Menu

Bude Andromeda nový “velký” systém od Google? A co Android?

Vypadá to, že se na poli Android a Chrome OS zařízení budou dít věci. Na akci, která se uskuteční 4. října, by měl Google odhalit nový operační systém Andromeda, má vycházet právě jak z Androidu, tak i z Chrome OS. Dokonce jsou známé i první detaily o zařízeních s Andromedou. Možná bude jeden z nich i Nexus tablet.

Andromeda jako budoucnost Googlu?

Akce Googlu, která se chystá na 4. října, bude něco speciálního.  Má jít o mnohem více, než jen představení Pixel telefonů, Chromecastu Ultra, Google Home, nebo třeba Google Wifi. Poslední spekulace serveru Android Police naznačují, že se oznámí něco velkého. Všechno nasvědčuje tomu, že to bude dlouho očekávané spojení Androidu a Chrome OS, které je označeno jako projekt Andromeda.

Spekulace podpořil i viceprezident pro Android, Google Play a Chrome, Hiroshi Lockheimer, který na Twitter napsal, že o akci konané 4. října se bude vzpomínat i za 8 let, stejně jako je tomu nyní při vzpomínání na představení první verze Androidu. Z toho se dá usoudit, že se bude jednat o velkou věc.

Spojení Androidu a Chrome OS

Dohady a spekulace o možném spojení těchto dvou systémů, se v podstatě vedou od prvního představení Chrome OS. Už před rokem dokonce vyšel v uznávaném deníku The Wall Street Journal článek o tom, že Google chystá “vměstnat” Chrome OS do Androidu. Autor zprávy také tvrdil, že se “nového” systému dočkáme v roce 2017, ale že o rok dříve uvidíme první oficiální představení.

chromebooky-android-aplikace

Rok 2016 stále běží, na I/O o novém systému nebylo ani vidu, ani slechu, je tu ale pořád velká akce počátku začátku října. Ta se má podle všeho zapsat do dějin společnosti Googlu, protože co může být stejně důležité, jako představení Androidu samotného?

Andromeda bude vyžadovat 2x větší výkon než Android?

Lidé ze serveru 9to5Google dokázali najít v Android 7.0 Nougat AOSP zmínky o projektu Andromeda. Objevili například soubor, který by měl testovat grafický výkon zařízení. Z něj dokázali zjistit, že minimální potřebné skóre k Andromedě je 8.0, to je dvakrát více, než potřebuje Android, kterému stačí grafický výkon v hodnotě 4.0. Testy probíhaly na dvou zařízeních, prvním je tablet Nexus 9, který dosáhl skóre zhruba 8.8, čímž se tak tak dostal přes minimální požadavky. Druhým zařízením byl pak telefon Nexus 6, který měl hodnocení kolem čísla 28.

Poslední věcí, kterou dokázali ve spojitosti s Andromedou najít, byla možnost volně se pohybujících oken, která je schovaná v útrobách Android 7.0 Nougat a není veřejně dostupná. To by mohlo nasvědčovat tomu, že Andromeda bude zaměřená hlavně pro větší zařízení.

Pixel 3 bude první zařízení s Andromedou?

Server Android Police přišel i s jinou zajímavou zprávou ohledně Andromedy, a to rovnou s údajným novým notebookem. Ano, notebookem, protože Bison, jak se kódově označuje nové zařízení Pixel 3, by neměl být označován jako Chromebook.

Pixel 3 by měl mít displej velikosti 12,3 palců a měl by podporovat i tabletový mód, tudíž bude mít dotykovou obrazovku. Pohánět jej má Intel m3, nebo i5 Core s 32 nebo 128 GB vnitřní pamětí. RAM bude 8 nebo 16 GB. Z toho se dá usoudit, že budou dva modely. Dále by neměla chybět čtečka otisku prstů, dvakrát port USB-C a 3,5 mm Jack.

google-pixel-c-1200

Google Pixel C. Bude se mu nový “Bison” podobat?

Dokonce má mít o podporu Wacon pera. To vše pak doplní podsvícená klávesnice a skleněný trackpad s podporou haptické odezvy. Samotná tloušťka by měla být nižší než 10 mm! Podle specifikací to vypadá, že Google jde jasně proti Macbookům a Surface zařízením, čemuž pravděpodobně bude odpovídat i cena. Na trh by se měl dostat ve třetím kvartále příštího roku.

Kromě notebooku Pixel 3, se ale údajně chystá i tablet ze série Nexus. Ano, Nexus, nejedná se o překlep. Mělo by se jednat o tablet se sedmi palcovým displejem a 4 GB RAM, který má vyrobit Huawei. Podle mnohých zdrojů se má jednat o jedno ze dvou zařízení, které přijdou jako první se systémem Andromeda. Tím prvním bude pravděpodobně Pixel 3.

Co by Andromeda mohla být?

Může se jednat o systém pro chromebooky (notebooky) a tablety, který bude postaven na Androidu. I když na chromeboocích byly nedávno zprovozněny Android aplikace, rozhodně se nejedná o stejný zážitek, jako na zařízeních se systémem Android. To by právě mohla vyřešit Andromeda. Z Chrome OS by zase naopak mohla přijít například kvalitní podpora myší a klávesnice nebo pravidelné aktualizace pro všechny modely. Díky tomu by se mohly vyřešit neustálé problémy s aktualizacemi, které na Androidu jsou.

Nový Chromebook Pixel

Z těchto spekulací se dá také odvodit, že by telefony mohly dostat podobnou funkci, jako má Microsoft u Continuum, kdy by se mohl telefon jednoduše zapojit do monitoru/televize a fungovat jako počítač. Výkon na to telefony mají. Dokonce existuje poměrně velké množství Chromebooků, které jsou postaveny na mobilních procesorech. Kolik pravdy je na těchto spekulacích se snad brzy dočkáme na akci konané 4. října.

Co říkáte na možné spojení systému Googlu. Může to fungovat?

zdroje: 9to5google.comandroidpolice.com

 

Komentáře

Milan

z aplikace
26.9.2016 20:45

Pokud bude Google umět podobnou funkci jako je Coontinium,tak opouštím Windows na trvalo.

Jirka.S

26.9.2016 21:02

Tak určitě si to umím představit a už na to netrpělivě čekám. Už teď jsem kompaktním tabletem skoro nahradil PC, plně jsem jím nahradil mobilní telefon, a při hraní remote play když je zbaraná TV tak z něj mám konzoly.. Ale jsou veci, které prostě android ještě nezvladne, nenaformátuji HDD (vubec připojit externí ssd disk je problém), otevřít více oken najednou a podobné věci, a toto by to vyřešilo, takže za mě sem s tím už !!! :)

Mis012

z aplikace
26.9.2016 21:04

@Milan Pokud má telefon podporu HDMI a root, pak není vytvoření něčeho podobného nijak složité. V případě, že je s HDMI asociován i framebuffer, je pravděpodobně možné použít i už existující aplikaci pro spuštění GNU části GNU/Linuxu v chrootu. #naTohleseHodiRoot

Redmarx

Redmarx 0

26.9.2016 23:28

Google ma v soucasne dobe dva systemy (Android a ChromeOS) a jeden je blbejsi jak druhej, takze do tretice nejblbejsi Andromeda?

Popravde sleduju to pozorne a doufam, ze by to mohlo vyjit a Google by to konecne mohl pohnojit tak, aby konecne Samsung zacal vazne uvazovat nad Tizenem. V ty bide mobilnich systemu co jsou dneska k dispozici by to bylo vazne treba!

Mercuriuz

27.9.2016 8:32

no jo, Redmarx má beztak v kapse ifoun a na kompu widle…

Trent

trent 0

z aplikace
27.9.2016 9:00

Mercuriuz: A proč by nemohl mít iPhone a počítač s Windows? Když to funguje? Ukažte mi nějakou alternativu, například pro pracovní použití? Úzce zaměřený software je stejně jen pro ty špatný okna a nakonec on i ten hw dnes běží třeba na Windows CE.

Uni

uni -20

27.9.2016 13:45

Tak to, že živit Android a ChromeOS (a ChromeApps) je nesmysl je jasné (ChromeApps aktuálně zaříznuty). Takže něco po musí přijít. A Google pro to má rozhodně dobrou startovní pozici. Otázka je, kudy půjdou, protože aktuálně to vypadá dost zoufale (Android + HW-Nexus/Pixel a ChromeOS + Chromeněco).
A je otázka, zda bude chtít opakovat model Androidu, který je vysoce problematický a v zásadě nevýnosný (min. pro Google).
Čeho každopádně můžeme litovat je neschopnost MS, z které opravdu neprofituje nikdo. Takhle si Apple prostě jede jako parní válec….

josefjilek109

z aplikace
27.9.2016 16:29

Tak počkat nechystá náhodou Google os fuxia?

Red74cze

RedRose 3

29.9.2016 14:30

je fakt ze se v tom google trochu mota… a je nejvyssi cas udat jasny smer… co z toho vyleze jsem zvedavy… desktopovy/notebookovy android, neco mezi RemixOS a ChromeOS by se mi mozna i libilo…

RSS (komentáře k článku)