačkoli se Android O stále zdá být velmi podobný Nougatu, některé věci se změnily. Například došlo ke změně syntaxe některých příkazů a byla zpřísněna pravidla SELinuxu.

Protože v tuto chvíli není k dispozici více informací, nezbývá než čekat na to, kdy se Chainfire podělí o další novinky. V každém případě je však úspěšný root Androidu O důležitým milníkem. Naznačuje, že vývojář zvládá držet krok se změnami, které přinese nejnovější verze mobilního operačního systému. Při pohledu na velmi krátký čas, který byl potřeba k zisku práv roota v Androidu O, je evidentní, že se v těchto směrech zásadně neliší od Nougatu. Není tedy příliš silně chráněna proti operacím, které mohou být využity k zisku nejvyšších práv.

Chainfire bude nyní pokračovat v ladění své metody, aby byla připravena na vypuštění stabilní verze Androidu O, kterou Google vydá pravděpodobně na přelomu léta a podzimu.

Co říkáte na úspěšný root Androidu O?

Zdroje: androidheadlines.com, ausdroid.net, forum.xda-developers.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)