Recenze: Vodafone SmartTab 10 – tablet s dobrou cenou a 3G

VodafoneSmartTab10_1

Pokud právě teď hledáte tablet s Androidem a zabudovaným 3G modemem za zajímavou cenu, zbystřete. Vodafone a známý výrobce mobilních telefonů ZTE se dohodli na rebrandování modelu ZTE V11A pod jménem Vodafone Smart Tab 10. Tento tablet nabízí za svou cenu kolem 9000 Kč 10,1″ displej, dvoujádrový procesor, a podporuje již od výroby sítě třetí generace. Pojďme si jej tedy blíže představit.

První představení

Tablet dostanete zabalený v bílé krabici s logem Vodafone a renderem tabletu. Krabička je velikostně tak akorát a tablet je do ní napasován s minimálním ochranným odstupem od boků krabice. Po sundání víka na vrchu balení nalezneme samotný tablet, pod ním se ukrývá záruční list a příručka rychlého použití, kterou většina z nás stejně ani nepřečte, protože obsahuje skutečně jen to základní, co z dané situace pochopí i každý laik. Co se příslušenství týče, po sejmutí dalšího kusu kartonu zde objevíte neoprenový obal na tablet, který ho perfektně kryje, je pružný, lehce čistitelný, ovšem jeho velkou nevýhodou je, že se poměrně lehce párá. Pod tímto obalem nalezneme USB kabel, který se připojuje pomocí 40pinového dokovacího konektoru, velmi robustní nabíječku, která mi připadá jako malá nukleární elektrárna, a jako poslední z tohoto skromného, leč o obal obohaceného příslušenství, jsou pecková handsfree sluchátka do 3,5mm audio konektoru. Člověk, který má alespoň trochu rád kvalitní zvuk, z nich bude nejspíš zklamaný. V balení nenalezneme žádnou SD kartu ani další redukci, což je obrovská škoda, protože je zařízení ochuzeno o spousty důležitých konektorů, jako je například klasické USB (nebo alespoň microUSB) či HDMI. Co se týče kvality zpracování příslušenství, musím poznamenat, že se ZTE mohlo více vytáhnout. Dokovací zakončení USB kabelu se prohýbá, vrže a vůbec z něj nemám dobré pocity.

krabice

Ovšem tablet samotný je zpracován poměrně kvalitně. Nikde nic nevrže ani se neprohýbá, záda tabletu jsou pogumovaná, takže tablet z rukou neklouže a nezachytí téměř žádné otisky. V pravé horní části najdeme čočku 5MPx fotoaparátu, která je schopná natáčet 720p video. Fotky jsou ovšem poměrně tragické, ale těmi nemá smysl se zabývat, protože na tabletu vypadají „jakž takž“ a tato zařízení pro fotografické orgie skutečně nejsou. Vedle čočky se nachází kovové logo Vodafone. Boky tabletu jsou pochromované a jediná odnímatelná část je krytka na levé straně tabletu pro sloty na microSD kartu (tablet pojme karty až do velikosti 32 GB) a SIM kartu. Vedle nich se dále nachází 3,5mm konektor pro sluchátka a jeden ze stereo reproduktorů. Na horní straně je poměrně nešikovně umístněné zapínání a kolébka hlasitosti, která má jeden velký neduh – nejen, že je špatně přístupná při držení tabletu na šířku, je totiž usazená skoro uprostřed zařízení, ale redukce hlasitosti je zablokovaná na jednu polohu, kdy je to při landscape módu prostě obráceně a hlasitost se přidává na stranu, kde by se měla ubírat. Zepředu v horní části tabletu nalezneme čočku 2MPx webkamery, u levého horního rohu nalezneme rovněž notifikační diodu, která vám dokáže indikovat vybitý stav baterie (červená barva) a přijaté zprávy z e-mailu či Facebooku a podobných kecálkovitých záležitostí (zelená barva). Celé přední straně jinak dominuje displej o úhlopříčce 10,1″ (cca 25,5 cm), který je krytý sklem a je sám o sobě doslova magnetem na otisky prstů a různé nečistoty.

záda

Hardwarová výbava

Co se týče hardwarové výbavy, papírově se jedná o velice slušné zařízení, které v haldě Tegra 2 přístrojů vybočuje z řady použitým chipsetem od Qualcommu. Jako zobrazovací jednotka byl použit 10,1″ displej, který bych osobně tipoval na IPS, protože žádné obyčejné TFT LCD by nemělo tak skvělé pozorovací úhly a barvy. Rozlišení displeje činí 1280×800 bodů. Displej je celkově největší předností a paradoxně i záporem celého přístroje. I když má skvělé podání barev a vynikající pozorovací úhly, výsledný dojem výrazně kazí podsvícení. To je velmi nerovnoměrné, slabé a diody jsou na okrajích tabletu velmi soustředěné, až tvoří bílé skvrny. Jak jsem již zmínil, tablet pohání dvoujádrový procesor od Qualcommu nesoucí označení MSM 8260 a tikající na frekvenci 1,2 GHz. Jak je u Qualcommu obvyklé, grafickým akcelerátorem není nic jiného, než Adreno 220. Celý chipset je doplněn 1 GB operační paměti a 16 GB vnitřní paměti, která je dále rozšiřitelná o microSD karty až do velikosti 32 GB. Jako operační systém byl použit tabletový Android ve verzi 3.2 Honeycomb. Co se týče různých konektorů, je to kámen úrazu. Veškeré konektory činí pouze microSD slot, SIM slot, 3,5mm audio jack a dockovací konektor. Tímto tablet za konkurencí, pomineme-li přítomnost slotu na SIM kartu pro zprovoznění 3G modemu, výrazně zaostává, jako by byl pro výrobce (ZTE) problém dosadit do poměrně „tlustého“ zařízení další nezbytné konektory, jako je např. microHDMi či alespoň microUSB. K internetu se připojíte jak přes již několikrát zmiňované 3G, tak přes Wi-Fi s „enkovou“ certifikací, DLNA, nebo Bluetooth 2.1. Některé uživatele dokáže potěšit i přítomnost A-GPS. Co se 3G týče, fungovalo naprosto bez problémů, tablet chytal signál i tam, kde měl můj telefon problém a rychlost internetu byla adekvátní.

  • Operační systém: Google Android™ 3.2  (bez grafické nástavby)
  • CPU: Dvoujádrový ARMv7 rev 2, SnapDragon S3 MSM8260, 1,2 GHz
  • GPU: Adreno 220
  • RAM: 1 GB (volná: 620 MB)
  • Vnitřní paměť: 16 GB
  • Displej: 10,1″ kapacitní (IPS?) s rozlišením 1280 x 800 px, 262 000 barev, 160 dpi, poměr stran 16:10
  • Baterie: Li-Ion 6800 mAh, udávaná výdrž až 6 hodin provozu
  • Rozhraní: 3,5mm audio jack, Bluetooth 2.1 + EDR, A2DP, Wi-Fi 802.11 b/g/n, 3G, dockovací konektor, GPRS, EDGE, HSDPA
  • Další výbava: 2Mpx přední kamera, A-GPS, 5Mpx fotoaparát s automatickým ostřením, možností natáčet 720p, stereo reproduktory
  • Rozměry: 257 x 172 x 11,3 mm
  • Hmotnost: 672 g

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

menu

Hrajeme si s tabletem

Po vybalení a prvním spuštění čeká majitele u Androidu naprosto klasická procedura vytvoření či přihlášení účtu Googlu, kdy po zadání všech údajů na vás vyskočí standardní úvodní obrazovka. Už nyní ale zjistíte, že celý systém je tak nějak zpomalený a nadšení z nového mazla tak trochu opadne. Systém se ještě více zpomalí, začnete-li nahrávat do tabletu různé aplikace z Marketu. Zpomalení systému naleznete všude – procházení mezi plochami, kde máte alespoň jeden widget, procházení aplikacemi, multitasking či dokonce aplikace samotné. Často se mi také v době recenzování stalo, že tablet zamrzl do takové míry, že pomohl až tvrdý restart, pokud se již nerestartoval sám. Tento fakt je velmi stresující, na vině je totiž samotný systém, konkrétně jeho „epicky“ odfláknutá optimalizace, kdy pořádně nefungují ani věci, které by měly (v mém případě neustále padala aplikace pro YouTube). Pevně ale doufám, že brzy přijde OTA aktualizace systému a že se tyto neduhy podaří odstranit.   Sám ale neznám bezchybný systém, který by šlapal bez problémů, i když v tomto případě to hraničí s únosnou mírou použitelnosti. Instrukce procesoru ARMv7 slibují plnou podporu technologie Adobe Flash, ten však, snad opět kvůli optimalizaci systému, často vypadává a prohlížeče hlásí, že jej nemají nainstalovaný. Opět pomůže restart zařízení. Co se týče aktualizace na nejnovější Android, verzi Ice Cream Sandwich, na internetu se objevily spekulace, že snad rodina tabletů od ZTE tuto verzi systému dostane. Otázkou je však, zdali se bude jednat i o brandované verze Vodafonu, SmartTab 7 a 10. Čím se tablet ale opravdu může pochlubit, je kapacita baterie. Ta dosahuje hodnoty 6800 mAh a výrobce slibuje výdrž až 6 hodin. Po svých zkušenostech mohu říci, že k této hodnotě jsem se velmi přiblížil. Doba nabití baterie nebyla nikterak hrozná, z 10% do 100% stavu to nabíječce trvalo necelé 4 hodiny. Během testování se mi podařilo naměřit tyto údaje:

  1. Náročná práce – prohlížení webu přes Wi-Fi, hraní her, psaní e-mailů + dokumentů, film v DVD kvalitě – baterie vydržela cca 5 hodin, to vše při plném jasu.
  2. Středně náročná práce – hraní (Angry Birds), 20 minut volání Skype, občasné prohlížení webu, Facebooku, Twitteru – to vše při polovičním jasu, baterie atakovala výdrž 3 dní.
  3. Nenáročná práce – minimální činnost, občas web, informování o příchozích zprávách, tablet byl v uspaném stavu, Wi-Fi aktivní včetně automatických aktualizací, jas nastavený na automatický – SmartTab 10 dokázal vydržet 4 dny.

galerie

Baterie na mne udělala poměrně dojem, nemusíte se totiž bát, že byste si na cestě vlakem či v autě vybili zařízení a tak přišli o konzumaci obsahu. Tablet je ke všemu vybaven senzorem okolního světla, který upravuje podsvícení displeje podle světelných podmínek ve vašem okolí. Výhradu mám ale k usazení senzoru. Ten je umístěn (při pohledu z landscape módu) na levé spodní straně zařízení, takže si tento senzor při držení tabletu levou rukou zastíníte. Ten tak bude detekovat absolutní tmu, tudíž jas sníží na naprosté minimum, čímž venku uvidíte naprosté houby.

Výkon, výkon, výkon

Jelikož má zařízení poměrně kvalitní základ, dáme si zde pár benchmarků, abychom zjistili, jak na tom výkonově je. Žádné zázraky ale nečekejte, v závorce uvidíte výsledky obdobně (stejně) vybaveného Huawei MediaPad

  • LinPack Single Thread – 41,013 MFLOPS (43,984 MFLOPS)
  • LinPack Multi Thread – 63,171MFLOPS (64,083 MFLOPS)
  • MultiTouch Vis Test – 10 prstů (5 prstů)
  • AnTuTu – 4636 (5307)
  • Neocore – 38,6 FPS (83,5 FPS !)
  • NenMark1 – 38,4 FPS (52,2 FPS)
  • Quadrant Standard – 1345 (1901)

Z ostatních testů:

  • NenaMark 2 – 29,3 FPS
  • SmartBench 2012 – 1466/1800 bodů
  • SmartBench 2011 – 2481/1558 bodů

neocore

Z výsledků tedy zjistíme, že vůči obdobně vybavenému MediaPadu od Huaweie je SmartTab o něco hůře optimalizován, všimněte si hlavně výsledku u benchmarku Neocore, kdy Huawei poráží ZTE skoro trojnásobně vyšším skóre! Ovšem pomineme-li benchmarky a vrhneme se na hry, zjistíme, že tablet s naprostou většinou her nemá problém. Nejnáročnější hrou, kterou jsem zkoušel, byl český Shadowgun, a ten jel naprosto bravurně. Co se týče problematických her, tak s těmi jsem se setkal především u vydavatele Gameloft. I když si z Marketu zakoupíte například jako já Modern Combat 3, stáhnete jej a nainstalujete, tak na vás po spuštění vyskočí úsměvná hláška, že vaše zařízení není podporováno. Dalším neduhem zařízení je, že se zahřívá při téměř jakékoli činnosti, ať už to je hraní her, sledování filmů či prohlížení webu s flashovým obsahem. I přes zahřívání byl tablet v rámci svých možností stabilní a aplikaci sám ukončil málokdy.

Úložiště, pevný základ pro aplikace

Přístroj má v sobě zabudované flash úložiště o kapacitě 16 GB, lze jej rozšířit o paměťové karty microSD a systém si z integrované kapacity vezme něco málo přes 3 GB, tudíž uživateli zbývá kapacita o velikost 12,8 GB. Za klad považuji fakt, že zde není mnoho předinstalovaných aplikací, a většina z nich jde bez problémů odinstalovat. Z těchto aplikací asi jako jediná potěší plná verze kancelářského balíku QuickOffice Pro HD. Ten je schopný editovat a číst soubory pro MS Word, Excel i Powerpoint, dokáže přečíst i PDF soubory. Jako bonus navíc dokáže jedním kliknutím nahrát soubor na cloud úložiště typu Google Docs či Dropbox, pokud máte ovšem k těmto službám nastaveny přihlašovací údaje. Těch necelých 13 GB je kapacita tak akorát pro vaše aplikace, dokumenty a malé filmy, ovšem u Honeycombu nečekejte, že byste byli schopni přenášet aplikace na SD kartu. To zkrátka bohužel nejde, protože vnitřní paměť je sama o sobě detekována jako SD karta. Právě proto zrovna filmy doporučuji dát na externí SD kartu, i když si tablet (kvůli špatné optimalizaci) neporadí s plynulým 720p high profile, natož s 1080p high profile videem. Vím, že daný chipset to umí, ale ten software to prostě kazí. Co se ještě dá považovat za bonus je předinstalovaná klávesnice Swype. Ta je jinak placená a na mobilech je velmi oblíbená, ovšem zde na tabletu nevidím její použití zrovna jako klad, sice se na ní dá psát všemi deseti poměrně rychle a přesně díky velkým klávesám, ovšem pro psaní za pochodu bych doporučil spíše GO Keyboard, která je zdarma a dá se nastavit do režimu pro tablety.

úložiště

Konzumace obsahu a prostředí systému

Tablety jsou primárně určeny pro konzumaci obsahu a v tomto směru SmartTab 10 obstojí se ctí. Prohlížet si své oblíbené internetové stránky vlastně můžete hned od samého počátku, od prvního spuštění, nic není třeba doinstalovávat a základní prohlížeč vám klidně postačí, sám jsem se k němu rád vrátil. Ovšem byl jsem zvědav, jak si povedou i ostatní prohlížeče, hlavně ve věci „zmizení“ flash playeru. Ostatní prohlížeče tento problém sice nevyřešily, ale bylo zajímavé sledovat, jak si s nimi takto nevyladěný tablet poradí. Subjektivně nejhůře dopadl Firefox. S tím si tablet moc dobře nedokázal poradit a stránky načítal poměrně pomalu, pomaleji než základní prohlížeč. Opera ušla, je rychlá, dokáže komprimovat obrázky, což dokáže ušetřit váš FUP a má časté aktualizace. Skyfire se dokáže zase šikovně a rychle přepínat mezi desktopovou verzí stránky a verzí pro mobilní zařízení, načítání stránek je poměrně rychlé a jeho služba pro přehrávání videa vám rovněž dokáže snížit spotřebu tak cenného FUP limitu. Jako poslední jsem vyzkoušel Dolphin HD browser. Ten kombinuje lehkost a jednoduchost základního prohlížeče, rychlost Opery, úžasná nastavitelná gesta a tuny nastavení, aby byl každý spokojen. Jak jsem ale zmínil, ani jeden prohlížeč nedokázal vyřešit problém s vypadávajícím flashem, což mne velmi nemile překvapilo. Ke kvalitní konzumaci obsahu dále bezesporu patří sociální sítě. Mnohé z vás určitě potěší, že zde nejsou předinstalovaní klienti pro Facebook, Twitter, či Google+. Bohužel na Marketu se nenachází žádné tabletové verze těchto aplikací, což je škoda, protože hlavně u Facebooku by to mohlo ušetřit spoustu klikání, hlavně u přepínání mezi chatem a aktualizací statusů. K orientaci ve světě vám určitě pomůže integrovaná A-GPS. Ta bez zapnuté asistence využívající datové přenosy internetu dokáže zafixovat satelity do 40 sekund, což je poměrně slušné. K navigaci můžete použít jak Google Mapy, kde si můžete nacachovat danou trasu a jet offline s drobnými odchylkami v trase, nebo můžete využít i některou z offline navigací dostupných na Marketu, například Sygic. GPS byla za celou dobu velice přesná a vypadla mi pouze jednou v tunelu. Ovšem nevím, jak by se tvářili naši policisté, kdybyste měli na okně auta nalepenou 10″ krabici.

fb

Prostředí použitého Androidu Honeycomb je podobné tomu telefonnímu a není nijak výrobcem upraveno (snad až na jeden widget a tapetu plochy). I když se ve spoustě věcí liší, každý, i začátečník, si dokáže brzy zvyknout, protože jeho ovládání je velmi intuitivní. Rovnou zapomeňte na hardwarová tlačítka, Honeycomb používá pouze softwarová usazená vždy na levé straně notifikační lišty, která se také v mnohých ohledech změnila. Ta již není rolovací, ale statická, a upozornění jsou ve formě malých ikon zobrazujících se vedle hodin, které se nacházejí úplně napravo. Při ťuknutí na hodiny se dostanete do služeb rychlého nastavení. Zde můžete ovládat  jas obrazovky, zapínat oznámení, zakázat automatické otáčení obrazovky, spustit režim v letadle či přejít k nastavení Wi-Fi. Zde mi vadí, že se u Wi-Fi nenachází klasický posuvník „zapnout-vypnout“, ale při ťuknutí na tuto možnost jste vhozeni do klasického menu nastavení, do kterého se také dá rychle dostat dvojitým poťukáním na hodiny. Pokud dlouze podržíte prst na jakémkoli volném políčku na obrazovce, budete přesměrováni do možností customizace domovských ploch. Na ně si z této nabídky můžete „naházet“ různé widgety, aplikace z menu či změnit tapetu. Ovšem nepřežeňte to moc s těmi widgety, základní obrazovky se kvůli tomu mohou stát prakticky nepoužitelné. Co považuji za jednu z výhod tabletu je, že při prvním zapojení tabletu do PC přes USB kabel na vás automaticky vyskočí instalační okno s důležitými ADB ovladači. To ušetří spoustu práce a nejen vývojáři si tak přijdou jistě na své (z dalších možných využití jmenujme např. synchronizaci s počítačem pomocí programu typu MyPhoneExplorer). Jak asi tušíte, SmartTab 10 to bude mít velmi těžké. Svou cenou dokáže konkurovat snad opravdu pouze přítomností 3G modemu. Za stejné peníze můžete mít při oželení 3G modemu lépe vybavený Asus Eee Pad Transformer či Acer Iconia Tab A500, v případě že byste chtěli něco menšího s 3G modemem, je zde za dobrý peníz Acer Iconia Tab A501 či novinka od Huawei, tablet MediaPad, který navíc vyniká svou konstrukcí z hliníku. Dále nesmíme opomenout, že aktualizací se asi moc nedočkáme a budeme rádi, jestli vůbec někdy spatříme update na nejnovější verzi systému, Android 4.0.x Ice Cream Sandwich.

status bar

Konečný soud – brát či nechat upadnout do zapomění?

Ačkoli se mi to těžko říká, SmartTab 10 od Vodafonu, neboli ZTE V11A, příliš doporučit nemůžu. Tento tablet zkrátka provází několik nepříjemností. Od tristní optimalizace softwaru, přehřívání a samovolného restartování, po hardwarové chyby týkající se například displeje či chybějící konektivity. Kdybychom alespoň věděli, jak na tom bude zařízení s podporou, a co dokáží updaty „vyléčit“, tak bychom mohli o tomto zařízení začít uvažovat. Bohužel to zatím vypadá, že tablet je poměrně ignorován i ze strany komunity a žádné neoficiální ROMky zatím nenajdete. Pokud tedy pokukujete po nějakém tabletu s 3G modemem, 10″ displejem a slušným výkonem a hlavně podporou aktualizací a dobrou optimalizací systému, doporučuji vám podívat se také u jiného výrobce. U tabletů totiž víc než kde jinde platí přísloví, že za kvalitu se vyplatí připlácet.

Vodafone Smart Tab 10 můžete koupit z e-shopu Vodafone za cenu 8977.

Klady

 

  • Papírově výkonný hardware
  • Slušné zpracování těla, pogumovaná záda
  • Elegantní vzhled
  • Dobré pozorovací úhly displeje
  • Slušná výdrž na baterii
  • Zabudovaný 3G modem

Zápory

  • Špatná optimalizace systému
  • Nerovnoměrné podsvícení displeje
  • Slabý fotoaparát
  • Chybějící konektory (HDMi, USB)
  • Špatná kvalita příslušenství
  • Redukce se stále neprodávají
  • Fotoaparát občas nefunguje (chyba softwaru)

Další fotky z galerie:

Go keyboard

 

Adam Kováč
O Autorovi - Adam Kováč

Student IT, milovník Androida a všeho kolem něj :-) více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)