Prodal jich méně, přesto Samsung trhu s mobily víc dominuje

prodejnost mobilů Q1 2022 IDC statistiky Samsung Apple

Statistiky analytické společnosti International Data Corporation (IDC) za první kvartál roku 2022 ukazují, že i letos pokračuje dlouhodobý pokles počtu prodaných mobilů. A pravděpodobně bude kvůli situaci ve světě i nadále pokračovat. Korejský Samsung, kterého se pokles také týká, nicméně dokázal mezi Q1 2021 a Q1 2022 posílit svůj celosvětový podíl na úkor jiných Android značek.

Celý trh se smartphony zažil od února do března letošního roku třetí kvartál trvalého poklesu prodejnosti. Na vině je mimo jiné komplikovaná ekonomická situace částečně způsobená válkou na Ukrajině, která začala na konci února, a také dlouhodobé potíže s nedostatkem některých komponentů.

prodejnost mobilů Q1 2022 IDC statistiky tabulka

Okolnosti nejméně ovlivnily první Samsung a druhý Apple. Korejská firma zaznamenala dle IDC propad o 1,2 % (ze 74,5 na 73,6 milionu prodaných kusů), americký gigant pak má jako jediný z první pětice statistiku do plusu. Konkrétně o 2,2 % (z 55,3 na 56,5 milionu kusů). I když prodal Samsung zhruba i milion telefonů méně, může ho těšit alespoň posílení pozice jedničky. Mezi Q1 2021 a Q1 2022 zvýšil svůj podíl z 21,6 % na 23,4 %. Podobný posun zažil i Apple.

prodejnost mobilů Q1 2022 IDC statistiky graf značky

Značky Xiaomi, Oppo a Vivo na třetím, čtvrtém a pátém místě utrpěly nejcitelnější propady. Situaci zatím nejlépe ustává Xiaomi, i když se mu výrazně vzdálil Apple. Zajímavé je zvýšení tržního podílu u menších nejmenovaných značek. Růžky v tomto balíku pravděpodobně vystrkují Realme či Motorola. Výsledky za druhý kvartál by měly být dostupné za několik týdnů.

Kolik jste v rodině koupili telefonů za poslední rok?

Zdroj: IDC

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)