Menu

Přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak? (Víkendová hlasovačka)

Dá se říci, že v současnosti mají uživatelé na výběr ze dvou hlavních mobilních operačních systémů: Apple iOS a Google Android. Každá má své nesporné výhody i nevýhody, proto možná někteří z vás vyzkoušeli obě dvě možnosti. Otázka pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze tedy zní: přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak?

Obsah článku

Je lepší jablko, nebo robot?

Mac, nebo PC? Sparta, nebo Slavie? Levice, nebo pravice? Je poměrně hodně věcí, které dokážou rozdělit veřejnost či její část na dva často až nesmiřitelné tábory. Je tomu tak i v segmentu operačních systémů pro mobilní zařízení, kde proti sobě již několik let stojí iOS a Android.

Přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak?

Přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak?

Podle statistik, publikovaných serverem Statista.com, je z hlediska zastoupení úspěšnější Android v poměru 88 ku 12 %. Znamená to ale, že je lepší než iOS? To už je otázka do pranice, kterou určitě nelze zodpovědět tak jednoduše, jak by se na základě čísel mohlo zdát.

Pokud si situaci přeneseme do jiného oboru, mohli bychom dospět k mylnému závěru, že jsou auta značky Škoda lepší než Tesly, protože se jich prodá několikanásobně víc. Jenže zákazníci nevybírají jen podle kvality. Velmi podstatným faktorem je cena a je zcela logické, že ne každý si může dovolit auto za několik milionů.

Podle statistik je z hlediska zastoupení úspěšnější Android

Podle statistik je z hlediska zastoupení úspěšnější Android

Logicky tak docházíme k závěru, že tržní podíl nemusí nutně vypovídat o kvalitě, ale podstatnou roli v něm hraje cena. Asi se ani nemusíte dívat do katalogů, aby vám bylo jasné, že telefonů s Androidem s cenovkou například do pěti tisíc seženete na našem trhu nespočet, zatímco v téže cenové relaci seženete leda tak pět let starý iPhone.

Jak to „rozseknout“?

V žádném případě nechceme a ani nemůžeme tvrdit, že rozdíl mezi iPhonem a jakýmkoli telefonem s Androidem je srovnatelný s rozdílem mezi Teslou a Fabií. To by nebylo objektivní ani spravedlivé.

Obecně můžeme říci, že srovnávat iOS a Android je tak trochu srovnávání jablek s hruškami. Každá platforma má jinou filozofii a tím pádem i jinou cílovou skupinu. Stejně, jako v případě auta někdo ocení pohodlí, druhý hezkou spotřebu a třetí brutální zrychlení, vidí každý výhody Androidu a iOS v něčem jiném.

Srovnávat iOS a Android je tak trochu srovnávání jablek s hruškami

Srovnávat iOS a Android je tak trochu srovnávání jablek s hruškami

Přesto se často (zejména) v internetových diskuzích odehrávají nekonečné (a často i velmi vášnivé) debaty, kdy příznivci jednoho tábora přesvědčují „ty druhé“ o tom, proč je jejich volba špatná. Většinou je to zbytečné, protože různí uživatelé mají často i zcela odlišné potřeby, takže každému bude vyhovovat jiný systém. Stejně tak ale existují uživatelé, kteří na jaře vymění poslední iPhone za Samsung a na podzim zase „za nové jablko“, aniž by řešili, jaký operační systém vlastně používají.

Vzájemná inspirace mezi Applem a Googlem je zjevná – některé prvky Android postupem času převzal z iOS, stejně tak „jableční“ vývojáři se v některých směrech inspirovali v systému se zeleným robotem ve znaku.

Přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak?

Otázkou je, kolik lidí srovnává iOS a Android na základě vlastních zkušeností s oběma systémy. Tedy kolik někdy v minulosti přešlo z iPhone na Android či opačně, aby mohli objektivně srovnávat? Právě na to se pokusíme odpovědět v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V komentářích pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti z přechodu z iPhone na Android či opačným směrem. Oceníme, když zkusíte objektivně zhodnotit výhody a nevýhody obou platforem. Případě se můžete zamyslet nad tím, jaký smysl má snaha o přesvědčování či dokonce dehonestaci uživatelů „druhé platformy“.

Výsledky ankety k 17. 10. 2018 12:30

Výsledky ankety k 17. 10. 2018 12:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu. Tentokrát mohli respondenti volit více odpovědí a po 126 hlasech to dopadlo následovně:

  • 90 % má zabezpečené odemykání zařízení (otiskem, obličejem, gestem, PINem, heslem).
  • 73 % má bezpečně zálohovaná data, která jsou pro ně důležitá.
  • 67 % má uložené doklady k telefonu a ví, kde je najít.
  • 54 % má vyzkoušeno, že funguje vyhledání telefonu pomocí funkce Najdi moje zařízení.
  • 52 % zná, respektive má někde uložený IMEI svého telefonu.
  • 29 % má šifrované úložiště telefonu.
  • 23 % používá aplikaci třetí strany, která je schopna lokalizovat telefon.
Jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu?

Jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu?

 

Komentáře

Mikihans

mikihans 78

13.10.2018 8:07

Nepřešel. Proč tohle není jako možnost v anketě?

Pkuba

Pkuba 1

13.10.2018 8:50

Taky nerozumím, proč volba Nepřešel není v nabídce. Nepřešel jsem proto, protože kvalita jablíčka není úměrná ceně. Např je to u poslední verze vidět u příplatku za rozšířenou paměť. Druhý důvod jsou dosud nezprovozněné platby mobilem a třetí důvod je klávesnice. Robotí SwiftKey nebo jablíčkového konkurenta.

GS58

LG58 -4

13.10.2018 8:56

Začala jsem u androidu a pokračuji s tímto OS.
Manžel má IOS, trochu mu závidím, že má neustále aktualizace OS, i když má iPhone 6.
Také snadno sparoval hodinky Amazfit, zatímco já s Galaxy 6 jsem si ani neskrtla. Sparovala jsem je až se Samsungem 8.

Vhumanik

vhumanik29 2

13.10.2018 8:09

Přešel jsem na Android z Windows Phone a kdyby se na ně Microsoft nevykvákl, nikdy bych to neudělal 😉

KejPi

KejPi -4

13.10.2018 9:25

Nepřešel jsem (proč tahle možnost v anketě není?), ale uvažuju o přechodu na iPhone hlavně kvůli pravidelným aktualizacím. Doufal jsem, že někdo představí a bude u nás prodávat skutečnou vlajkovou loď s Android One nebo že aspoň Google začne prodávat Pixel u nás oficiálně, ale ani jedno se nestalo, tak teď přemýšlím, jestli koupit Pixel s problematickou zárukou v Německu, nebo prakticky za stejný prachy koupit loňský X nebo letošní XS. Nejvíc se bojím některých nepochopitelných omezení iOS, a proto stále váhám :-(

Hozja

hozja 0

13.10.2018 9:32

Android používám od doby HTC Desice HD. V práci (kvůli nějakým testům mobilní apky) jsem asi 1/2 roku používal jako služební telefon iPhone (soukromý Android). To bylo takové peklo (nebudu rozvádět všechny důvody – to byl nebyla diskuze, ale samotný článek), že jsem se nemohl dočkat, až ho vrátím.

Teď tu mám zase iPhone 7 a už ho používám opravdu jen na testy (je tedy v krabičce a vytahuji jej z krabičky jen pokud testuji – svou ani pracovní SIMku bych tam už nedal).

Ale znám lidi, co jsou z toho nadšení – ale většina z těch nejvíc nadšených neřeší ty potíže, které jsem zažil – jim stačí, že mají telefon s jablíčkem a každý to vidí…….brrrrr

Tlumocnik

Tlumocnik97 1

13.10.2018 9:53

Nepřešel, jsem od začátku na Androidu. Tato možnost (vcelku logická) v anketě bohužel není.

Mobilista40

Mobilista40 0

13.10.2018 10:28

Začínal jsem na androidu a doposud mi plně vyhovuje.😉

LuckeR

Petr Dušek 3

13.10.2018 10:32

Kolik lidi co jsou na iPhone, asi pravidelne cte svetandroida…. To bude hodne vypovidajici anketa :D

Abkraka_a

AlešA 3

13.10.2018 10:22

Měl sem iphone 2g a přešel na s2 od tě doby jsem na A, sem tam zkusím nový iphone ale nic to neumí, jsem rád za multifukcnost Androidu

Wedro

Wedro -10

13.10.2018 11:16

Nepresiel , zatial som stale na androide. Skoda ze tam tato volba neni “Nepresiel” alebo “Nepresiel, mozno niekedy” atd :))

_eF_

_eF_ 0

13.10.2018 11:32

V telefonu jen android (kdysi S60), v tabletu jen ios… (ekosystem).
Ale nikdy by mne nenapadlo prechazet na jinou (a omezenejsi) platformu jen proto, ze mi kazdou chvili zmenej chovani zarizeni o sto osmdesat… Proto, ze pokud neprejdu na novejsi verzi iOS (at se mi libi nebo ne, tak nedostanu ani pitomy bezpecnostni patche.

Sitler

sitler 2

13.10.2018 11:47

Měl jsem oboje současně. Asi jsem divný, ale na firemním iPhonu mi oproti soukromému androidu nechybělo snad nic podstatného. Ani funkčně, ani z aplikací… Neměl bych problém zase naskočit do používání iPhonu. Jako soukromý bych si jej ale asi nekoupil jednak kvůli ceně, druhak proto, že na Android mám už precejen nějaké aplikace koupené a nechce se mi je zahodit.

Paprik

Paprik -3

13.10.2018 11:48

S modulárností androidu jsem naprosto spokojen a nemám důvod přecházet na zkostnatělé předražené jabko. Už půl roku mám nafasován pracovní ipad a pořád jsem si nezvykl a dalo by se říct, že jabko ještě více nesnáším

Lubik

Lobotom Lokoson -9

13.10.2018 11:55

Už nevím co jsem měl za Android, ale přešel jsem na iPhone 5S, po měsíci zpět k Androidu.
Stejný pokus jsem udělal s W10M , ale zase návrat k Androidu.

Bendroid

Bendroid -4

13.10.2018 12:12

Přešel jsem ze Sony Androidu na čistý Android (Nexus 5). Protože Google nadále neaktualizoval můj mobil, přešel jsem na daleko levnější MIUI (Xiaomi Android) a u něj jsem už zůstal :-D.

PavlasCZ

PavlasCZ -1

13.10.2018 12:14

Přešel jsem na Apple když vyšel iPhone 5, chvíli zůstal na iOS ale nebylo to pořad ono. Dlouho jsem poté setrval na Androidu a až teprve dva roky zpátky zase Apple, hlavně proto, ze doma přibylo víc iZarizeni.

TonyKuba

TonyKuba 22

13.10.2018 12:45

Přešel a dokonce tam i zpět.Důvod, postupem času se měnily moje potřeby i preference. Dnes jsem na Androidu, ale stále mám v rezervě jablíčko.

Uni

uni -226

13.10.2018 12:55

Min. pracovně jsem na platformách prakticky simultálně, ale primární je pro mě Android. Oba systémy mají co nabídnout, jak vývojářům (zde tedy totálně vede iOS) tak uživatelům.

VentilCZ

VentilCZ 0

13.10.2018 13:05

Musim se pridat k ostatnim kritikum :-( Tato anketa ti vazne Karle nevysla…

Z fadni volby “Jina odpoved” uz se nedozvime, kolik z toho dela ti kteri opravdu nikdy platformu neopustili. Skoda, docela by me to zajimalo, kolik dela migrace mezi systemy.

Kulichoid

kulichoid 148

13.10.2018 14:36

Jak se z ankety dozvím, kolik % lidí přešlo a nepřešlo nikdy? Chybí možnost Nepřešel jsem nikdy.

Avenged

avenged avenged 17

13.10.2018 14:48

V podstatě jsem nikdy neopustil Androida, byť jsem před pár lety zkoušel iPhone, co kdyby… Žádné kdyby se nekonalo, pro mě byl nepoužitelný…

Carda

Carda -8

13.10.2018 14:51

Ne jsem androiďák a u toho taky zůstanu prostě android má více možností a hlavně těch klasických jako je přenos souborů třeba jak přes Bluetooth tak kabel bez iTunes.

Jatda

Jatda 7

13.10.2018 16:08

Po důkladném zvážení pro a proti jsem přešel od WP na Android a nelituji. Nemusí mi nikdo diktovat, co budu se svým přístrojem dělat, kdy mi na něj nepřidali

Twingor

Twingor24 0

13.10.2018 16:58

Trvale Android.

Twingor

Twingor24 0

13.10.2018 17:04

Trvale Android. iPhone se mi líbí designem a aktualizacemi, cena a uzavřený systém to zabíjí. Bohužel, aspoň si myslím, že android telefony zdražují kvůli Applu a zkouší co vydržíme…

Kulichoid

kulichoid 148

13.10.2018 17:33

Cena byla důvodem, proč jsem začal s Androidem. Na něj jsem si zvyknul a nechci to měnit.

M.K.

M.K. 8

13.10.2018 18:29

Přecházím často tam a zpět a vždycky chci to, co zrovna nemám😂 Ale problém nemám ani s jedním systémem, používám spíš aplikace googlu a ten se o ně velmi dobře stará i na iOS.

Uni

uni -226

13.10.2018 18:54

Jatda: Tak to je dost vtipné😁 Zrovna iPhone u operátorů (ti co ti na něj přidali) byl vždy bez diktování, co v něm máš mít 😂😂😂

Sakos

Jan Sako -1

13.10.2018 19:10

Přešel jsem ze Symbianu S60 na Windows Mobile 6, z něj na Android, z něj na Blackberry, z něj na Windows Phone 8, vyzkoušel jsem Firefox OS, vrátil se k Windows 10 mobile a nyní jsem opět na Androidu. Still missing one…

Imaster

Petr Šťastný 20

13.10.2018 19:36

Nikdy jsem neopustil Android. Přešel jsem z Blackberry OS. Původně jsem začínal na Windows mobile 5.

_eF_

_eF_ 0

13.10.2018 20:04

@Sitler, uprimne, na pracovnim telefonu bych asi ios prezil bez problemu, o tom zadna. Ten mam jen na volani, sms, mail a kalendar proti exchange serveru. V tomhle jsem mozna trochu zvlastni, ake striktne nechci mit v jednom telefonu praci i soukromi. Ani v ramci dual sim.

Mbiba77

Mbiba77 0

13.10.2018 20:20

Android, pak jako vysvobození wm a teď zase z donucení Android a za tu dobu se zlepšil, takže to není taková tragédie jako před lety. IOS je zcela mimo mé uvažování o telefonech, kdy bych za takovou spotřební věc jako je mobil nedal víc než šest tisíc. Za což si už slušný android i wm pořídit dnes jde. Filozofie IOS jako uzavřeného systému je mi ale, stejně jako wm, mnohem bližší než robot. Co nadělám, když mě MS hodil přes palubu…

Vonbronin

von Bronin 11

13.10.2018 20:46

iPhone mi nevyhovoval kvůli všelijakým omezením, takže po něm jsem měl widle, které jsem miloval. No a po jejich smrti halt android, ale ani tento přechod mě nebolel, velká spokojenost.

Fuzo

Fuzo Trubka -7

13.10.2018 21:12

Trapná anketa chybí možnost jsem věrný platformě! Ať už Ovoce nebo Robot!!!

Agobush

-2

14.10.2018 0:02

Já jsem po celou dobu používání smartphonů spokojeným uživatelem androidu a nemám důvod přecházet k Applu. Ty jejich IPhony jsou drahý a oproti androidu nenabízejí nic navíc. A přidávám se k ostatním, v anketě možnost nepřešel jsem dost chybí.

Tomd

Tomd 3

14.10.2018 0:53

Opravdu tupounská anketa!

Uni

uni -226

14.10.2018 13:26

Jako že HW (iPhone) nenabízí nic navíc proti Androidu, coby SW-OS? Zajímavé…

Aidamos

Adam Radiměřský 4

14.10.2018 15:01

Dlouhé roky jsem byl uživatel Androidu, ale štvala mě krátká podpora výrobců, co se týká aktualizací Androidu a hlavně jsem chtěl malý telefon. Jediný malý s Androidem a se slušnou výbavou byl Sony Xperia XZ1 Compact, ale v té době za 14 tisíc, ať si ho nabouchají do špic. Koupil jsem iPhone SE za osm tisíc (a dnes je ještě levnější) a jsem spokojen. Papírově má horší výbavu než Honor 7 (2 jádra oproti 8 jádrům, 2 GB RAM oproti 3 GB), ale šlape úžasně svižně a ještě skvěle fotí. Jediné, co mě trochu irituje je nutnost pro kopírování muziky, videí a obrázků do telefonu použít iTunes nebo iCloud, ale to je tak všechno. Ale jako dlouholetý uživatel Linuxu rozhodně nejsem iOvce, takže kdykoli přejdu zpět na Android, když bude dostupný pro mě vhodný telefon.

Mahtiel

Mahtiel 60

14.10.2018 17:48

Osobně jsem přešla z Win mobile na android, byla jsem fanda mobilních Widlí, ale MS to celé popravdě podělal. Vyzkoušet iOS mne trochu láká, ale tolik peněz nejsem ochotná za mobil s iOS dát. Ale musím uznat, že třeba iPhone X fotí fakt skvěle. Asi dvakrát jsem někomu chválila fotku s tím, jestli to je foceno mobilem nebo zrcadlovkou a on to byl iPhone X. :)

Wulfher

Wulfher 0

14.10.2018 19:33

Taky jsem přešel z Windows mobile 6 rovnou na Android 2.1 😉

Wortos

wortos 70

16.10.2018 14:08

Nepřešel ale doplnil :D používam Android (galaxy s8) na multimedia a jako kompaktni telefon na hudbu a zprávy používam iOS (iphone SE) v neděli jsem si udělal radost a koupil k němu i apple watch 3 a to propojení je luxusní.. Přešel jsem z amazfit Pace a vůbec toho nelituji to diktování zpráv do hodinek je dokonalost.. Ale na Android nedam dopustit nejsem zastánce jednoho systemu každý ma sve pro a proti proto jsem vyzkoušel už všechny i symbian kdysi a nedá se říct že bych s nějakým systémem byl vyloženě nespokojený mám je rád oba :)

Baytik

Baytik 1

17.10.2018 13:14

Pouzivam oboji paralelne, kazdy ma neco. A taky jeste obcas WinMobile, protoze je to proste dobry system :-)

Uni

uni -226

17.10.2018 13:23

Baytik: S WM už bych fakt vydržet nechtěl:) On to tedy byl v podstatě vždy mizerný OS, takový jendooký král mezi slepými. Ale totální zastaralost platformy, která byla cítit roky na plno vypukla příchodem iOS, resp. Androidu, kdy výrobci měli v podstatě dvě možnost, skončit na trhu nebo se adaptovat na Android. Většina jich skončila a po Androidu sáhli ti, kteří neměli vlastní vývojářský tým pro udržování provozuschopné verze WM na jakž takž aktuálním HW.

Baytik

Baytik 1

18.10.2018 14:38

No, Win10Mobile zas tak stary neni ;-)

Uni

uni -226

18.10.2018 15:30

Baytik: Však také WM a W10M jsou dost odlišené systému, které měli společného jen vývojáře:)

RSS (komentáře k článku)