Menu

Nachytejte svého O2 Guru na švestkách

Téměř s jistotou Vám neuniklo spojení O2 Guru, neboť se s tímto projektem můžete již delší dobu setkávat buď přímo v pobočkách českého operátora, nebo třeba v televizi či jiných reklamních plochách. Cílem tohoto projektu je zajistit, aby se každý, kdo má složitější problém či otázku ohledně telefonů, mohl obrátit na vyškoleného pracovníka O2. Tito Guru by měli být vybaveni většími znalostmi a dovednostmi, než je tomu v případě „obyčejných“ pracovníků. U zrodu tohoto projektu jsme byli i my a naším úkolem nyní bude ověřit, jak rozsáhlé jsou znalosti těchto odborníků a zdali jsou skutečnými guru ve svém oboru.

Co to jsou O2 Guru?

Projekt O2 Guru pod sebou ukrývá desítky vstřícných a technicky vzdělaných pracovníků, kteří sídlí ve vybraných pobočkách O2 a jsou připraveni na veškeré dotazy zákazníků. Připadá Vám to jako běžný model ostatních operátorů? O2 Guru se liší v tom, že prošli pečlivým školením, na kterém se podílelo spoustu významných firem na poli mobilních technologií a nechybělo ani zastoupení portálu Svět Androida. O2 Guru je také jiné v tom, že jejich úspěch se nehodnotí podle toho, kolik zlaťáků společnosti O2 přinesou, ale jak spokojený bude zákazník po opuštění pobočky. S tím souvisí také fakt, že k O2 Guru může přijít úplně kdokoliv a je nepodstatné, s jakým logem sídlí SIM karta v jeho přístroji.

Jak je využít?

Budete-li mít nějaký problém s telefonem, potřebujete-li poradit nebo se na něco zeptat ohledně mobilních přístrojů, nemusíte se vůbec zajímat o to, zda používáte služby O2, ale můžete se rovnou obrátit na O2 Guru. Aby byla zajištěna maximální spokojenost zákazníků, komunikace s Guru probíhá na prodejně ve formě osobní schůzky. Jelikož je o tento projekt veliký zájem, je logické, že samotné schůzce musí předcházet dohodnutí termínu, kdy máte Vy a zároveň Guru čas. Je potřeba mít také na paměti, že tito profesionálové nesídlí na každé pobočce, a tak musíte věnovat pozornost také výběru místa. Vše potřebné naleznete na stránce O2, kde se každý návštěvník dozví, kde jsou O2 Guru přítomní, kdy mají čas a můžete se ihned objednat.

Nachytejte svého O2 Guru na švestkách

Co se pod tímto názvem skrývá?

Ačkoliv tento projekt nevznikl v O2, ale na našem portálu Svět Androida, již podle názvu určitě tušíte, o co se bude jednat. Náš portál se podílel na školení těchto pracovníků a logicky nás tak napadlo, že bychom si mohli jednotlivé pracovníky proklepnout a zjistit, jak moc jsou si jisti v kramflecích mobilních technologií. Proto vznikl tento projet, který má za úkol otestovat znalosti těchto pracovníků, a my je poté zhodnotíme.

Jak budeme postupovat?

Kdybychom poslali do O2 email, že se k nim jde podívat redaktor portálu Svět Androida se sérií otázek, asi by to nebylo to pravé ořechové. Nad ničím jsme tedy nepřemýšleli a objednali se jako úplně normální zákazník, který si právě pořídil telefon se systémem Android a měl by několik otázek. Z každé návštěvy O2 Guru si tak odneseme hodnocení, jak si který Guru s vybranými otázkami poradil, a budeme Vás o nich informovat v samostatných článcích.

Na co se budeme ptát?

Pracovníky poboček O2 zasypeme vybranými dotazy, které se budou týkat převážně systému Android, neboť na školení v této oblasti jsme se podíleli. Do podob otázek mohli promlouvat také naši čtenáři, kteří měli možnost v jednom z úvodních článků vyplnit dotazník s otázkou. Všem, kteří nám do redakce dotazník zaslali, moc děkujeme. I za pomocí Vašich dotazů jsme vytvořili seznam otázek, kterým se pokusíme potrápit O2 Guru.

Seznam otázek

 1. Proč se prostředí systému Android může u jednotlivých telefonů lišit?
 2. Co je to NFC a k čemu se dá využít?
 3. QR kódy – co je to a jak to využít?
 4. Jak udělat snímek obrazovky?
 5. Co dělat při bricku telefonu, nechci-li využívat servis a chci si udělat unbrick sám? SGS II
 6. Jak přepnout telefon do nočního režimu, kdy se automaticky vypnou data, Wi-Fi, zvuky atp.? Existuje způsob, jak tento proces zautomatizovat, aby se všechny funkce v určitou dobu zase zapnuly?
 7. Předinstalovaná klávesnice v telefonu mi příliš nevyhovuje. Je nějaká možnost nahrát jinou klávesnici? Doporučil byste nějakou?
 8. Viry v systému Android. Hrozí nebezpečí? Jak se chránit?
 9. Jak můžu synchronizovat můj kalendář s kalendářem v Mac OS X?
 10. Kdy bude Ice Cream Sandwich pro LG Optimus 2X?
 11. Ztrácím záruku na telefon, když nahraju jinou ROM než oficiální? Jsou rizika pro poškození telefonu?
 12. Jak využít rozpoznávání hlasu v systému Android?
 13. Jak nastavit e-mailového klienta?
 14. Co je to root? K čemu je a potřebuji ho?
 15. Proč O2 vydává aktualizace na telefony po několikaměsíčním zpoždění, ať už v porovnání s výrobcem, nebo jinými operátory?
 16. Jakým způsobem mohu kupovat aplikace a co k tomu potřebuji? Dá se aplikace vrátit?
 17. V čem se liší novější verze systému Android od starších? Je nutné telefon aktualizovat? Jak?
 18. Co jsou to Widgety, k čemu mi jsou a jak s nimi pracovat?
 19. Jak na platbu přes NFC?
 20. Jak lze na SGS III nastavit přesměrování hovorů?
 21. Co je to Launcher? Dá se pořídit jiný?
 22. Jak nejjednodušeji přenést kontakty ze starého androidího přístroje na nový?
 23. Jak zálohovat kontakty v systému Android?
 24. Jak v telefonu využít GPS? Jak je to s navigacemi a placením?
 25. Podle čeho vybírat telefon se systémem Android? Je velký rozdíl mezi levnými a drahými přístroji?

Jak O2 Guru dopadli?

O samotných výsledcích našich schůzek Vás budeme průběžně informovat a v každém článku si jednotlivě představíme pobočku a pracovníka, s kterým jsme měli při zodpovídání dotazů čest. Co myslíte, poradí si s dotazy na jedničku?

 

Komentáře

Ilfirin

Ilfirin

16.10.2012 14:11

když jsou veřejné, tak určitě

Ardarel

Ardarel

16.10.2012 14:23

Nejsou ty otázky moc složité?

možná by se dalo udělat porovnání v nějaké základní škole myslím si, že by znali odpověď na 90% těch otázek.

jj

jj

16.10.2012 14:52

znam vsechny odpovedi az na ty o NFC je mi 12

Iggy

Iggy

16.10.2012 15:29

otázky jsou jednoduché, tohle musí vědět každý, kdo si s androidem hraje :-)

daniel

daniel

16.10.2012 15:32

100% uspesnost :-)

Pepa

Pepa

16.10.2012 15:51

Jednou jsem narazil na “O2 guru” v Olympii, která nevěděla absolutně nic (asi při závěrečném testu opisovala). Zákázníkům přede mnou jsem odpovídal na dotazy ohledně telefonu já. Dotazy typu: dají se nějak vypnout ty automatické aktualizace systému? Můžu někde nastavit upozornění na zbývající objem mobilních dat? Od té doby je mi O2 guru k smíchu. Očekával jsem tedy někoho technicky zdatnějšího. Šlo o telefon s androidem.
Město jmenovat nebudu.

Přema

Přema

16.10.2012 16:03

Takže pánové gratuluji ke zbytečnosti roku. V tuto chvíli si již odpovědi hledají na Googlu. Zklamali jste…….

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 13

16.10.2012 16:04

Přema
Díky za komentář. Guru jsou již dávno otestováni a otázky předem neviděli.

Ruafa

Ruafa

16.10.2012 17:00

Pro Pepa,

v Ústí nad Labem?

Mach4

Petr MišákAdministrátor 22

16.10.2012 17:12

Ale no tak, vsadím se, že minimálně polovina z Vás spoléhá na anonymitu komentářů, a proto reakce vypadají tak jak vypadají. Už se těším, až na Svět Androida zavedeme komentáře pro registrované :), to bude jiné kafe.

Nebuďte tak přísní a nezapomínejte že O2 Guru a Android Guru není totéž. O2 Guru misí znát všechny mobilní systému a k tomu ještě hromadu přístrojů a služeb. Je tedy jasné, že oproti někomu, kdo se úzce specializuje pouze na Android, by bojovali jen těžko. Navíc jak podotkl kolega, O2 Guru jsme otestovali ještě před tím, než vyšel tento článek, takže připravit se na otázky nebylo možné (i když jsme to původně zvažovali).

Někdo tady píše, že dokázal odpovědět na všech 25. otázek se 100% úspěšností. To už tak bývá, když žák i lektor opravující testy je jedna a ta samá osoba :). Tak já si Vás tedy trochu vyzkouším :).

Kdo jako první zde do komentářů dokáže 100% správně odpovědět na všech 25 otázek, může si u nás v redakci vyzvednout dvě Androidí trička. Tak kdo z Vás bude první odvážlivec?

Jarda

Jarda

16.10.2012 18:45

O2 guru fakt uz nikdy. Vse jim strasne trva a docela si o sobe hodne mysli. Pritom to je vetsinou banda troubu co prosla jednim skolenim a nic vic. A zrovna redaktori svetandroida.cz mi neprijdou jako odbornici.

Case

Case

16.10.2012 19:05

Já se náhodou moc těším, až se dozvím správnou odpověď třeba hned na první otázku (ale zdaleka nejen na tu), protože mě rozhodně dost zajímá, jak zní správná odpověď na otázku, která nedává smysl.

//Upraveno do srozumitelnější formy, díky. J. D.

Jarda

Jarda

16.10.2012 19:30

Jj ta prvni je hodne zajimava.

peety

peety

16.10.2012 20:02

Prověřit pracovníka OK jsou tu od toho, ale zveřejňovat jméno dotyčného nemuže projít. Tato pozice mi není cizí a byť s těmito otázkami nemám problém tak by mě dost vaďilo kdyby mě někdo zveřejnil. Navíc otázky jsou skutečně dost složité a připadá mi to že si někdo na O2 hojí rány sry. …

Pavel

Pavel

16.10.2012 20:37

mě teda ti Guru příjdou takový nesympatičtí ,nevím :P :D

Ardarel

Ardarel

16.10.2012 20:55

peety: které otázky konkrétně jsou složité?

Martin

Martin

16.10.2012 21:02

No jasně.Frajeři tak kde jsou ty odpovědi :-D

Mach4

Petr MišákAdministrátor 22

16.10.2012 21:11

No možná už zítra se dozvíte, jak dopadla první prověrka :). Zatím se nikdo nepustil do odpovědi na všechny otázky, že by nebyl zájem o trička :), nebo je v tom něco jiného?

Case: mě tedy smysl dává a aby to bylo zřejmé, rovnou odpovím :).
Otázka: Proč se prostředí systému Android může u jednotlivých telefonů lišit?
Odpověď: Pokud budeme brát v úvahu jen oficiální distribuce systému Androida. Je to dáno tím, že telefony můžou obsahovat různé verze systému Android a taky nástavby jednotlivých výrobců. Oba tyto aspekty do určité míry ovlivňují výsledný vzhled prostředí telefonů s Androidem.

Case

Case

16.10.2012 21:34

Petr Mišák: Nejprve otázku přepsat (ať už jsi to udělal přímo ty nebo někdo jiný) a pak napsat, že přece smysl dává, je velmi sivé.

Case

Case

16.10.2012 21:36

(Což teda nic nemění na tom, že tam jsou další velmi mazané otázky, na které neexistuje jednoznačná správná odpověď nebo které nedávají příliš smysl – a už nebudu říkat které, abyste je zase nepřepsali. Ale to, že něco nedává smysl, je tady normální, takže v pohodě.)

Mach4

Petr MišákAdministrátor 22

16.10.2012 21:58

A teprve teď jsem si všiml “//Upraveno do srozumitelnější formy, díky. J. D.”. Kdy kolega děkuje za tvůj postřeh a otázku upravil do srozumitelnější podoby.
V každém případě se asi shodneme na tom, že jsme zvědavi, na to jak si s otázkami poradí samotní O2 Guru.

mcmiazga

mcmiazga

16.10.2012 22:13

1. Proč se prostředí systému Android může u jednotlivých telefonů lišit?
Zalezi od verzie systemu a taktiez od vyrobcu telefonu ktory sa snazi odlisit a predsa odstat kompatibilny. HTC Sense, Samsung TouchWiz, Motorola Motoblur…
2. Co je to NFC a k čemu se dá využít?
NFC je typ bezdratovej komunikacie na prenasanie udajov na kratucke vzdialenosti (zvacsa je to dotyk). NFC je typ RFID cipu ktory sa pouziva v cipovych kartach na otvaranie budov a podobne. Bez NFC je mozne vykonavat platby bez udania PIN…
3. QR kódy – co je to a jak to využít?
QR kod je novodoby ciarovy kod (vyzera ako kocka s mnoho malymi kockami v sebe). Da sa pouzit ako vizitka, odkaz na webovu stranku, predvyplneny e-mail…
4. Jak udělat snímek obrazovky?
Niektore telefony maju v sebe zabudovanu moznost snimku obrazovky, aky mate telefon? AAaaa… vas telefon tuto moznost neobsahuje, nainstalujem vam aplikaciu. Android 4.0+ naraz stlacie a podrzte volume down a power.
5. Co dělat při bricku telefonu, nechci-li využívat servis a chci si udělat unbrick sám? SGS II
Spytam sa ci chce telefon rootnut a vysvetlim mu o co ide. Bud ho navigujem na oficialnu cestu nahratia oficialnej rom alebo mu poradim vybrat si niektoru z custom rom.
6. Jak přepnout telefon do nočního režimu, kdy se automaticky vypnou data, Wi-Fi, zvuky atp.? Existuje způsob, jak tento proces zautomatizovat, aby se všechny funkce v určitou dobu zase zapnuly?
Odporucam mu nainstalovat si nejaky Scheduler ktory si vie upravit podla vlastnych predstav. Napriklad prepinat aj v zavislosti na tom kde sa prave nachadzam.
7. Předinstalovaná klávesnice v telefonu mi příliš nevyhovuje. Je nějaká možnost nahrát jinou klávesnici? Doporučil byste nějakou?
Zalezi od toho s cim zakaznik pracuje, teda ako vyuziva telefon. SwiftKey, SlideIT, Smart Keyboard, Go Keyboard, Hackerys Keyboard…
8. Viry v systému Android. Hrozí nebezpečí? Jak se chránit?
Viry na Android existuju (podla technickej zdatnosti uzivatela upresnim o aku formu virov sa jedna). Existuje velke mnozstvo rieseni. Odporucal by som mu produkty ktore dokazu zaroven ako chrania zariadenie pred “virmy” lokalizovat aj v pripade ukradnutia a podobne…
9. Jak můžu synchronizovat můj kalendář s kalendářem v Mac OS X?
Odporucal by som aplikaciu SyncMate.
10. Kdy bude Ice Cream Sandwich pro LG Optimus 2X?
Po uvodnom oznameni kedy 2X nemalo dostat ICS ho nakoniec (mozno) dostane. V Korei uz O2X ICS dostal. Posledna informacia je oktober 2012…
11. Ztrácím záruku na telefon, když nahraju jinou ROM než oficiální? Jsou rizika pro poškození telefonu?
Vsetko zalezi podla servisneho strediska. Poznam aj pripad kde mal zakaznik custom rom a po vymeneni poskodeneho reproduktoru sa mu telefon vratil rootnuty s neporusenou custom rom. Obycajne sa ale zaruka straca. Vysvetloval by som mozne scenare: a) kedy mam v telefone custom rom a telefon je mrtvy a neviem don nahrat oficialnu rom spat. b) viem don nahrat oficialnu rom a unrootnut ho
12. Jak využít rozpoznávání hlasu v systému Android?
Na diktovanie SMS, e-mailov, vyhladavanie…
13. Jak nastavit e-mailového klienta?
Pokial ma uzivatel ucet na Gmail alebo na Google apps svoj e-mail (podkial siel standardnou cestou) vie najst v aplikacii Gmail. Pokial ucet na google nema, existuje aplikacia E-mail alebo K-9… Snazil by som sa zistit jeho e-mailovu adresu, ci pouziva freemailove sluzby, alebo Exchange. Podla domeny by som zistil adresy mailoveho servera (MX) a nastavil POP3 resp IMAP. Vysvetlil by som rozdiel. Ak by sa to nepodarilo, odporucal by som ho na spravcov jeho e-mailu aby mu prezradili nastavenie uctu a privital by som ho opat.
14. Co je to root? K čemu je a potřebuji ho?
Root zariadenia vacsina uzivatelov nepotrebuje. Potrebuju ho domaci kutilovia a nadsenci ktory sa snazia svoj system rozne modifikovat, respektive nahrat inu nez oficialnu rom. Vysvetlil by som co (kto ;) je to ROM.
15. Proč O2 vydává aktualizace na telefony po několikaměsíčním zpoždění, ať už v porovnání s výrobcem, nebo jinými operátory?
Vysvetlil by som rozdiel medzi brandovanym a nebrandovanym telefonom. Operatori sa snazia prednastavit niektore vlastnosti systemu a preto nie kazda aktualizacia operatorom prejde…
16. Jakým způsobem mohu kupovat aplikace a co k tomu potřebuji? Dá se aplikace vrátit?
Aplikacie sa daju kupovat v Play Store (odporucany oficialny zdroj, snazil by som sa zistit zakaznicky skill a vysvetlit mu aj moznost neoficialnych obchodov a varoval by som pred rizikami). Potrebujem na to ucet na google a platobnu kartu. Aplikacia sa da vratit do 15 minut.
17. V čem se liší novější verze systému Android od starších? Je nutné telefon aktualizovat? Jak?
Novsie verzie v sebe nesu rozne funkcne vylepsenia (niekedy je to cesta spat ;). Hlavne bezpecnostne zaplaty. Aktualizovat nie je nutne pre chod telefonu, je to vsak odporucane prave koli funkciam (napr: predlzeniu casu chodu na bateriu, podpora novych technologii NFC…). Zalezi podla typu telefonu. Existuju OTA aktualizacie, taktiez manualne aktualizacie a custom rom.
18. Co jsou to Widgety, k čemu mi jsou a jak s nimi pracovat?
Su to miniaplikacie na ploche zariadenia. Maju za ulohu zefektivnit pracu, sprehladnit caste operacie. Existuju rozne podla ucelu pouzitia, kalendar, maily, poznamky… Podla typu verzie androidu by som vysvetlil ako sa k nim dostat.
19. Jak na platbu přes NFC?
Navstivit banku a nechat si svoje zariadenie aktivovat. Informovat sa v banke kde vsade sa da platit cez NFC. Informovat ze platit sa da aj s vypnutym telefonom.
20. Jak lze na SGS III nastavit přesměrování hovorů?
Aplikacia Telefon > tlacitko Menu > Nastaveni hovoru > Presmerovani hovoru > Hlasovy hovor > vybrat podmienku presmerovania a telefonne cislo
21. Co je to Launcher? Dá se pořídit jiný?
Launcher je prostredie systemu android. Ak mi nevyhovuje prostredie od vyrobcu a napriklad pouzivam v rodine 3 android zariadenia od roznych vyrobcov a chcem aby vyzerali +- rovnako pouzijem niektory ktory mi najviac vyhovuje. Go Launcher, Apex, Nova, Launcher 7…
22. Jak nejjednodušeji přenést kontakty ze starého androidího přístroje na nový?
Zosynchronizovat si ich s uctom google. Automaticky sa potom prenesu po zadani rovnakych prihlasovacich udajov s kazdym dalsim zariadenim.
23. Jak zálohovat kontakty v systému Android?
V aplikacii kontakty > tlacitko Menu > Import a export > vybrat si zo zoznamu kam zalohovat kontakty. Alebo na to pouzit niektoru z aplikacii na Play markete
24. Jak v telefonu využít GPS? Jak je to s navigacemi a placením?
Pokial mam predplatene data alebo som na Wifi sieti, viem pouzit vstavamu aplikaciu Google Mapy. Ak cestujem do zahranicia kde nechcem platit za data alebo nemam datovy balicek existuje mnoho softwaru na offline navigaciu.
25. Podle čeho vybírat telefon se systémem Android? Je velký rozdíl mezi levnými a drahými přístroji?
Samozrejme podla zameriania na co telefon chcem. Ine zariadenie kupim dcere ktora ma 15 a chce mat pekny telefon s dotykovou obrazovkou a iny kupim managerovi. Samostatnou kategoriou su technoidi ktory musia mat vsetky novinky a vykonny hardware. Lacnejsie telefony su pomalsie, neobsahuju vykonny hardware a su urcene pre ludi ktory sa chcu so systemom zoznamit, mat skusenost s dotykovym telefonom a podobne. Obycajne plati ze cim je pristroj drahsi, tym je vykonnejsi. Ak chcem hrat hry, a chcem hrat vzdy to naj co prave vyjde musim mat dostatovny vykon, tym padom musim kupovat drahsie zariadenia.

Na otazky sa dalo odpovedat aj inac, zalezi podla toho co autor sleduje :) Mat ziveho zakaznika je jednoduchsie, da sa s nim vykomunikovat o co mu vlastne ide a aky je jeho ciel :)

Demonicus

Demonicus

17.10.2012 12:31

O2 Guru jsou neskutečné lamy v porovnání se mnou, s čtenářem mobilmánie, svetaandroida atd…
Ale pro běžného zákazníka “z ulice” jsou to opravdu guru.

Při výběru lidí na pozici Guru nebylo vybíráno z lidí, kteří nejvíce rozumí telefonům, ale kteří umí nejlépe poradit/prodat.

Jinak hezké PR

peety

peety

17.10.2012 14:26

ja nechci tvrdit že otázky jsou těžké až tak doslova pokud to tak vyznělo bezu zpět, jen si myslím že na prodejnu přijde velice malé procento zákazníků s požadavkem třeba na ROOT a tím pádem si myslím že až tak proškoleni nebudou. Ba naopak by mohli překvapit :-)

Portak

Portak

17.10.2012 19:17

Mimochodem, pokud se nepletu, tak root nesouvisí s instalací custom ROM, na to má vliv odemčený boatloader (popřípadě, nahrávám-li ROM officiální ale pro jiný region, není třeba ani to :) )

eF

eF

17.10.2012 21:15

Neskodilo by podobne otestovat i vodafone, a jen se obavam, ze zverejneni otazek povede k promptni nalejvarne, minimalne lehkymu predsprtani (.

mcmiazga

mcmiazga

17.10.2012 21:29

Petr Mišák: odpovedal som spravne? viem ze niektore odpovede nie su uplne no nechcelo sa mi to viac rozpisovat…

Portak

Portak

17.10.2012 21:42

Oprav si ten root, ten není dobře :) (i když mě si se neptal )

mcmiazga

mcmiazga

17.10.2012 22:00

Chapem ze ten root nie je uplny ale ze by bol zle…

Portak

Portak

18.10.2012 10:29

no.. zle je, ale zbytek byl ok, tričko by ti dát mohli aspoň jedno :-D ;)

Mach4

Petr MišákAdministrátor 22

21.10.2012 17:34

mcmiazga:
No bohužel všechny odpovědi nejsou správně a některé jsou i nepřesné. Je třeba opravdu odpovídat, na co se ptáme v otázce.
Ale že jste jako jediný si dal tu práci a vrhl se do odpovědi, máte u nás jedno tričko za snahu. Napište mi na emailovou adresu a velikost trička (petr zavináč svetandroida.cz)

RSS (komentáře k článku)