Velký zlom je tady. Světová prodejnost mobilů má nyní nového vládce

prodejnost mobilů Q2 2020 Canalys

V druhém kvartálu roku 2020 nastal z hlediska prodejnosti mobilních telefonů velký okamžik. Podle výsledků analytické agentury Canalys se poprvé po devíti letech na první příčce umístil jiný výrobce než Samsung nebo Apple. Dlouhou nadvládu tohoto silného dua narušil letos od dubna do června čínský výrobce Huawei. Na výsledcích všech firem se nepochybně podepsala aktuální pandemická situace. První místo Huawei získalo i přesto, že mělo meziročně o 5 % horší výsledek. Prodejnost mobilů v Q2 2020 ovládla čínská firma s 55,8 miliony prodaných kusů. Doposud první Samsung prodal 53,7 milionů mobilů, což znamená, že musí překousnout třicetiprocentní meziroční propad.

prodejnost mobilů Q2 2020 Canalys Huawei Samsung

Situace, ze které výsledky vzešly, samozřejmě vůbec není standardní. V různých vlnách nadále panuje zmíněná pandemie a v USA je spousta obchodů ve velkých městech zavřená kvůli nepokojům. To trochu nahrává čínské firmě. Ve světě se Huawei propadly prodeje o 27 %, nicméně v Číně posílilo o 8 % a drží tam už skoro tři čtvrtiny trhu. Světový propad vyplývá z toho, že Huawei nadále čelí omezení ze strany Spojených států.

Canalys Huawei Samsung tabulka

Jak vidno, prodejnost mobilů v Q2 2020 tedy velmi zajímavě ovlivnilo několik věcí. Těžko soudit, jak se na číslech všechny tyto aspekty podepsaly a jak by výsledky vypadaly v “normální” situaci. Jsme velmi zvědaví na Q3.

Jak dlouho Huawei asi první místo udrží?

Zdroj: Canalys

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)