Pozor na podvod: SMS falešně láká na příspěvek na bydlení

SMS podvod příspěvek na bydlení NUKIB

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal před několika hodinami upozornění týkající se podvodných SMS zpráv a e-mailů, které se snaží využít falešné vábení na proplácení nového příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Namísto slíbeného zprostředkování výplaty peněz ale vede případná reakce nepozorné oběti k prozrazení přístupů do bankovnictví.

“Podvodné zprávy se šíří e-mailem nebo SMS zprávami s textem: „Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od Mpsv“ nebo „MPSV informuje v rámci programu bydlení máte k dispozici příspěvek“, spolu s odkazem na stránky věrně napodobující web MPSV. Jazyková kvalita textu zpráv se v různých verzích liší, obecně jde ale o strojový překlad, který lze pozorným čtením odhalit,” popisuje NÚKIB na svém webu.

Cílem tohoto kyberútoku je přesvědčit adresáty k přihlášení na podvodné stránce pomocí bankovní identity. Zadané přihlašovací údaje následně útočníci aktivně využijí k přihlášení do legitimního bankovnictví, čímž dojde k zaslání výzvy pro dvoufázové ověření, kterou v tu chvíli oběť potvrdí. Kampaň byla podle úřadu poprvé zachycena na začátku srpna a opakuje se v několika vlnách s neustálou obměnou používaných domén, například mpsv-prihlaseni[.]cz, mpcv[.]cz, mpvs-bydleni[.]cz. Sdružení CZ.NIC podniká kroky k blokaci těchto domén.

Už jste dostali tuto SMs zprávu? Jaká byla první reakce?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)