TOPlist

Quick Charge 3.0: Qualcomm láká na 4x rychlejší nabíjení

QuickCharge3_0-uvodka

Zatímco kapacity současných baterií příliš nestoupají, nároky na ně naopak ano. Nové smartphony vyšších tříd často hrají více na design a výkon než na praktičnost. Díky tomu jsme svědky toho, jak se pomalu zkracují výdrže baterií na jedno nabití. Příjemné to rozhodně není, ale výrobci hardwaru, jako je například Qualcomm, se s tím snaží něco udělat. Když už není možné zvednout kapacitu baterie (z jakéhokoli důvodu), nabízí se alespoň řešení rychlejšího nabíjení. A právě Qualcomm je v tomto oboru jedničkou. V současnosti tak můžeme u vyšších modelů různých značek vidět funkci Quick Charge 2.0, která dokáže nabít smartphone z 0 % na 60 % za necelou půl hodinu. I to ale může být dost dlouhá doba, pokud vás tlačí čas. Qualcomm si to uvědomuje a uvádí Quick Charge 3.0.

Quick Charge 3.0 by Qualcomm

 

Čím je Quick Charge 3.0 zajímavý?

Jak jistě tušíte, jde především o rychlost. Zatímco Quick Charge 1.0 dokázal nabít smartphone o 40 % rychleji než běžné konvenční nabíjení, Quick Charge 2.0 zvládl baterii nabít o 75 % rychleji než při nabíjení archaickým způsobem. Quick Charge 3.0 chce postoupit ještě dále. Měl by zdvojnásobit rychlost nabití Quick Charge 1.0, čímž by dosáhl o 38 % lepšího výsledku než Quick Charge 2.0. Rychlost nabití v porovnání s běžným typem nabíjení by měla být až čtyřnásobná. Z 0 % na 80 % by se měla baterie nabít za pouhých 35 minut.

Kromě pěkných nabíjecích rychlostí si Qualcomm může připsat ještě jedno prvenství. Konkrétně jde o vůbec první využití technologie INOV (Intelligent Negotiation fo Optimum Voltage). Tento nový algoritmus má být schopný si pomocí zařízení vyžádat konkrétní vhodné napětí. Kromě toho také umí pracovat s větším rozsahem nabíjecích napětí. Zatímco Quick Charge 2.0 mohlo nabíjet napětím 5 V, 9 V, 10 V a 20 V, Quick Charge 3.0 může využít jakékoli napětí na škále mezi 3,6 V a 20 V v 200 mV skocích. A ano, vše je připraveno pro konektory USB typu C.

Quick Charge 3.0: next-gen fast charging technology

Quick Charge 3.0: next-gen fast charging technology

Pokud jste nedočkaví a chtěli byste si Quick Charge 3.0 vyzkoušet, trochu vás zchladíme. Technologie bude dostupná spolu s novými procesory Snapdragon 820, 620, 618, 617 a 430, které ovšem dorazí do smartphonů pravděpodobně až někdy v příštím roce, případně nejdříve na konci toho letošního. Teď už tedy víme, jak nabíjet rychleji. Ještě by to chtělo zjistit, jak nabíjet méně často a bude z půlky vyhráno.

Zdroj: AndroidAuthority

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)