Proč používání GPS tak radikálně „vysává“ baterii telefonu?

gps

Skutečnost, že používání GPS zásadně snižuje výdrž baterie telefonu, jistě nebude pro naše čtenáře žádnou novinkou. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, proč tomu tak je? Pokusíme se odpovědět touto aktualitou.

Když v telefonu aktivujete službu pro přesné určování polohy, dojde primárně k zapnutí GPS přijímače. Jedná se o malý čip a anténu, nacházející se uvnitř zařízení. V případě, že nepotřebujete přesnost v rámci jednotek metrů, může se telefon obejít bez GPS. K určení pozice pak využije vysílače mobilní sítě (BTS), okolní Wi-Fi a případně Bluetooth vysílače.

Hledáme satelity

Jakmile aktivujete služby určování polohy s vysokou přesností, začne váš telefon vyhledávat satelity. Jedná se o soustavu družic, pohybujících se po oběžné dráze kolem naší planety, vysílajících definované signály. Přijímač v mobilu sám o sobě žádné signály nevysílá – pouze pasivně přijímá signály ze satelitů. Na jejich základě pak pomocí triangulace určí svou polohu.

V tomto módu telefon nemůže přejít do režimu spánku, respektive do úsporného režimu. GPS čip se totiž neustále snaží zachytávat družicový signál, a to bez ohledu na to, jak je v této snaze úspěšný. V případě, že se ocitnete například v podzemí či v budově s kovou střechou, spotřeba baterie ještě stoupne, neboť zařízení se pořád dokola snaží zachytit signál z družic.

Dostupnost signálu hraje zásadní roli ve spotřebě baterie Dostupnost signálu hraje zásadní roli ve spotřebě baterie

Dostupnost signálu hraje zásadní roli ve spotřebě baterie – pokud jste v oblasti se silným signálem (ideálně na otevřeném prostranství s výhledem na nebe), bývá spotřeba nižší než například v husté městské zástavbě. Je dobré si například uvědomit, že v autě, autobuse, vlaku či jiném dopravním prostředku stíní výhled na oblohu kovová střecha vozidla, „zakrývající“ část dostupných satelitů.

Spotřebou energie mobilních zařízení se zabývala mimo jiné i studie vědců z Velké Británie a Saudské Arábie. Odborníci testovali vliv použití lokalizačních služeb na telefonech Samsung Galaxy Note3 a Sony Xperia Z2. Zjistili, že při silném signálu se GPS podílí na spotřebě baterie 13 %, zatímco při slabém skoro třikrát více.

Proč používání GPS „vysává“ baterii?

Je tedy otázkou, zda existuje způsob, jak snížit drancování baterie polohovacími službami. Odpověď je poměrně jednoznačná: bohužel nikterak zásadně. Na vině je stará, neřkuli dokonce zastaralá technologie. Svou roli v tom hraje fakt, že systém GPS byl spuštěn v roce 1995, tedy před více než dvaceti lety. Další vývoj se pak ubíral vpřed jen velmi pomalým tempem. Další podrobnosti na toto téma můžete najít v našem článku Jak funguje zaměření polohy pomocí GPS?

Důkazem zastaralosti budiž skutečnost, že za běžných okolností je mobilní telefon schopen zjistit svou polohu během několika sekund. Pomáhá si totiž řadou dalších technologií, mimo jiné například A-GPS, díky které „ví“, jaké satelity má v daném místě vyhledávat. Pokud ale zařízení tyto údaje nemá, může trvat až dvanáct minut než pomocí GPS lokalizuje svou polohu. A to je na dnešní dobu neuvěřitelně dlouhá doba.

Při používání GPS však hrají velkou roli v celkové spotřebě také další komponenty. Například při navigování bývá po celou dobu zapnutá obrazovka, která je z hlediska spotřeby „největším jedlíkem.“ Pokud navíc využíváte navigaci s online podklady (např. Mapy Google, Waze, Mapy.cz), přidávají svůj podíl na spotřebě také mobilní datové přenosy, přes které aplikace získává mapy případně dopravní informace.

Při používání GPS hrají velkou roli v celkové spotřebě také další komponenty Při používání GPS hrají velkou roli v celkové spotřebě také další komponenty

Existuje řada způsobů, jak snížit spotřebu elektrické energie chytrého telefonu. Operační systém Android v každé verzi přichází s novými technikami, spočívajícími v ukončování či uspávání procesů a aplikací, optimalizaci podsvětlení obrazovky a dalších opatřeních, jejichž výsledkem má být prodloužení výdrže na jedno nabití. Také jednotlivé aplikace vývojáři často aktualizují právě s ohledem na snížení spotřeby. Proto je vždy lepší mít poslední verzi systému i aplikací.

Celkově se tedy dá říci, že používání GPS se podílí na „vysávání“ baterie chytrého telefonu především kvůli zastaralosti celé technologie. Na druhou stranu ale často nebývá jediným viníkem – za zvýšenou spotřebu mohou i další faktory, jako je spuštěná aplikace (navigace), zapnutá obrazovka a probíhající datové přenosy. To v konečném součtu znamená radikální vybíjení akumulátoru, jehož kapacita tak doslova „mizí před očima.“

Zdroj: theverge.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)