Opravdu hoří sklad elektromobilů, nebo jen někteří politici nemají zábrany?

sklad elektromobilů požár USA fake news video

Elektromobily jsou aktuálně velké téma. Několik uplynulých let hlavně díky rostoucí popularitě značky Tesla a snahám dalších předních výrobců, ale v posledních týdnech a měsících také kvůli plánovanému rušení prodeje aut se spalovacími motory v EU. Což je mimo jiné i politicky vděčné téma a rovněž podhoubí pro sdílení různých fake news. I do českého éteru například nedávno prosáklo video, které má zachycovat hořící sklad elektromobilů v USA. Odpůrci elektroaut se škodolibě smějí a někteří politici si přihřívají polívčičku. Jenže zpráva je falešná.

Jednou z nejvýraznějších tuzemských veřejně známých osob, které špatně interpretované video (o úmyslu či nepozornosti se dá debatovat) sdílely, je i poslankyně za SPD Karla Maříková. “V USA vypukl požár ve skladu elektromobilů od vznícené baterie jednoho z aut,” uvedla zhruba dvacetisekundové záběry na Facebooku. Popisek bez ověření převzala z jiných zdrojů (ty míří dokonce na Slovensko a řeší se i ve světě) a jako několika dalším sdílejícím se i pod jejím příspěvkem sešly posměšné a škodolibé reakce a komentáře.

hoří požár sklad automobilů USA fake news Karla Maříková

Sdílením prokazatelně manipulativního videa se před pár dny zabýval i server Demagog.cz, který je českým certifikovaným ověřovatelem příspěvků na Facebooku. I on zjistil, že video sice skutečně zachycuje hořící automobily, nicméně jde o dubnovou událost z australského Perthu a mezi vozidly dokonce nebylo ani jedno elektrické. Sdělil to mluvčí společnosti Pickles Auctions, která na místě provozuje sklad vyřazených aut. Právě ten hořel, nicméně šlo o samá vozidla se spalovacími motory. Shořelo jich asi 60. Na tomto místě přitom požár vypukl již poněkolikáté.

Stále veřejně publikovaný příspěvek Karly Maříkové, pod kterým se mimochodem několik lidí snažilo marně na fake news upozornit, má v tuto chvíli 3,7 tisíc reakcí (drtivá většina jsou palce a výsměch), přes tisíc komentářů a bezmála 120 tisíc zhlédnutí. Pod ním jsou komentáře typu “To jsou ty jejich autička na baterky. Tohle šilestvi proporuje Eu. Super ekologie . Doufam že to vidi ty blbečkové v Bruselu.” Starší příspěvek se stejně nepravdivým popiskem měl na jiném profilu skoro půl milionu zhlédnutí.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jaký je váš názor na elektromobily? A na tyto zprávy?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)