Platby na kontakt přichází do ČR. Jak je zprovonit?

Platbanakontakt
 • Platba na kontakt byla oficiálně spuštěna, pro zadání platby stačí znát telefonní číslo příjemce
 • Nezapomeňte aktualizovat bankovní aplikaci, starší verze funkci Platby na kontakt nemusí podporovat
 • Posílání a přijímání peněz je jednoduché, ale bude to k většímu rozšíření stačit?

Dlouhé čekání je u konce, v České republice byla oficiálně spuštěna služba Platba na kontakt. Co si pod tímto pojmem představit? Při zadání platby jste dosud museli znát číslo účtu příjemce, nově vám ale bude stačit jeho telefonní číslo. Za předpokladu, že si dotyčný službu v bankovnictví povolí…

Pokud chcete odeslat platbu na telefonní číslo, nemusíte nic zásadního měnit. Pro názornost popíšu postup u Komerční banky, u dalších institucí bude situace podobná. Přečíst si návod vám zabere více času než samotná realizace, vše je udělané maximálně intuitivně.

  1. stáhněte si nejnovější verzi aplikace Mobilní banka
  2. při zadání platby klikněte na Platba na kontakt
  3. povolte aplikaci přístup ke Kontaktům
  4. zvolte kontakt, na který chcete částku odeslat
  5. vyplňte zbytek údajů jako při klasické platbě

Pokud se pokusíte odeslat platbu na číslo, které není zaregistrované (o tom si něco řekněme vzápětí), aplikace vás na to upozorní a platbu nebude možné uskutečnit. A tím se dostáváme k druhé části testování. Pokud chcete platby na telefonní číslo přijímat, musíte funkci povolit. Opět popíšu situaci u Komerční banky.

  1. otevřete nastavení, v Nastavení plateb zvolte položku Platba na kontakt
  2. potvrďte aktivaci služby kliknutím na tlačítko Registrovat kontakt
  3. zkontrolujte uvedené telefonní číslo, teď jej ještě můžete jednoduše změnit
  4. potvrďte aktivaci funkce pomocí kódu, který vám banka pošle

Aktivace funkce Platba na kontakt zabrala jen pár vteřin a rovnou ji můžete začít používat. Kdykoliv můžete nastavené číslo změnit případně se ze služby odhlásit. Platbu na telefonní číslo zatím nepodporují všechny banky, ty největší ústavy ji ale už spustily. Platbu na kontakt podporují AirBank, ČSOB, Fio Banka, Komerční banka, Reiffeisen Bank a Česká spořitelna. Aby platba na telefonní číslo korektně proběhla, musí samozřejmě funkci podporovat obě banky a příjemce ji musí mít povolenou.

Platba na kontakt je zatím podporována u šesti bank

Sám jsem ale zvědav, jestli dojde k většímu rozšíření této funkce. Určitě můžeme vymyslet řadu situací, kde se Platba na kontakt může hodit. Ostatně ne všichni si pamatují vlastní číslo účtu, naopak telefonní číslo naopak zná téměř každý. Uvidíme, jak rychle se přidají další banky, jejich zapojení je důležité, ale nikoliv rozhodující.

Sám jsem už dříve propadl kouzlu QR kódu. Pokud cokoliv nakupuji nebo někomu posílám peníze, pak načtení vygenerovaného QR kódu je pro mě nejkomfortnější cesta. A pokud jde o platby v kamenných obchodech, nejvíce se mi líbí Garmin Pay. Bohužel moje Fénixy byly poslední, které tuto funkci nenabízely, ale jednou se pokazí a jejich nástupce už tuto funkci umět bude.

Chystáte se používat Platbu na kontakt?

Zdroj: rb

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)