Přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak? (Víkendová hlasovačka)

iphone-android

Dá se říci, že v současnosti mají uživatelé na výběr ze dvou hlavních mobilních operačních systémů: Apple iOS a Google Android. Každá má své nesporné výhody i nevýhody, proto možná někteří z vás vyzkoušeli obě dvě možnosti. Otázka pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze tedy zní: přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak?

Obsah článku

Je lepší jablko, nebo robot?

Mac, nebo PC? Sparta, nebo Slavie? Levice, nebo pravice? Je poměrně hodně věcí, které dokážou rozdělit veřejnost či její část na dva často až nesmiřitelné tábory. Je tomu tak i v segmentu operačních systémů pro mobilní zařízení, kde proti sobě již několik let stojí iOS a Android.

Přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak? Přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak?

Podle statistik, publikovaných serverem Statista.com, je z hlediska zastoupení úspěšnější Android v poměru 88 ku 12 %. Znamená to ale, že je lepší než iOS? To už je otázka do pranice, kterou určitě nelze zodpovědět tak jednoduše, jak by se na základě čísel mohlo zdát.

Pokud si situaci přeneseme do jiného oboru, mohli bychom dospět k mylnému závěru, že jsou auta značky Škoda lepší než Tesly, protože se jich prodá několikanásobně víc. Jenže zákazníci nevybírají jen podle kvality. Velmi podstatným faktorem je cena a je zcela logické, že ne každý si může dovolit auto za několik milionů.

Podle statistik je z hlediska zastoupení úspěšnější Android Podle statistik je z hlediska zastoupení úspěšnější Android

Logicky tak docházíme k závěru, že tržní podíl nemusí nutně vypovídat o kvalitě, ale podstatnou roli v něm hraje cena. Asi se ani nemusíte dívat do katalogů, aby vám bylo jasné, že telefonů s Androidem s cenovkou například do pěti tisíc seženete na našem trhu nespočet, zatímco v téže cenové relaci seženete leda tak pět let starý iPhone.

Jak to „rozseknout“?

V žádném případě nechceme a ani nemůžeme tvrdit, že rozdíl mezi iPhonem a jakýmkoli telefonem s Androidem je srovnatelný s rozdílem mezi Teslou a Fabií. To by nebylo objektivní ani spravedlivé.

Obecně můžeme říci, že srovnávat iOS a Android je tak trochu srovnávání jablek s hruškami. Každá platforma má jinou filozofii a tím pádem i jinou cílovou skupinu. Stejně, jako v případě auta někdo ocení pohodlí, druhý hezkou spotřebu a třetí brutální zrychlení, vidí každý výhody Androidu a iOS v něčem jiném.

Srovnávat iOS a Android je tak trochu srovnávání jablek s hruškami Srovnávat iOS a Android je tak trochu srovnávání jablek s hruškami

Přesto se často (zejména) v internetových diskuzích odehrávají nekonečné (a často i velmi vášnivé) debaty, kdy příznivci jednoho tábora přesvědčují „ty druhé“ o tom, proč je jejich volba špatná. Většinou je to zbytečné, protože různí uživatelé mají často i zcela odlišné potřeby, takže každému bude vyhovovat jiný systém. Stejně tak ale existují uživatelé, kteří na jaře vymění poslední iPhone za Samsung a na podzim zase „za nové jablko“, aniž by řešili, jaký operační systém vlastně používají.

Vzájemná inspirace mezi Applem a Googlem je zjevná – některé prvky Android postupem času převzal z iOS, stejně tak „jableční“ vývojáři se v některých směrech inspirovali v systému se zeleným robotem ve znaku.

Přešli jste někdy z iPhone na Android či naopak?

Otázkou je, kolik lidí srovnává iOS a Android na základě vlastních zkušeností s oběma systémy. Tedy kolik někdy v minulosti přešlo z iPhone na Android či opačně, aby mohli objektivně srovnávat? Právě na to se pokusíme odpovědět v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.
[gravityform id=“217″ title=“true“ description=“true“]
V komentářích pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti z přechodu z iPhone na Android či opačným směrem. Oceníme, když zkusíte objektivně zhodnotit výhody a nevýhody obou platforem. Případě se můžete zamyslet nad tím, jaký smysl má snaha o přesvědčování či dokonce dehonestaci uživatelů „druhé platformy“.

Výsledky ankety k 17. 10. 2018 12:30 Výsledky ankety k 17. 10. 2018 12:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu. Tentokrát mohli respondenti volit více odpovědí a po 126 hlasech to dopadlo následovně:

  • 90 % má zabezpečené odemykání zařízení (otiskem, obličejem, gestem, PINem, heslem).
  • 73 % má bezpečně zálohovaná data, která jsou pro ně důležitá.
  • 67 % má uložené doklady k telefonu a ví, kde je najít.
  • 54 % má vyzkoušeno, že funguje vyhledání telefonu pomocí funkce Najdi moje zařízení.
  • 52 % zná, respektive má někde uložený IMEI svého telefonu.
  • 29 % má šifrované úložiště telefonu.
  • 23 % používá aplikaci třetí strany, která je schopna lokalizovat telefon.
Jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu? Jak jste připraveni na ztrátu či krádež telefonu?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (48)