TOPlist

Pozor na nabíjení telefonu v posteli. Můžete jednoduše vyhořet

nabijeni telefonu v posteli nebezpeci

Nedávno jsme na sociálních sítích narazili na příspěvek Petry Kristíny Dolejšové, která popsala nepříjemnou zkušenost s nabíjením telefonů, kdy během dvou týdnů se stalo u dvou různých zařízení, že propálily prostěradlo během noci. Jedná se přitom o poměrně častý problém, který v nejhorších případech může skončit tak, že vyhoří celý dům. Proč si tedy dávat pozor na nabíjení telefonu v posteli?

Nabíjení telefonu v posteli není příliš bezpečné

Petra Kristína Dolejšová požádala na Facebooku o radu poté, co kabel popálil prostěradlo při nabíjení telefonu na posteli. Vše se navíc seběhlo tak nešťastně, že během dvou týdnů zaznamenala rovnou dva případy v blízkém okolí. V obou případech šlo o originální nabíječky od výrobce. Přímo autorka příspěvku píše, že šlo o Samsung nabíječky.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218126186056925&set=a.10205222469432074&type=3&theater

Pokud vlastníte Samsung telefon, tak se nemusíte ale ničeho bát. Nejedná se o chybu Samsung telefonů či nabíječek. Je to dané tím, že Samsung má největší podíl na trhu s telefony, proto se v podobných problémech objevuje nejčastěji. Jak jsme ale zjistili, podobné problémy řeší majitelé Apple, Huawei, Xiaomi i dalších značek.

Před nabíjením telefonů v posteli upozorňují hasiči i organizace

Popravdě nás při zjišťování informací překvapilo, kolik lidí po celém světě řešilo podobný problém, kdy se při nabíjení telefonu v posteli propálilo prostěradlo. Jak už jsme psali výše, je úplně jedno, o jakou značku telefonu se jedná. Problém může nastat u kteréhokoliv telefonu.

https://www.facebook.com/NewtonNHFireDepartment/posts/785358348299605:0

Hasiči z amerického státu New Hampshire na tento problém upozornili již před dvěma roky. Přidali i několik fotografií a následně v komentářích uvedli, že v minulosti si nabíjení telefonů v posteli vyžádalo i lidské životy. Zároveň upozornili, že podle vědců více než polovina teenagerů nabíjí telefon v posteli anebo pod polštářem. Bohužel ale chybí zdroj k výzkumu, tudíž se jedná o neověřenou informaci.

Telefon se při nabíjení zahřívá, a to včetně kabelu a nabíječky. Tím, že je zařízení položené na prostěradle, tak se teplo nemůže rozptýlit a telefon s nabíjecím kabelem se začne zahřívat stále více. Mnohem horší je to v případech, kdy ještě telefon zakryjete peřinou anebo jej máte pod polštářem.

Are there hidden dangers lurking in your kids’ bedrooms?

Are there hidden dangers lurking in your kids’ bedrooms?

Ve většině případů se nejdříve vznítí samotný kabel, který není proti žáru tak odolný jako telefon. Jakmile již hoří kabel, tak plamen může velice jednoduše přeskočit na peřinu, polštář, prostěradlo atd. Nabíjení telefonu v posteli se věnovala i organizace Electrial Safety First, která mimo jiné vytvořila i video výše. Kampaní míří obecně na elektrická zařízení.

Susan McKelveyová, asociace NFPA

Obecně platí, že smartphony by se měly nabíjet na místech, kde je dostatečné místo pro únik teplat, aby se nepřehrály. Nabíjení pod polštářem, v posteli anebo na gauči není ideální.

Jak ideálně nabíjet telefon?

V první řadě byste se měli ujistit, že je telefon na pevném povrchu jako je stůl, noční stolek či třeba plovoucí podlaha. Vyhnout byste se měli povrchům, které zadržují teplo, ať už je to peřina, prostěradlo, polštář, oblečení, koberec apod. A pokud už nabíjet na jednom z takových povrchů, tak spíše po kratších časových úsecích, aby se zařízení nepřehřálo.

  • Nabíjejte zařízení na pevném povrchu a s dostatkem místa kolem
  • Používejte originální anebo značkové nabíječky a nabíjecí kabely
  • Nenabíjejte zařízení pod polštářem, na posteli, na gauči anebo na místě, které je vystaveno přímému slunečnímu svitu

Další věcí, která může zamezit problému, je používání značkových a originálních nabíječek. Pokud použijete nějakou levnou, falešnou nabíječku, tak jednak většinou nesplňuje bezpečnostní předpisy a hlavně i kvalita je mnohem horší. To samé platí i o nabíjecích kabelech. Levnější se můžou vznítit už při nižších teplotách.

nabijeni telefonu v posteli

A pokud si telefon odložíte mimo dosah postele, může se vám rovněž zlepšit spánek, protože mobilní telefony jsou velké rozptýlení, a to hlavně před samotným spánkem.

Řešili jste někdy podobný problém během nabíjení telefonu v posteli?

Zdroje: facebook.com, today.comelectricalsafetyfirst.org.uk

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)