Menu

Reverse Tether – internet v mobilu přes USB

Dnes jsou již všechny androidí telefony připraveny k bezdrátovému připojení k internetu, ať už pomocí Wi-Fi nebo mobilního internetu přes GSM síť. Může se však objevit situace, kdy ani jeden způsob připojení použít nelze a jediné, co máme k dispozici, je stolní počítač s pevným připojením k internetu. Taková situace může nastat například v zaměstnání, ve škole nebo v domě, kde je internet přiveden kabelovou přípojkou a není zde Wi-Fi router/modem. Dnes si ukážeme šikovnou aplikaci Reverse Tether, díky které připojíme telefon USB kabelem k počítači a získáme tak internetové připojení.

Reverse Tether

Reverzní tethering, jak se funkce, díky které je možné čerpat internetové připojení z počítače, nazývá, bohužel systém Android standardně neumožňuje. Výjimkou jsou majitelé telefonů HTC, kteří díky nadstavbě Sense mohou reverzní tethering používat a HTC tuto funkci pojmenovalo Internetová propust. Pro ostatní je tu řešení v podobě aplikace Reverse Tether, která zvládne přivést internet do Vašeho mobilu přes USB připojení s počítačem. Jak už to v případě nadstandardních funkcí bývá, je ke zprovoznění reverzního tetheringu potřeba root.

Co budeme potřebovat?

  • rootnutý telefon s možností USB tetheringu
  • USB kabel
  • počítač s nainstalovanými ovladači telefonu a internetovým připojením
  • aplikaci Reverse Tether

O tom, co root přináší, jsme Vás již informovali, stejně tak můžete zařízení rootnout podle našeho návodu a šikovné aplikaci. K zprovoznění této funkce je root nezbytný. Stejně tak jsou nezbytné správné USB ovladače, díky kterým se v systému Windows vytvoří nové síťové připojení pro tethering. Tyto ovladače se mohou nainstalovat samy po zapnutí USB tetheringu v telefonu (jako v mém případě s ROM MIUI), nebo je naleznete na stránce výrobce Vašeho telefonu.

Standardní ovladač z Windows

Nastavení počítače (Windows 7)

Aby reverzní tethering v telefonu správně fungoval, je nejdříve potřeba nasdílet internetové připojení v počítači a umožnit tak přenést internet přes USB připojení. To provedeme aktivováním USB tetheringu v telefonu a konfigurací síťového připojení. V Síťových připojeních (Ovládací panely\Síť a Internet\Síťová připojení) poklepáme na síťový adaptér, přes který je počítač připojen k internetu, zvolíme Vlastnosti a kartu Sdílení, kde zaškrtneme volbu Umožnit ostatním uživatelům v síti využívat připojení k Internetu tohoto počítače a vybereme zde název adaptéru, který přibyl po nainstalování ovladačů k telefonu a zapnutí USB tetheringu.

Sdílení internetu (revetzní tethering)

Nastavíme-li vše v počítači správně, program by měl vše ostatní provést za nás. Spusťme tedy aplikaci, přeskočme návod, ponechme volbu Automatic Configuration a zvolme volbu Retry. Program začne navazovat připojení s počítačem a pokusí se z něj získat internetové připojení. O jednotlivých krocích nás program postupně informuje. Navázání spojení může nějakou minutku trvat, buďte proto trpěliví. Povede-li se navázat spojení, program nás na to upozorní “Connected to the internet” a ve výchozím nastavení maskuje tento internet jako mobilní připojení, což by měla signalizovat ikonka v notifikační liště.

Rychlost a stabilita

Byl jsem skutečně zvědavý, jak rychlý a kvalitní internet se podaří tímto způsobem zprovoznit. Předpokládal jsem, že rychlost bude nízká a takto sdílený internet bude pouze pro nouzové použití. Příjemným překvapením však bylo, že rychlost internetu se pohybovala kolem 4-8 Mbit Download a 0,8 Mbitu upload. I odezva se dokázala držet pod 100 ms, což způsobilo, že kvalita pro brouzdání internetem byla dostačující.

Autor aplikace však upozorňuje, že připojení nemusí být plně stabilní a můžeme se setkávat s výpadky. Tuto skutečnost mohu potvrdit, avšak výpadky byly poměrně vzácné a velmi krátké.

Nastavení

Možnosti nastavení aplikace jsou velmi skromné. Nalezneme zde pouze tři volby:

  • Make the conncetion appear as 3G – maskuje připojení jako 3G (po navázání spojení zobrazí příslušnou ikonku v notifikační liště)
  • Prompt for connection when USB is plugged – po připojení telefonu do USB se automaticky spustí aplikace a pouhým kliknutím ve vysouvací notifikační liště můžeme zahájit spojení
  • Notify me when connection is estabilished – upozorní, když je spojení navázáno

Další možnost nastavení spočívá v manuálním nastavení IP adresy a masky brány při vytváření spojení. To zajistíme odškrtnutím volby Automatic Configuration, což nám zpřístupní políčka Desired IP a Gateway IP.

Závěr

Ocitnete-li se v situaci, kdy potřebujete v mobilu nutně internetové připojení a jediný možný přístup je k počítači s internetem, Reverse Tether by Vás mohl zajímat. Nastavení je skutečně jednoduché a pro opětovné připojení již není potřeba nastavovat nic. Připojení nikdy nebude ideální a můžeme se setkat s výpadky, přesto se kvalita připojení pohybuje na dobré úrovni. Telefon se chová, jakoby byl připojen k internetu přes Wi-Fi nebo 3G, takže se nemusíte bát, že by měly nějaké aplikace problémy s tímto připojením.

Nevýhodou je potřeba práv root, což už je ale poměrně standardní předpoklad pro zprovoznění funkcí, které systém Android běžně neumí. Autor aplikace také upozorňuje, že Reverse Tether není testován na všech přístrojích a může se tak chovat odlišně (někdy nemusí fungovat vůbec). Trial verze má trochu netradiční omezení – program je možné používat pouze v době 11:00 – 15:00 a 23:00 – 5:00. V těchto hodinách nejste nijak limitován, navázat připojení třeba v 20 hodin večer se Vám však nepodaří. Na to je potřeba si připlati necelou stovku za plnou verzi (nebo stále měnit čas v telefonu ;-)).

Klady

+ Plnohodnotný přístup k internetu
+ Velice jednoduché ovládání
+ Snadné nastavení počítače
+ Poměrně dobrá rychlost a stabilita spojení

Zápory

– Nemusí fungovat na všech zařízeních
– Vyžaduje root

Reverse Tether [Trial]
Littlelan
Verzebuild.2012.04.05.trial (5. 4. 2012)
Velikost65 kB
2.2+


Zdarma


94,89 Kč

 

Komentáře

chal

chal

12.6.2012 6:48

…”systém Android standardně neumožňuje”. Ale umožňuje – v ICS je tato fce součástí a funguje, řekl bych více než spolehlivě…

Terrell

Terrell

12.6.2012 7:28

@chal tam je ale tethering jenom ze strany telefonu do pc, tzn. když pc nemá připojení do internetu a telefon jo tak ho telefon dokáže sdílet, ale sdílet připojení z pc do telefonu přes USB tam není. Nebo se pletu? Přibližte nám nastavení..

ice22222

ice22222

12.6.2012 8:03

osobne jsem tuto aplikaci uz drive zkousel a sem tam mi IP a dalsi veci ziskala a sem tam se ani po 10 minutach nepripojila (na stejnem pc i siti). Proto sem se vratil k reverse tethering aplikaci co ma windowsovou cast a pak aplikaci na mobilu, kdy vse taky jede pres usb. Pripojeni je okamzite a windows aplikace se da nosit i na flashi (je portable).

návod jsem psal zde:
http://sgalaxy.cz/forum/firmware/(tool)-reverse-thettering-aneb-internet-z-pc-v-mobilu-pres-usb-beta-v3/

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

12.6.2012 8:07

Chal: Ale neumožňuje. Některé Android telefony mají funkci tetheringu, nikoli obráceného tetheringu. Je to tak, jak píše Terrell.

Pavel

Pavel

12.6.2012 10:05

U HTC EVO 3D součástí systému

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

12.6.2012 11:19

Pavel
Máte pravdu. HTC to do svého rozhraní Sense přidává již delší dobu (tuto informaci jsem zmínil také v článku. ;)).

wepopo

wepopo

12.6.2012 12:03

myslíte že mi to pujde na xperii play?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

12.6.2012 12:12

wepopo
K vyzkoušení je potřeba root a 5 minut času. Teoreticky by to jít mělo, prakticky to ale asi nikdo nevyzkoušel (telefon v redakci bohužel nemáme).

FOX

FOX

12.6.2012 14:10

No, a pak ještě existuje program PdaNet (http://www.junefabrics.com/android/), který vám také umožní reverzí tethering a ani nebudete potřebovat root. Jediné omezení je, že verze zdarma má zablokavaný protokol https. Funkčnost ověřena na HTC Legend.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

12.6.2012 14:11

FOX
Moc díky za tip! Vyzkouším.

Jozko

Jozko

12.6.2012 14:12

Dobrý den. Jsem majetelem telefonu HTC desire a pokud vím tak USB tethering není to co popisujete v tomto článku. USB tethering je sdílení internetu v pořadí z mobilu do PC, ale v žádném případě né opačně, tudíž internet z PC do mobilu. Pokud se mýlím prosím opravte mě, děkuji !

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

12.6.2012 14:15

Jozko
Nemýlíte se v tom, co je USB tethering. Článek se ale zabývá “reverzním USB tetheringem”, což indikuje přesně opačný směr sdílení internetového připojení, tedy z počítače do mobilu. Reverzní tethering Android standardně neumožňuje.

Jozko

Jozko

12.6.2012 14:47

Ano, jenže vy uvádíte že telefony HTC se sense toto umožňují. Já mám HTC desire, mám sense a na nic podobného jsem nikdy nenatrefil!

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

12.6.2012 14:53

Jozko
Ano, HTC to do svého Sense přidává jako “internetová propust”. Nejsem Vám však schopný říci, od které verze Sense je to možné, a tak máte možná pravdu, že ve Vašem telefonu tato funkce ještě není.
Díky za podnět, zkusím to zjistit.

Jozko

Jozko

12.6.2012 15:12

Děkuji, to by bylo super. Tato funkce mi na androidu mooc chybí.

Miklik

Miklik

12.6.2012 21:41

Testoval jsem tento program v práci, kde nemáme WiFi a chodil na SGS s CM9 8/8.
Trošku mě překvapujou okliky jak se na to jde. Pač to propojení přes USB je normální USBnet co je v jádře a pro Win RNDIS. Takže jsou to prostě dvě síťovky propojené kabelem.
Tak by z mých zkušeností, měl jít na to napsat pro Android skriptík, co nastaví tu síťovku.
Ve Windowsech se pak nastaví sdílení síťovky a v Linuxu je to klasika milionkrát popsaná.

V práci mi, ale toto využití komplikuje to, že se ještě musím připojovat na Cisco VPN, jehož klient odřízne všechny sítě.

J

J

13.6.2012 2:30

toto som tolko krat hladal, ale rootovat kvoli tomu nebudem

Hothenthoth

Hothenthoth

13.6.2012 9:10

Mě to teda vůbec nejede. Zkoušel jsem to včera, dneska a pořád mě to píše, že mám respektovat omezení trial aplikace. To pracuje podle nějakýho jinýho časovýho pásma? Komu to jelo a v kolik hodin?

FOX

FOX

13.6.2012 10:30

2 J: Zkus program PdaNet (http://www.junefabrics.com/android/), tam to jde i bez rootu.

Milan Keršláger

Milan Keršláger

13.6.2012 12:08

PdaNet reverzní tethering podle popisu neumi. Pouze klasický, tj. propojení k Internetu v telefonu lze vyuzit i pro PC.

wepopo

wepopo

13.6.2012 14:25

ahoj nevíte jak si mám routnout mobil? mám xperia play pls odpovězte na email wepopo@seznam.cz díky:D

michal

michal

13.6.2012 20:22

Do mého stařičkého htc magic sem nahrál android 2.2 sense a ten to uměl stačilo jen připojit usb a dat sdílení internetu

FOX

FOX

14.6.2012 10:25

Omlouvám se, PdaNet umí to, že pokud je telefon připojen přes wi-fi nebo bluetooth k internetu, pak umí nasdílet toto připojení přes USB kabel počítači, který wi-fi nebo bluetooth nemá. Omlouvám se ještě jednou za zmatení pojmů.

nemesis

nemesis

14.6.2012 22:37

@Hothenthoth: mne pise to iste aj ked to skusam v tom povolenom casovom rozsahu :/

cas

cas

18.6.2012 6:53

V práci mám windows XP pojde to aj na XP?ako povolit zdielanie pripojenia na XP?

georges

georges

19.6.2012 21:58

FOXi,

PdaNet umí sdílet internet i přes operátora 3G, EDGE ? z telefonu do PC?

na mem HTC Desire HD, toto nemohu zaboha rozchodit :-(

Milan Červeň

Milan Červeň

14.1.2013 19:34

Huawei Ascend to má standardně a to jsem samouk amater

Ondřej

Ondřej

7.2.2013 20:53

Ahoj,

mám dotaz na mém Huawei (ascend G300) mi jde vše jak má ale jediné s čím mám problém je ten ovladač nějak to nechápu vůbec mi to nebere PC

Petr

Petr

12.2.2013 22:18

Mám v práci Visty. Bude to fungovat i na nich nebo jen na Win7 a 8? Díky.

jakub

jakub

26.5.2013 11:22

Ahoj když jsem to zkoušel podle návodu, a kdyyž jsem měl dát “RETRY” tak se mi zobrazí device not rooted or permission denied co s tím ?? prosím pomoc!:)

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

26.5.2013 11:23

jakub
Má Váš telefon Root?

jakub

jakub

27.5.2013 20:55

DomaciKutil

DomaciKutil

1.1.2014 15:04

jde to rozjet také přes linux ?? A kde seženu ty ovladače ?? vlastním sony xperia tipo a nevim si s tim rady prosim pomozte mi :D

Philip

Philip

4.7.2014 9:34

Perfektní, jede bez chyby.

Hammy350

Hammy350

10.7.2014 13:00

Nevíte, jaké časové pásmo používají výrobci této aplikace ?

Hammy350

Hammy350

10.7.2014 13:02

Aha, nepřečetl jsem si celý článek, tak jsem nevěděl, že stačí měnit čas v telefonu. Ale i tak, mám na mobilu 13 hodin, a nejde se mi připojit, pořád to píše, že se můžu připojit až v tolik a tolik hodin.

Arny

Arny

28.9.2014 1:46

Co delam spatne? Po pripojeni se mi uspesne nainstaloval ovladac, ale kdyz otevru zalozku sdileni a zaskrtnu to povoleni, tak se mi neobjevi zadny vyber pripojeni. Mam W7 a mobil Zopo ZP980 root. Diky

RSS (komentáře k článku)