Pixel 3a: střízlivý pohled očima jablíčkáře

google pixel 3a

iOS nebo Android? Google nebo Apple? BMW nebo Mercedes, Real Madrid nebo Barcelona? Pixel 3a nebo iPhone XR? Podobné otázky asi řeší většina z nás. A ta stejná většina z nás má už zřejmě vybráno. Má svého favorita, svou oblíbenou značku na boty a svůj oblíbený fotbalový tým. Jinak tomu není ani u naší vůbec nejosobnější věci – mobilního telefonu. Dokonce ani v počítači nemáme tolik citlivých dat, jako v té placce, kterou sebou nosíváme všude. Do školy, do práce, na záchod, do postele, do divadla nebo na pohřeb.

Obsah

Pozor

Tento článek je napsán z pohledu uživatele, nikoliv redaktora. Jsou v něm mé vlastní emoce a názory, které se s těmi vašimi mohou lišit. Jde zkrátka o pohled jablíčkáře na aktuální situaci kolem Androidu.

google pixel 3a vs iphone xs

Abych se přiznal hned na začátek, jsem Applista. A pokud bych tu měl obhajovat proč, strhla by se v komentářích válka, což nikdo nechce. Zkrátka jsem uvízl v jeho ekosystému, jelikož mám snad všechny produkty, které si od něj můžete koupit. Rozhodně však nepatřím k těm, co ostatní technologie zatracují a nechtějí s nimi mít nic společného. Jsem pravý opak. Až mi Apple přestane vyhovovat a začne dělat vylomeniny, nemám problém přejít na druhou stranu, jelikož Android platforma a Googlí služby jsou super.

Zkoušel jsem mnoho telefonů s Androidem a mám dokonce i své oblíbené značky. Telefony rád střídám a tak jsem kromě iPhonu vyzkoušel spoustu konkurenčních vlajkových lodí od Samsungu Galaxy S10 přes Huawei P20 Pro až po Xperii. Jednu vlajkovou loď jsem však doposud nevyzkoušel. A byla to chyba. Nevyzkoušel jsem vůbec ten nejčistější Android v podání Googlu a jeho Pixelu. V redakci jsem tedy nezaváhal a vzal ho všemi deseti na zkoušku. Konkrétně se jedná o model Google Pixel 3a a v tomto článku si povíme, proč mi tak trochu změnil pohled na Android platformu.

Krabička je sexy a příslušenství bohaté

První věc, která mě příjemně překvapila je krabička. Respektive její balení. Krabička je totiž nejen elegantní a oku lahodící, ale je sexy. A takové jsou i produkty od Applu. Možná to zní jako úplná blbost, ale já jsem od produktů s nakousnutým jablkem zvyklý, že na mě zapůsobí hned prvním dojmem, což bez pochyby krabička je. Apple je však co se týče obsahu balení velice skromný a k iPhonům přidává dokonce směšnou 5W nabíječku (chudáci lidé, kteří vlastní iPhone Xs Max a nabíjí ho tímto adaptérem, vždyť to musí trvat celý den).

U Pixelu jsem byl mile překvapen. V balení na mne čekal datový a nabíjecí USB-C kabel (Apple totiž v balení dodává pouze nabíjecí kabely, pro přenos dat si musíte koupit nějaký jiný. Hloupost, že?), dále sympatická redukce z USB-C na USB-A, která jistě přijde vhod. Na tu Apple také kašle, jelikož USB-C je budoucností a klasické USB dávno zavrhl. Jako poslední na mě čekala pecková USB-C sluchátka, která mají srovnatelnou kvalitu s EarPods od Applu. Otevření krabičky ve mě tak zanechalo příjemný pocit. Měl jsem vše, co jsem potřeboval a dokonce i něco navíc.

Pixel 3a je starší muž v na míru ušitém obleku

Krabičku jsem dal tedy stranou a vzal si Pixel 3a poprvé do ruky. Zmáčkl jsem zapínací tlačítko a mezitím si důkladně prohlížel ten minimalistický design. A to je přesně to, co mě na Pixelu 3a baví. Dokáže být nenápadný a současně dává najevo, že to není žádný nazdárek. Ostatní značky se snaží, aby jejich telefony vypadaly co nejunikátněji to možná jde. Přirovnal bych to k puberťákům, kteří na sebe navlečou hadry za desítky tisíc a snaží se zapadnout mezi svou generaci a staršího muže, který má na sobě na míru ušitý oblek s vhodně sladěnými doplňky. Ano, je pravda, že rámečky nejsou zrovna trendy. Člověk skoro aby se bál ho vytáhnout na veřejnosti a neschytal za to kulku mezi čelo.

Slabší procesor a přesto je bleskurychlý

Po spuštění mě přivítalo logo Googlu s úvodním nastavením, které jsem v rychlosti prošel a vrhnul se do systému. Začal jsem zjišťoval, že se poměrně velký 5,5 AMOLED displej celkem pohodlně ovládá jednou rukou. A jak je možné, že je telefon takhle svižný, když disponuje Pixel 3a slabším Snapdragonem 730? Veškerá práce na telefonu, včetně náročnějšího multitaskingu probíhá bleskurychle, bez jakýchkoliv záseků a nechutných trhanců (Slyšíš mě, nadstavbo TouchWiz?). Začínám instalovat aplikace třetích stran, pustím Instagram a natočím video. Cože? Kvalita není na úrovni 0,8 megapixelové webkamery v kombinaci s pěti snímky za HODINU? Jsem nadšen! Konečně mohu využívat mou jistě nejpoužívanější sociální síť.

Nejlepší fotomobil, který jsem kdy měl v ruce

Když jsme u fotoaparátu, chvíli se u něj zastavím. iPhone mě svými foťáky vždycky bavil a ať si říká kdo chce co chce, šlo pro mě vždy o jedny z nejlepších fotomobilů na trhu. Proč? Věrné podání barev a bleskurychlé ostření v kombinaci se skvělou kvalitou videa. iPhone vždy dělal fotky tak nějak přirozené. Tak, jak jsem moment viděl mým okem jsem ho dokázal zachytit i na iPhone. To rozhodně není případ Samsungů. Když jsem měl nedávno z redakce půjčený Galaxy Note 8, fotoaparát jsem zapnul asi 4x a to jen proto, že jsem fakt musel. Fotky z něj ani mnoha ostatních výrobců se mi prostě nelíbí. Jsou přesaturované a nereálné. A to nemluvím o tom směšném zkrášlovacím režimu, to fakt někdo používá? Opakuji, že se jedná pouze o můj pohled na věc. Nezdůrazňuji zde fakta, ale pouze mé pocity a názory.

Nicméně, Pixel 3a fotí přesně tak, jak bych chtěl aby telefon fotil. Ráno, odpoledne, i v noci jsem schopen s telefonem pořídit velmi kvalitní, ostré snímky s věrným barevným podáním. A právě večerní snímky si zaslouží pozornost. Noční režim dovede až nemožné. Venku může být černočerná tma, nemusí být vidět na krok a Pixel 3a scénu přesto dokáže učebnicově prosvětlit. Apple a ostatní výrobci sedí na zadku a pozorují, jak se to má dělat.

Reproduktory jsou skvělé, cachtání ve vaně skončilo

Pojďme se ale vrátit zpět na čelní stranu, kde Google Pixel 3a osadil stereoreproduktory. Ty hrají poměrně dost nahlas a jejich kvalita je naprosto špičková. Reproduktory jsou navíc umístěny „přímo“ na uživatele, což jsem ocenil zejména při sledování videí. Většinu obsahu však sleduji se sluchátky. Zde mě potěšil starý dobrý přítel Jack, kterým dražší brácha Pixel 3 kvůli certifikaci IP68 nedisponuje. A pomalu se dostáváme k hlavní nevýhodně Pixelu 3a. Nemá žádnou ceritifikací IP a není voděodolný ani vodotěsný. Víte, rád se občas naložím do horké vany a něco si čtu, nebo koukám na videa, což mi tento kousek neumožňuje a já tak musím ve vaně být sám se sebou. Achjo.

Zhýčkaný Face ID, ostatní funkce oceňuji

Čtečka otisků prstů je také spíše zklamáním, ale člověk si na ní zvykne. Face ID je pro mě o míle pohodlnější a svižnější ať už pro odemykání, nebo pro platby skrz Apple Pay. Zřídkakdy se mi stane, že čtečka můj ušmudlaný prst nerozpozná na poprvé, ale nic, co by se nedalo přežít. Naopak kladně hodnotím přehledný Always on Display, kterého bych se někdy rád dočkal také u iPhonu. Technologie je to stará přes deset let a Apple do dnešního dne nebyl schopen tuto skoro nepostradatelnou funkci implementovat. Je pravdou, že začal s OLED displeji teprve před dvěma roky, ale i tak by bylo na čase. Fajn je také slíbená podpora nejnovějšího Androidu po dobu tří let. Apple standardně odřízne starší iPhony po přibližně pěti letech, což také stojí za úvahu. Skončila doba, kdy je třeba obměňovat svůj stroj každý rok, ale telefon v pohodě vydrží tři, čtyři, pět let. Když má podporu samozřejmě.

Resumé

Suma sumárum, Pixel 3a je skvělým společníkem. Má skvělý, čitelný a ostrý displej, exceluje ve fotoaparátu, má slušnou výdrž a více, než dostačující výkon. Jo a je elegantní. Skoro se bojím, co Google předvede s představením Pixelu 4, jelikož je už teď skoro jisté, že bude disponovat čtečkou obličeje, což je skoro jediné, co mi Pixel 3a oproti iPhonu nedokázal nabídnout. Možná se přece přidám k vám, Androiďákům a budu mnohem spokojenější.

Klady

+ Přímo od Googlu
+ Minimalistický design
+ Špičkový fotoaparát
+ Dostačující výkon
+ Podpora softwaru

Zápory

– Není voděodolný
– Face ID je pohodlnější, než čtečka otisků prstů
– Chybí mu Pixel Visual Core a zpracování fotek chvíli trvá

Zkusili jste iOS i Android? Co vám vyhovuje více?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)