Pozor: V ČR se šíří podvodné SMS a e-maily k daním a odměnám

eGov podvod Portál občana SMS e-maily daně odměny

Několik měsíců poté, co se kybernetičtí útočníci snažili v nové kampani nalákat v ČR nepozorné uživatele mobilních telefonů na falešné vyplácení příspěvků na bydlení, se objevila podobná aktivita zaměřená na daňové přiznání a případné odměny. Skrze SMS zprávy a e-maily se šíří výzva k přihlášení a vyřízení údajně urgentní záležitosti. Cílovou destinací je přitom falešný web Portál občana, na němž útočníci sbírají přihlašovací údaje do online bankovnictví. V galerii najdete několik příkladů.

V případě, že jste na některý odkaz klikli a uvedli jakékoliv údaje:

  • jakékoliv další SMS s kódy z banky nikam nepřeposílejte ani nevkládejte,
  • pokud je to možné, přihlaste se do svého bankovnictví a změňte si své heslo,
  • kontaktujte ihned Vaší banku, popište jim problém a požádejte o pomoc se zabezpečením Vašich přístupových údajů do bankovnictví.

“V posledních dnech evidujeme zvýšené zasílání podvodných SMS a e-mailů, které vyvolávají dojem, že jde o vrácení daně, chybu s daňovým výkazem popř. zaslání odměny. Prosíme, v žádném případě na tyto zprávy nereagujte,” upozorňují provozovatelé portálu a dodávají, jak lze na první pohled takový podvod odhalit. “Po rozkliknutí vloženého odkazu se uživatelé dostanou na falešné stánky Portálu občana, které jsou skutečným velmi podobné. Pravé stránky Portálu občana rozeznáte jednoduše podle adresy https://obcan.portal.gov.cz v adresním řádku,” vysvětlují.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Už vám přišla jedna z těchto zpráv? Která?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)