Zahrajte si Pexeso a procvičte svou paměť

Zahrajte-si-Pexeso-a-procvičte-svou-paměť

Hru pexeso patrně nemusíme sáhodlouze představovat. Většina z vás jistě zkoušela svou paměť při obracení kartiček a hledání stejných obrázků. Jenže na klasické provedení této hry potřebujete určitý prostor, který například ve vlaku, metru, tramvaji či autobusu nemáte. To však není problém – cvičit paměť můžete díky hře pro mobilní telefony s Androidem od českého vývojáře Přemysla Čackého.

Co hra slibuje?

Popisek v Obchodě Play říká, že Pexeso je zábavná hra pro cvičení paměti a zlepšení koncentrace, která zaujme děti i dospělé. Pravidelné hraní pomáhá rozvíjet paměť, soustředění, pozornost, intelekt, rychlost reakce a kognitivní funkce.

Jako hlavní funkce a vlastnosti jsou jmenovány:

  • Hra pro jednoho až čtyři hráče.
  • Šest úrovní obtížnosti s různým počtem kartiček.
  • Dva herní režimy: klasický a omezený časem.
  • Možnost hrát proti chytré umělé inteligenci.
  • Příjemná a originální ručně kreslená grafika.
  • Hra obsahuje několik sad karet: ovoce, zelenina, květiny, ptáci.
  • Okouzlující hudba a zvuky (lze vypnout).

 

Twinxeso: memory game – gameplay

Twinxeso: memory game - gameplay

Jak se hraje Pexeso na mobilu?

Hra se hraje v režimu na šířku, což je s ohledem na nezbytný prostor poměrně pochopitelné. Po spuštění jde přímo na věc a formou grafických ikon vám nabídne buď tradiční způsob hraní, nebo hru na čas. Tlačítky v dolní liště pak můžete vypínat/zapínat zvuk a hudbu.

Jestliže zvolíte tradiční hru, dostanete na výběr, zda si přejete hrát samí, se 2/3/4 skutečnými či 1/2/3 “počítačem řízenými” spoluhráči. V případě hry na čas tato volba odpadá, protože budete hrát jen proti hodinám. V dalším kroku si vyberete jedni ze šesti obtížností – na výběr máte od dvanácti do čtyřiceti kartiček. Posledním krokem je výběr tématu kartiček, se kterými budete hrát. Jak zaznělo už v popisku, na výběr budete mít ovoce, zeleninu, květiny, nebo ptactvo.

Princip hry je všeobecně známý: hráči se postupně střídají, každý otočí dvě kartičky a cílem je získat pár stejných obrázků. Pokud se to podaří, hráč kartičky odebere a může hrát ještě jednou. Hraje se tak dlouho, dokud nejsou všechny páry rozebrány. V případě hry pro Android následuje na konci nejen porovnání počtu sebraných párů, ale i dalších hodnot, jako je rychlost a úspěšnost.

Pokud chcete hrát na čas, bude vaším úkolem spárování všech kartiček ve stanoveném limitu. Ten je nastaven optimálně tak, aby byla hra hratelná, ale současně nechybí ani adrenalin. Během testování nás tato verze “pexesa pro jednoho” bavila nejvíc.

Resumé

Ve hře se občas objevuje celoobrazovková reklama, což je daň za to, že je k dispozici zdarma. Pokud se jí chcete zbavit a současně podpořit autora, můžete tak učinit nákupem v aplikaci za 39 Kč. To považujeme za přiměřené a odpovídající.

Celkově nás hra bavila, z hlediska principu sice nejde v tomto směru vymyslet nic světoborného, ale například hraní na čas je docela napínavé. Pexeso také může posloužit pro zabavení dětí během cest, aniž byste potřebovali prostor obvyklý pro jeho papírovou verzi. Chválíme také pěkné grafické provedení.

Hra Pexeso je v Obchodě Play přesně čtyři roku a za tu dobu si ji stáhlo více než padesát tisíc uživatelů. O jejich převažující spokojenosti svědčí velmi pěkná průměrná známka 4,5. Instalační balíček, velký 18 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 4.1 a vyšším.

Pexeso
Pexeso

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)