Jako z filmu: Hackeři umí odemknout telefon díky kopii otisku na skle

prolomení čtečky otisků prstů

Dáte si pivo a máte problém. A nemyslíme tím zrovna případ, kdy po něm sednete za volant. Máme na mysli bezpečnostní problém s vaším smartphonem, pokud jej odemykáte otiskem prstu. Čínský tým hackerů ze společnosti Tencent totiž na konferenci v Šanghaji demonstroval postup, jak lze otisky získané ze sklenice použít pro přístup do telefonu. Došlo na prolomení čtečky otisků prstů.

Šéf Chen Yu a jeho Tencent Security X-Lab tým pozvali na pódium dobrovolníky, které nechali dotknout se prsty skla. Vedoucí týmu pak vytáhl z kapsy svůj telefon, nafotil si otisky a vložil je do speciální aplikace. Ta zanalyzovala přijatá data a během dvaceti minut byla schopná vygenerovat skrze 3D tiskárnu fyzickou kopii původního prstu. Tedy alespoň jeho otisku. Tento klon byl poté schopný bez problému odemknout tři zabezpečené telefony a zaevidovat uživatele na dvou přístrojích pro evidenci docházky. Takové prolomení čtečky otisků prstů připomíná scény z hollywoodských trháků.

Čínským hackerům se takto jako prvním podařilo přímo (nikoli s fólií a omylem) prolomit moderní ultrasonickou čtečku otisků. Společně s ní také běžnější kapacitní a optickou. Stačil jim přitom jen telefon, aplikace a zařízení na výrobu fyzického klonu v hodnotě asi 3 200 Kč. Tým se odmítl více vyjadřovat k technologii, kterou použil. Šéf hackerského týmu Chen Yu na konferenci ale varoval, že získat otisky z obrazovky vašeho telefonu je ještě mnohem snazší než ze skla. Závěrem ale vtipně poznamenal, že se uživatelé nemají čeho bát a prolomení čtečky otisků prstů nic neznamená. Jen za sebou musí mazat veškeré otisky.

Co na pokus čínských hackerů říkáte?

Zdroj: abacus

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)