Pište jako blesk: Poradíme nejlepší klávesnice pro tablet

SwiftKey-3-Tablet-In-Hand

Většina dnešních mobilních přístrojů se liší od minulé generace jedním podstatným rozdílem – neobsahují hardwarovou klávesnici, a tak je psaní na dotykové ploše obtížnější. I když disponují tablety větší dotykovou plochou než telefony, nejsou na tom s psaním o moc lépe. Dnes si představíme několik klávesnic, které jsou pro tablet stvořeny a psaní nám tak oproti předinstalovaným klávesnicím znatelně urychlí.

Proč speciální klávesnice?

Možná si někteří položí otázku, proč bychom měli rozlišovat klávesnice na tablety a na mobilní telefony, když se v obou případech jedná o dotykové obdélníky, na které matláme svými prsty, čímž docílíme zaznamenávání znaků a psaní textu. Musíme si však uvědomit, že tablet se běžnému člověku nejlépe drží oběma rukama – to je ovšem úchop, který znemožňuje volnými prsty (palci) dosáhnout po celé šíři displeje a na většinu znaků prostě nedosáhneme. Netrvalo dlouho a po masivním rozšíření tabletů se začaly objevovat klávesnice, které podporovaly tzv. tabletové rozložení, což znamená, že větší a podstatnější část písmen a znaků je umístěna na okrajích klávesnice, kam má člověk šanci dosáhnout palci. Tím je zajištěno, že větší část textu zvládne člověk napsat v úchytu obou rukou při psaní palcem, což je přesně to, co do té doby chybělo. Trochu smutná je dnešní situace, že ačkoliv již nejsou tyto klávesnice žádnou novinkou a na Google Play jich nalezneme spoustu, výrobci tabletů tento fakt ignorují a troufám si tvrdit, že většina uživatelů s tabletem stále používá klasické rozložení, protože jej tak měli ve svém přístroji po koupi. My si dnes ale ukážeme několik klávesnic, které zlepší Vaše psaní o několik úrovní.

Jak klávesnici nainstalovat a změnit?

Všechny klávesnice, které Vám dnes představíme, se nachází na Google Play, a tak není žádný problém tyto aplikace stáhnout a nainstalovat. Většina aplikací Vám bezprostředně po instalaci nabídne jednoduchého průvodce, díky kterému klávesnici nastavíte a zvolíte jako výchozí. Může se však stát, že tento proces nějakým způsobem přerušíte nebo budete chtít klávesnici později opět změnit. Jak toho docílit? U tabletů by měla zafungovat jednoduchá metoda, kdy stačí prstem tapnout do libovolného místa, kam se dá zadat text, a v dolní liště by měla přibýt ikonka, pomocí které si můžeme vybrat metodu vstupu.

Screenshot_2012-11-24-12-15-55

Zde však stále může klávesnice chybět, neboť je nejprve nutné doinstalovanou klávesnici nejprve aktivovat. Toho docílíme v nastavení. Zde hledejme sekci Jazyk a zadávání (u čisté verze systému Android, přístroje s nadstavbou se můžou mírně lišit). Zde je potom nutné klávesnici zaškrtnout, aby byla aktivní, a poté ji můžeme zvolit též jako výchozí metodu zadávání textu.

  Screenshot_2012-11-24-12-16-37

Adaptxt Keyboard – zdarma, ale nabitá funkcemi

Začněme klávesnicí, která svým jménem příliš nenapoví a příliš nepřesvědčí ani známka 3,6 na Google Play. Tato klávesnice však nabízí poměrně zajímavý koncept rozložení, je zdarma a nabízí širokou možnost přizpůsobení.

Rozložení a vzhled

Adaptxt nabídne uživateli standardní tabletové rozložení, kde se po stranách obrazovky skrývají písmena ve 3 řadách. Trochu se však liší. Netradičně se na obou stranách opakují sloupce s písmeny TGV a ZHB, takže si může každý zvolit, zda některý z těchto znaků napíše levým či pravým palcem.

Ani prostřední část nepatří zrovna mezi zaběhlou klasiku, své místo si zde našlo okno pro zadávání ručně psaného textu (dokáže ovšem rozpoznat pouze jeden znak). Tuto část můžeme pouhým kliknutím na možnost Navigation změnit na kurzorové šipky, což se mně osobně zdá jako vhodnější využití a nalezneme to u většiny konkurenčních klávesnic.

Vrchní dvě řady si zabírá slovník, který nám zde servíruje své návrhy slov. To se hodí v případě, že napíšeme slovo s mírnou chybou, nebo když napíšeme jen pár znaků z kýženého slova, kdy jej můžeme s využitím slovníku rychleji dokončit. Navrhovaná slova jsou rozdělena do 4 polí, mezi dalšími návrhy se lze přesouvat navigačními šipkami v okrajích obrazovky.

Ve stejném řádku uprostřed nalezne uživatel klávesnice přístup do Rychlého nastavení a také trojici tlačítek, kam si může nadefinovat předem vytvořené výrazy.

Screenshot_2012-11-24-11-00-27

Potěšilo nás, že zde pod klávesami nalezneme také znaky, smajlíky pro dobarvení situace či přímý přístup k hlasovému zadávání.

Slovník a automatická oprava slov

Klávesnice samozřejmě umožní stáhnout český slovník. Ten je možné spravovat v nabídce Správce doplňků v nastavení této klávesnice (Rychlé nastavení – Nastavení). Trochu nás zklamalo, že si uživatel sám nemůže vybrat, zda dá přednost QWERTY či QWERTZ rozložení, český slovník je pouze QWERTZ.

Screenshot_2012-11-24-11-01-06

Slovník je v této klávesnici poměrně inteligentní a dá se spravovat. Dokáže se naučit přidaná slova ze standardního androidího slovníku, z Vašich kontaktů, Facebooku nebo Twitteru. Nově přidaná slova, kterých může být až 1500, lze také mazat, případně celý slovník zálohovat.

Screenshot_2012-11-24-11-01-14

 

Nedílnou součástí dnešních klávesnic bývá také funkce, které se stará o opravu překlepů. Ta je zde příhodně nazvaná autokorekce a funguje přesně tak, jak bychom očekávali. Má dokonce možnost nastavit až tři stupně (Vysoká, Střední, Nízká), nám ale přednastavená hodnota vyhovovala a překlepy dokázala klávesnice většinou opravit sama, občas ji člověk logicky musí pomoci s výběrem slova, které jsme skutečně chtěli napsat.

Screenshot_2012-11-24-11-02-06

Další funkce

Zatřesení

Držíte-li tablet v jedné ruce, ve výjimečných případech může být výhodnější přepnout klávesnici na klasické rozvržení kláves. Aby to šlo s Adaptxt co nejsnadněji, je vybavena funkcí s názvem Zatřást. Co si pod tím představit? Ano, název funkce přesně vystihuje, co budeme muset s tabletem vykonat. Zatřeseme-li tabletem dostatečně silně, přepne se rozložení klávesnice na klasické, opětovným zatřesením zpět na tabletové. Intenzitu třesu, která je nutná k aktivaci této funkce, můžeme nastavit na několik úrovní.

Screenshot_2012-11-24-11-05-38

Ruční psaní

Prostřední část klávesnice se volitelně mění na kurzorové šipky a prostor pro ruční zadávání písmen. Tento koncept je poměrně ojedinělý, hlubší využití v něm však nevidíme. Zadávat lze pouze jednotlivé znaky, navíc nejsou vždy dobře rozpoznané a téměř vždy je rychlejší najít žádaný znak přímo na klávesnici.

Screenshot_2012-11-24-11-06-15

Zkratky

Užitečná funkce, jejíž tři tlačítka sídlí v prostřední části a pomocí kterých lze rychle napsat předem definovanou frázi. V našem případě nefungovala ale funkce tak, jak by měla, neboť tlačítka se zobrazovala pouze v některých případech a nepřišli jsme na to, co děláme špatně.

Screenshot_2012-11-24-11-05-56

Témata

Komu by se standardní obarvení klávesnice dvakrát nezamlouvalo, může si v nastavení zvolit mezi dalšími dvěma barevnými tématy. Kromě světlého téma je možné klávesnici obarvit do modra či do tmavé barvy.

Screenshot_2012-11-24-11-06-30

Odstranění diakritiky

I když to na tabletech není tak často žádaná věc jako na mobilních přístrojích, kde je lepší posílat SMS bez diakritiky, i funkce odstranění diakritiky se může někdy hodit. A jak toho docílit? Jednoduše napíšeme požadovaný text a v Rychlém nastavení zvolíme možnost Odstranit diakritiku.

Screenshot_2012-11-24-11-28-16

Osobní režim

Jelikož se slovník učí nová slova sám a není nutné je ručně přidávat, občas se učení slov může stát nežádoucí. Za pravdu mi jistě dají uživatelé, kteří občas potřebují člověka na druhém konci “drátu” okřiknout nějakým vulgárním slovem. Ne vždy je pak vhodné, aby se tato slova uložila do slovníku a nabízela nám je poté při každodenním psaní. Pro tyto situace je připraven tzv. Osobní režim, kdy se Adaptxt nezačne učit žádná nová slova a nepřidá je do slovníku.

Screenshot_2012-11-24-11-30-47

Závěr

Klávesnice Adaptxt mě příjemně překvapila, neboť nabízí tabletové rozložení, zajímavé funkce a přitom je k dispozici zdarma. Naopak nás trochu zklamala menší tlačítka se znaky a nemožnost přepnout rozložení na QWERTY. Psaní s ní je však určitě pohodlnější a rychlejší, než je tomu v případě standardních klávesnic v systému Android.

Klady

+ Zdarma
+ Upravitelný slovník
+ Odstranění diakritiky
+ Rychlá nastavení
+ Zkratky
+ Osobní režim
+ Režim zatřást
+ Možnost psát znaky ručně

Zápory

– Nemožnost nastavit QWERTY rozložení
– Malá tlačítka
– Občas pomalejší odezvy
– Často používané znaky tečka a čárka poměrně daleko na dosah palce

f0d1c5272f4ad23a35379358a018dfe6?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

A jak píšete Vy?

A jaký je Váš postoj k psaní na tabletu? Používáte některou z výše uvedených klávesnic? Ne? Podělte se v komentářích s námi, kterou klávesnici využíváte a jak jste s ní spokojeni. Může se objevit v pokračování tohoto článku, kde si opět představíme tři klávesnice.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)