Android O je za rohem. Co nového má přinést? (souhrn spekulací)

Android O

Android O už je téměř tady, minulý rok již Google v tuto dobu poodhalil některé novinky, které přijdou do nové verze. Tento rok jsme se toho však zatím nedočkali, i přesto se ale začíná objevovat stále více a více spekulací. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější.

Android O má přijít s novými notifikacemi nebo s funkcí obraz v obraze

Nová verze Androidu se několik let poprvé pravidelně ukazovala na konferenci I/O. Minulý rok ale přišel první pohled již v březnu, kdy přišla preview verze Androidu 7 Nougat pro vývojáře. Nyní již máme více jak polovinu měsíce za sebou a nevypadá to, že by Google plánoval opět vydání preview verze. Nicméně server 9to5google alespoň obdržel několik tipů ohledně novinek, které mají v novém Androidu přijít.

Nové notifikace

Notifikace už se změnili v Nougatu a podle všeho se opět změní. Mělo by mít hodně společného s Andromedou, o které toho zatím moc nevíme. Jedna z informací ale je, že Google měl v Andromedě přijít s novým systémem pro notifikace. Později se objevily zprávy o tom, že Andromeda se spojuje s Androidem O, takže teoreticky je možné, že Google přesunul notifikace do nové verze Androidu.

Notifikace Android O 2

 

Novinkou by měla být synchronizace notifikací napříč různými zařízeními. Notifikace by měly být propojeny rovnou s Google účtem. Navíc by notifikace měly obdržet podporu strojového učení, které už můžeme vidět nyní u Google Play Music. Mohly by se tak zobrazovat například notifikace podle místa, času. Cílem má být to, aby uživatel obdržel informace, které zrovna potřebuje.

Nepřečtené položky přímo na ikonce aplikace

Už přímo titulek hodně vysvětluje. Jedná se o jednu z dalších funkcí, kterou byste dávno u Androidu očekávali. Počet nepřečtených položek u aplikací podporuje již mnoho launcherů a po pravdě nás nenapadá důvod, proč ještě za ty roky funkce nebyla implementována přímo do Androidu. Možnost rovnou vidět, kolik oznámení je u jednotlivých aplikací k dispozici, je rozhodně vítaným prvkem.

C Notice nahledovy wp

Plovoucí vyhledávací okno s podporou asistenta

Zhruba před měsícem se objevila spekulace o novince, která se obecně nazývá „méně kopírování“. Díky ní se mají důležité informace z textu automaticky kopírovat, aby byly ihned k využití v případě vložení někde do dokumentu, nebo třeba zprávy. Nyní k tomu má přijít i tzv. plovoucí vyhledávací okno, které by se mělo zobrazovat právě u označeného textu. Kromě vyhledávání, by v něm mel být integrován také Google Assistant.

Obraz v obrazu

Funkce „Obraz v obrazu“ zažila největší boom před lety, kdy našla využití u televizí. Díky tomu šlo sledovat dva televizní programy zároveň. Tato novinka přišla i minulý rok u Androidu 7 Nougat pro zařízení s Android TV. Logickým krokem je tedy rozšíření pro další zařízení. Prozatím se neví, jestli to bude pouze pro tablety, nebo se dočkají i telefony.

Obraz v obraze Android TV

Omezení aktivit v pozadí

Chrome v nové verzi 57 již něco podobného přinesl u záložek v pozadí, kdy nesmí spotřebovávat více, než jedno procento výkonu CPU. To by mělo optimalizovat výdrž baterie. Samozřejmě u jedné aplikace asi rozdíl nebude velký, nicméně pokud by to v Android O platilo pro všechny aplikace, mohlo by se jednat o poměrně značné vylepšení výdrže na jedno nabití.

Co byste vy rádi viděli u Androidu O?

Zdroje: 9to5google.com, androidcentral.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)