Google odhalil nový systém Android O. Jaké novinky můžeme čekat?

systém Android O

Před několika dny jsme psali souhrn spekulací a v tu dobu jsme ani nečekali, že jsme takhle blízko oficiálnímu odhalení. Google dnes vydal preview verzi pro systém Android O. To znamená jediné, spousta nových informací pro nás.

Co nového přinese systém Android O?

Z ničeho nic se dnes na blogu Googlu objevila zpráva ohledně developer verze pro systém Android O. Původně jsme čekali, že Google dal od tohoto způsobu odhalení ruce pryč, nicméně stejně jako minulý rok, jsme se dočkali oznámení prvních novinek již před konferencí I/O. Pojďme se do nich tedy pustit.

Vylepšení výdrže baterie

Stejně jako u Nougatu, i systém Android O má přinést vylepšení výdrže baterie na jedno nabití. Chce to docílit tím, že se omezí aktivity aplikací v pozadí. V nové verzí Androidu bude mnohem jednodušší vytvořit aplikaci, která bude mít minimální nároky na baterii a výkon telefonu.

Změny v notifikacích

Proběhnou ale i vizuální změny a opět se dotknou notifikací. Notifikace nově dostanou kanály, díky kterým budou moct vývojáři roztřídit upozornění do různých kanálů. Vývojáři tak díky tomu budou moct ze svých aplikací posílat přesnější oznámení. Jako příklad se uvádí nastavení odlišných notifikačních kanálů pro jednotlivé konverzace ve stejné aplikaci. Uživatelé pak budou moct měnit chování jednotlivých kanálů a nastavit jim důležitost, zvuk, barvu, vibrace, zobrazení na zamčené obrazovce a možnost aktivace při módu nerušit.

Automatické vyplňovaní v systému

Další zajímavou novinkou je přidání API pro automatické vyplňování rovnou do systému. Takže například uživatelské jména a hesla z aplikací, jako je LastPass, budou moct za vás vyplňovat většinu věcí i v systému.

Adaptivní ikony

Ikony si projdou také změnou. Budou měnit svůj tvar podle typu a druhu zařízení, svůj styl si ale stále zachovají. Výrobci smartphonů si budou moct vybrat svůj skin, podle kterého se ikony budou vykreslovat. Nové ikony se chystají také u zkratek nebo nastavení. Nově budou ikony podporovat také animace.

Obraz v obraze a novinky u Bluetooth

O podpoře obrazu v obraze jsme se zmínili již ve spekulacích. Funkce obraz v obrazu přijde jak pro telefony, tak i tablety. Uživatelé tak budou moct sledovat video, zatímco budou na telefonu nebo tabletu provádět jiné úkony. Dále bychom se měli dočkat podpory kodeku AptX pro kvalitní poslech hudby přes Bluetooth.

Navigační klávesy

Android O dostane také podporu navigačních kláves, což je velmi pravděpodobně kvůli Chromebookům, které nedávno dostaly podporu Androidu. Využít by se ale tato novinka dala i u externích klávesnic nebo třeba her s podporou gamepadu, kde navigace v menu není občas ideální.

Tohle jsou prozatím největší novinky, o kterých víme. Další věci už se týkají vývojářů a pro normálního uživatele nejsou tolik zajímavé. Dá se také očekávat, že to nejsou jediné novinky, které si Google přichystal do nové verze. Kompletního odhalení bychom se měli dočkat na konferenci Google I/O.

Testovací verze Androidu O se již dá stahovat

Pokud vlastníte Google Pixel, Pixel XL, Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus Player nebo Pixel C, tak už si můžete stáhnout první testovací verzi a manuálně si ji nainstalovat. Do Android Beta Programu přijde mnohem později, údajně až v téměř finální verzi.

Co říkáte na novinky v Android O?

Zdroj: googleblog.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)