Jaká je práce Android vývojáře přímo v Silicon Valley?

mdevcamp pozvanka praha rozhovor

Komerční článek

Android vývojář Filip Hráček je jedním z mála Čechů pracujících pro Google v Silicon Valley. Je také jedním ze speakerů na letošní konferenci pro mobilní nadšence mDevCamp, která se koná 15. června v Praze. Filipa jsme se zeptali, jaká je práce přímo v Googlu.

Jak dlouho už pracuješ pro Google v USA a jak ses tam dostal?

Dva roky. Dostal jsem se sem jako transfer z Google ČR, kde jsem pracoval na různých pozicích od roku 2008.

Je práce pro Google v USA jiná než třeba v Praze? Pokud ano, v čem?

V mém případě rozhodně. V Praze jsem měl víc volnosti (byl jsem jediný člověk pro vývojáře ve střední Evropě), ale na druhou stranu jsem nemohl jít moc do hloubky — dělal jsem vše od práce s partnerskými studii přes přednášky až po pořádání akcí. Tady v Silicon Valley jsem v relativně malém týmu, který vytváří vlastní SDK (Flutter). Moje pozice je úžeji specifikovaná (pluginy, app SW architecture, přednášky), ale zato můžu jít opravdu do hloubky a jsem zcela u zdroje.

Co tvé práci přináší možnost být v blízkém kontaktu s lidmi z celého světa?

Být mezi lidmi, které skoro nic tradičního, jako je kultura, etnikum, mateřský jazyk, dětství a podobně, nespojuje, je trochu těžší — ale ve finále mnohem vděčnější.

V čem je to těžší?

Těžší, protože se člověk nemůže spoléhat na věci, které v homogennější společnosti považujeme za samozřejmé. Skoro každý v Česku pochopí narážku na Cimrmana na hokej nebo na D1. Všichni si nosíme v paměti databázi stovek a tisíců frází, kterým každý Čech porozumí. Není těžké mluvit tak, abyste protějšek neurazili. Když si děláte přátele, je pravděpodobnější, že brzy narazíte na něco, o čem oba víte a co vás oba zajímá. Jinými slovy: komunikace a vztahy jsou v ČR jednodušší. Nikdy nemůžete úplně „vypnout‟ a žvástat v mateřském jazyce o vepřo-knedlo-zelo.

Na druhou stranu, všechny ty rozdíly mezi lidmi v Silicon Valley přináší ovoce. Zvlášť pro lidi, kteří si ujíždí na poznávání nových věcí, jako já a moje žena.

Máš pocit, že děláš některé věci jinak anebo že se na některé aspekty práce díváš jinak, protože jsi ze střední Evropy?

Rozhodně. Záleží ale na tom, s kým se srovnávám. Například: mám dojem, že jsem přímější než průměrný Američan — ale rozhodně nejsem přímější než průměrný Izraelec. Jestli je jedna věc, kterou asi jako Středoevropané vynikáme, je to skepse. Chci věřit, že většinou je to zdravá skepse. Ale jsem si jistý, že často je to prostě pesimismus. Obojí nicméně přináší ovoce, protože se to snoubí s aspekty lidí z jiných částí světa. Mohu-li použít metaforu z D&D (Dračího doupěte): představuji si to jako rozdíl mezi relativně vyváženou skupinou (např. bojovník, zloděj, mág, klerik) a skupinou čtyř postav se stejným povoláním. První skupina může trochu skřípat, ale nic je nepřekvapí. Druhá skupina je mrtvá hned, jakmile potká první složitější problém.

filip hracek mdevcamp google Filip Hráček

Filip Hráček se ve své přednášce na mDevCamp bude věnovat tématu “Flutter for pessimists”. Více informací o dalších speakerech a o mDevCampu včetně registrace najdete na www.mdevcamp.eu.

Kdy a kde?

mDevCamp 2018
15. června 2018
Kongresové centrum Praha
www.mdevcamp.eu

Komerční článek
O Autorovi - Komerční článek

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

o2guru_header

Nachytejte svého O2 Guru na švestkách

Články Jan Dolejš Jan Dolejš
5 min. uložit na později

Komentáře (0)