Menu

Proč Samsung Galaxy S3 nedostane aktualizaci na Android 4.4 KitKat?

Pokaždé, když Google představí novou verzi svého operačního systému Android, následují týdny a měsíce nekonečných otázek majitelů telefonů a tabletů, zda právě jejich zařízení dostane aktualizaci. V současnosti je zatím poslední verzí Android 4.4.x KitKat, který byl představen v listopadu loňského roku. Také v tomto případě se historie opakovala, přičemž jedna z nejčastějších otázek zněla: dostane update na KitKat také Samsung Galaxy S3? Jde o dva roky starou vlajkovou loď, představenou v květnu 2012. Podle dosavadních zpráv evropská verze KitKat nedostane, naopak americká varianta s větší operační pamětí se pravděpodobně Androidu 4.4 dočká (viz aktualita Samsung Galaxy S3 a Galaxy S3 Mini v USA stále čekají na Android 4.4.2 KitKat). Pojďme si projít hlavní důvody, proč majitelé evropské verze tohoto telefonu s největší pravděpodobností odejdou zklamáni.

Samsung Galaxy S3 nedostane aktualizaci na Android 4.4 KitKat

Samsung Galaxy S3 nedostane aktualizaci na Android 4.4 KitKat

18 měsíců stačí, drahoušku!

Oficiálně zatím Samsung nevydal jednoznačné stanovisko, podle kterého jeden z nejlépe prodávaných mobilů z jeho produkce nedostane nový firmware – na údajném oficiálním seznam šestnácti telefonů a tabletů Samsung, které v Evropě dostanou KitKat ovšem Galaxy S3 nefiguruje. Dalším důvodem, proč tento model nejspíš zůstane na verzi 4.3 Jelly Bean, je oficiální podpora po dobu 18 měsíců, která tedy vypršela, budeme-li počítat od okamžiku představení, v listopadu 2013. Tuto lhůtu přitom drží nejen Samsung, ale i Google a většina dalších výrobců zařízení s Androidem. Otázkou je, zda tato doba není příliš krátká – konkurenční Apple například zvládl aktualizovat na iOS7 tři roky starý iPhone 4. Bohužel většina výrobců bere toto pravidlo příliš striktně, takže po roce a půl mohou většinou majitelé na další updaty navždy zapomenout, ačkoli by třeba telefon či tablet novou verzi systému zvládal bez potíží. Údajně právě z důvodu vypršení podpory neaktualizoval Google na KitKat stále ještě hardwarově solidní Galaxy Nexus – zákulisní zdroje ovšem tvrdí, že skutečným důvodem bylo neuvolnění aktualizovaných ovladačů výrobcem procesoru. Reálně tedy můžeme konstatovat, že prvním důvodem, proč “es trojka” nedostane KitKat, je fakt, že je na trhu již bezmála dva roky.

Galaxy S3 nedostane KitKat, protože je na trhu již bezmála dva roky

Galaxy S3 nedostane KitKat, protože je na trhu již bezmála dva roky

Třikrát a dost!

Podíváme-li se do historie zařízení s Androidem, pak docela spolehlivě můžeme konstatovat, že s výjimkou Nexusů žádné nedostalo více než dvě zásadní aktualizace. Platí to i pro Galaxy S z roku 2010, stejně jako pro o rok starší Galaxy SII. Naopak z historie Galaxy S3 musíme konstatovat, že Samsung rozhodně toto dítko nezanedbal – telefon obdržel tři velké upgrady a postupně se “prokousal” z Androidu 4.0 až na verzi 4.3, která vyšla velmi brzy po Androidu 4.2.2. Fakt, že “es trojka” dostala celkem tři zásadní aktualizace, což je více než kterákoli jiná vlajková loď tohoto výrobce, je současně dalším důvodem, proč nejspíš nepočítat s KitKatem.

Na Galaxy S3 Samsung s aktualizacemi rozhodně nezapomněl

Na Galaxy S3 Samsung s aktualizacemi rozhodně nezapomněl

Potřebujeme prodávat!

V pořadí třetím důvodem je skutečnost, že výrobce nemá příliš motivace k tomu, aby udržoval stávající zákazníky na starých modelech. Za vývojem aktualizace stojí desítky zaměstnanců, které lze využít jinak – například na přípravu updatů pro aktuální “top” telefon či vývoj nových aplikací pro příští model. Kromě času je také nutné uvědomit si finanční náklady, které sice s ohledem na tržby nebudou zásadní ranou pro firemní rozpočet, nicméně návratnost takto vynaložených prostředků se prakticky blíží nule. Taková snaha navíc může oddálit rozhodnutí některých zákazníků k pořízení nového smartphonu.

Vydávání aktualizací oddaluje rozhodnutí zákazníka koupit nový model

Vydávání aktualizací oddaluje rozhodnutí zákazníka koupit nový model

Na rozdíl od Applu produkuje Samsung a další výrobci poměrně velké množství telefonů, takže není žádný důvod pokračovat v podpoře déle, než je “nezbytně nutné”. Přeci jen v nejlepším zájmu výrobce je, aby “donutil” zákazníky kupovat nové chytré telefony co možná nejčastěji a nový operační systém s řadou funkcí, které ten starý nemá, může být jedním z rozhodujících kritérií.

Jak z toho ven? Udělej si sám!

Naštěstí existuje alternativní cesta, jak do relativně starého telefonu dostat nejnovější Android


Naštěstí existuje alternativní cesta, jak do relativně starého telefonu dostat nejnovější Android

Naštěstí existuje alternativní cesta, jak do relativně starého telefonu dostat nejnovější Android. Touto cestou jsou alternativní ROMky. Jejich instalace sice není tak jednoduchá, jako “odklepnutí” stažení a instalace oficiálního updatu, nicméně v konečném důsledku přinese nejen KitKat, ale i výrazně “čistější systém”. Právě na redakčním Samsungu Galaxy S3 jsme testovali CyanogenMod 11 v sestavení M5 s Androidem 4.4.2 a můžeme konstatovat, že systém je prakticky zcela stabilní a bezproblémový. Ostatně s výsledky týdenního testování jsme vás seznámili v recenzi ROM CyanogenMod 11 M5 v týdenním praktickém testu [recenze].

Zdroj: Galaxy Droid.

 

Komentáře

fedorkamil

z aplikace
24.4.2014 12:04

o Note 2 nie su ziadne informacie?

Borec

Borec

24.4.2014 12:19

Note 2 bude,akorát se neví kdy.

Pavel Krásný

z aplikace
24.4.2014 12:23

Dnes je 24.4. svátek má Samsung http://imgur.com/MxhjZne

wortos

wortos

z aplikace
24.4.2014 12:55

vidim ze si nedate pokoj s tim samsungovanim ne kazdeho takove kraviny bavi furt mi chodi oznameni svet androida novy clanek samsung bla bla bla … chceme aplikace hry novinky o kterych nevime a ne porad poslouchat samsung nedostane aktualizaci samsung ctecka otisku a porad dokola prejmenujte se na svet samsungu

Spartone

24.4.2014 13:05

To wortos: Nezblázni se z toho. S3 je jeden z nejrozšířenějších modelů, a proto tahle véc zrovna zaujme celkem široký spektrum lidí.

A teď k článku. CM 11 používám od prvního Nightly sestavení a kupodivu systém byl už v té době slušně stabilní, to při přechodu z CM10 na 10.2 rozhodně na začátku nebylo. Můžu CM doporučit naprosto stoprocetně. S3ka jede s továrním systémem tak nějak upoceně, ale s CM lítá, jak novej model. Jsem za tuhle alternativu rád. Proto mam rád droidí zařízení, protože nejsou odepsaný koncem podpory a na podobnym principu, jako PC ho prostě jde přeinstalovat =)

antiWortos

antiWortos

24.4.2014 13:08

wortos: nikdo tě to nenutí číst. Nebudou snad psát podle tebe.

Pavel Krásný

z aplikace
24.4.2014 13:11

Spartone S3, Note, Gear, reklama na Samsung, prodeje samsungu za minulý rok, pan Kilián, propustnost(pardon vodotestnost) S5 a občas i článek od někoho jiného,který si rád přečtu. Nešlo by dát dělení sekcí na Samsung a Normální články? S tím že u sekce Samsung by šly vypnout notifikace Děkuji

Robert

Robert

24.4.2014 13:15

Tak by me zajimalo, proc mam porad verzi 4.1.2 na svem SGS3, kupovano u vodafonu, kdyz pisete, ze S3 uz ma mit 4.3. WTF?

wortos

wortos

z aplikace
24.4.2014 13:15

tu nejde o tento článek ale celkově tu je jen co druhý článek o samsungu stalo by mě to i kdyby pořád psali o sony … neumí snad psát i o něčem jiném o něčem co lidí chcou třeba co vyjde za aplikace a hry mimo jiné

Lubik

Lubik

24.4.2014 13:26

Kde stáhnu stable verzi CM 11 ? Našel jsem jen nightly verzi Samsung Galaxy S III (Intl) ..

Jan B.

Jan B.

24.4.2014 13:43

Lubik: ještě nevyšla

celkově, Android v Samsung úpravě je čím dál tím přecpanější věcma, které nepotřebuji, viva CM..

pavel

pavel

z aplikace
24.4.2014 13:59

Ja to chapu,vzdyt s3 je uz taky peknej vodvar.Pryc s ni)))

PanNeznam

PanNeznam

24.4.2014 14:06

„ … jsme testovali CyanogenMod 11 v sestavení M5 s Androidem 4.4.2 a můžeme konstatovat, že systém je prakticky zcela stabilní”

Právě že prakticky zcela stabilní CM není a nikdy nebude. Obzvláště s ohledem na to, že systém nedělá jen spolupráce telefonu a systému (v tomto případě CM) ale i aplikací, které se neustále aktualizují a jsou ve výsledku součástí systému. A ty můžou dělat a dělají problém.

Normální člověk si i na Samsungu Galaxy S2 vystačí se systémem co tam je, jelikož aplikace jsou ve výsledku stejné, jako v případě S5. Aktualizace není třeba. To není jako přechod z Windows XP na Windows 7/8 z důvodu, že některé aplikace pod Windows XP už pustit nelze (stejně jako v případě androidu 2.3 / 4.0 atp.).

uni

uni

24.4.2014 14:12

Jen technická, KK byl představen v říjnu, tedy 10/2013. SIII byla představena 5/2012, nevím školy nemám, ale skoro bych řekl, že se vejde do 18ti měsíčního cyklu, i kdyby se šašilo s daty v rámci měsíce… Tak tomu nějak nerozumím.

uni

uni

24.4.2014 14:13

PanNeznam: pro tebe má nejen Android ještě mnoho tajemna:)

Kicko

Kicko

24.4.2014 15:23

Cudujem sa, ze sa tu nespomina pruser polskej verzie firmware S3, do ktorej Samsung pridal v update tri podozrive aplikacie.

http://www.dsl.sk/article.php?article=15490

Aldabubo

Aldabubo

24.4.2014 15:41

Buďme rádi, že nebude kitkat. Vzhledem k omezením, která obsahuje oproti jellybeanu, je to spíše dobrá zpráva….např. mezené možnosti práce s SD kartou, KNOX a další kraviny, které tam kluci gůglácký nachystali, je kitkat spíše krokem do bahna, než vylepšením. Něco jako W8.

bckp

24.4.2014 16:55

2Aldabubo:
AD SD karta, Google ji zrovna moc nepodporuje protože ji v telefonu nevidí rád, a je to pochopitelné, stejně do telefonu 99% uživatelů kartu strčí a pak už ji nikdy nevytáhne, tak proč nemít tu paměť integrovanou na desce mobilu?

AD KNOX, to je výmysl Samsungu, nikoliv Google :)

Obecně: Myslím že 4.4 vyšel v rámci 18ti měsíční podpory, problém bude, že Samsung uvádí updaty s X měsíčním zpožděním a do této doby už S3 nespadá…

uni

uni

24.4.2014 17:45

bckp: Proč? Protože výrobce s ní strašně šetří, příp. se blbě hledá kombinace vhodný model/vyhovující kapacita. Málo kdo nabídne od jednoho modelu více variant kapacity.
Ad termín, to se mi nezdá, že by Google deklaroval, “18 měsíců, když to výrobce stihne”…

Oskar Štejfa

z aplikace
24.4.2014 20:27

android 4.2 nikdy nedostala

Jaroslav Machač

Jaroslav Machač

24.4.2014 21:05

Zdravím příznivce.
Mám otázku ohledně SGS3 Mini od Vodafonu. Je mi jasné, že aktualizaci nedostane, každopádně jsem se již několikrát pokoušel o ROOT a instalaci jiné ROM, ale vždy neúspěšně. Je tu někdo komu se to povedlo a popřípadě dokázal poradit?
Díky, Jarda

Koorl

Koorl

25.4.2014 0:14

Zdravim, docela by mně zajímalo kdy, nebo jestli vůbec bude KitKat i pro S4 mini.. nevíte o tom něco?

Mr.Ferda

z aplikace
25.4.2014 1:53

zcela nový přístroj? Většinou do týdne, nejpozději však do měsíce má Root. Tím veškerá omezení KitKat padají. Pokud nenaleznu něco opravdy super tak do měsíce, nejdéle dvou měsíců má alternativní ROM. Můj starý SGS jede s KitKat docela dobře. Oficiální aktualizace mi jsou tedy zcela ukradeny.

bckp

25.4.2014 8:54

UNI: Google samozřejmě říká 18 měsíců ale nevím jestli říká od uvedení do prodeje, nebo od uvedení na trh, nebo jenom od uvedení a nespecifikuje to.

Co se SD týče, no nevím, 32GB už mi příjde jako rozumná velikost, Nexus5 má 16GB, a jsem spokojen, stejně mám většinu místa volného, ono SD bude vždy pomalejší a náročnější než interní úložiště.

Libor

Libor

z aplikace
25.4.2014 9:47

Note2 bude postupne ode dneska dostavat aktualizaci na 4.4 nejakeho portu na S3 se urcite dockame pokud tedy nebude oficialni aktualizace

bkf1

bkf1

25.4.2014 10:02

UNI:
Je to tak, mas pravdu. Vsichni vime, jak dlouho to trva po OFICIALNIM uvolneni nove verze Androidu, nez vyrobci zacnou vydavat aktualizace. Podle me je STALE nejlepsim resenim tohoto problemu to, co jsem navrhoval uz kdysi tj. CISTY ANDROID na KAZDY telefon + upravy DOINSTALOVATELNE pres nejaky obchod (v tomhle pripade SamsungApps).

“Za vývojem aktualizace stojí desítky zaměstnanců, které lze využít jinak”
Napada me treba uklid verejnych prostranstvi, toalet v supermarketech a tak :D Na nic jineho se totiz tihle budizknicemove NEHODI. Kdejaky bastlic z XDA je strci do kapsy levou zadni…

Cikada

25.4.2014 17:29

Mně se líbí, jak se všichni a všude ohánějí Applem. Jo, je fajn, že iPhone 4 dostal aktualizaci na iOS 7, ale mluví se i o druhé stránce věci? Například o tom, co v aktualizaci chybí? O tom, že se ten telefon neskutečně laguje a na spoustu věcí se musí čekat?

Někdy mi přijde, že jestli existuje nějaká firma, která může konkurovat Samsungu co do reklamy, tak je to Apple, protože to co umí lidem navykládat je neskutečné…

Jimyks

Jimyks

25.4.2014 18:09

Jen poupravím kolegu Cikádu. S iOS 7.1 problémy zpomalení iPhone 4/4s už pominuly, takže ono to jde a né že ne… To že na něm chybí par grafických udělátek jako například průhlednost v control centru je už vedlejší a řekl bych až skoro nepodstatné. ;) Na druhou stranu nelze porovnávat výrobce co uvede na trh jeden typ mobilu ročně (Apple) s výrobcem co jich produkuje několik stovek (Samsung, LG a další).

Cikada

25.4.2014 18:41

Jimyks: Rozhodně bych neřekl, že pominuly. Spíš se se plynulost trochu zlepšila, ale pořád nic moc… Ten telefon býval mnohem rychlejší.

Jimyks

Jimyks

25.4.2014 19:41

Rychlejší byl, to ano, ale nejedná se o nějaké výraznější rozdíly http://arstechnica.com/apple/2014/03/ios-7-1-on-the-iphone-4-as-good-as-its-going-to-get/ … Zpomalení tam je jako daň za v podstatě nový systém.

tein

tein

25.4.2014 21:35

To je ale pytel vymluv proc Samsung nebude aktualizovat a tech 18 mesicu je nehorazna kravina. To ze Samsungu (ostatne nejen jemu – abych nekrivdil) trva pul roku nez po uvedeni nove verze systemu pripravi jejich zbastlenou oficialni verzi aktulaizace plnou neuzitecnyho balastu a tim teda “prosvihnou” onu lhutu 18 mesicu, ovsem zakaznika vubec nemusi zajimat. Problem taky je, ze telefon se porad jeste docela hodne v obchodech prodava (nebo alespon nabizi a je skladem) a to nejen v CR ale i v zahranici. Aktualizace by teda mela takova giganticka firma delat pro sve vlajkove modely alespon v ramci data vydani nove verze OS a ne dle jejich nekonecne prodlevy – hlavne teda kdyz uz vyrobi takovy kvanta od jednoho modelu, ze se prodavaji tak dlouho. Dokonce i zaruku vyrobce poskytuje “celosvetove” 2 roky, takze proc se ohanet nejakyma nesmyslnyma 18 mesicema? Taky verim, ze nikdo nechce aktualizovat telefon kvuli tem kravinam co tam Samsung pridava ale hlavne kvuli rychlosti a stabilite – kterou mimo jiné prave ty jejich kraviny snizuji. Chapal bych to taky kdyby samotnej system byl HW narocnejsi nez predchozi verze, ale v pripade KitKatu ma prave jit o presnej opak a diky lepsi optimalizaci ma byt system rychlejsi i na horsim HW. A trikrat a dost je taky nesmysl, protoze android 4.2 snad ani vubec oficilane pro tento model nevysel a tak prave jako trikrat a dost by mel byt prave KitKat tim tretim a poslednim.

fffuuu

fffuuu

29.4.2014 13:55

Zatím žádná custom ROM pro S3 neuměla HDMI výstup. Na CM webu to odůvodňují tak, že to nebude nikdy fungovat, protože ovladače jsou proprietární. Custom ROM mají jednu hlavní výhodu a nevýhodu – výhoda je, že fungují většinou svižněji než ofiko. Bohužel nevýhoda je, že tam je vždy něco, co nefunguje a nebo funguje ve smyslu že to sežere baterii za pár sekund. Na ofiko ROM funguje vše co na tomto zařízení má, respektive vše co zařízení umí. Bohužel ofiko jsou pomalejší. Radši ale budu používat pomalejší a co nějak funguje, než rychlejší a něco co nefunguje.

Karel

Karel

9.5.2014 0:22

Jak se do lesa volá … HTC je budoucí jasnou volbou.

madafaka

madafaka

28.5.2014 18:46

Když nevydají aktualizaci, tak si myslí, že většina lidí si akorát koupí další Samsung… jenomže smůla, když novej smartphone, tak nejlíp OnePlus nebo Sony.

Xcv

xcv48 0

9.2.2017 17:19

Já mám S3 mini na 4.2.2

RSS (komentáře k článku)