Menu

Čtenáři doporučují: Aplikace a hry pro nejmenší

Před dvěma týdny jsme Vám v rámci pravidelného cyklu SvětAndroida doporučuje představili aplikace a hry pro nejmenší. Jak se stalo dobrým zvykem, podělili jste se s námi také o své vlastní tipy a ty teď můžeme představit ostatním čtenářům. Kterými aplikacemi a hrami tedy můžete děti dále zabavit?

Batolata ve věku 1-3 roky

“Ťukací” aplikace

Minule jsme zmínili Toddler Tapping Zoo (fotografie zvířat doprovázené zvuky), čtenář Alt nám doporučil podobně laděné Farm Animal Sound a Farm Animals, kde je několik kreslených zvířat, která reagují na dotyk animací a zvukem. Fotografie zvířat pak nabídne aplikace Zvířecí zvuky, kterou doporučil Jiří Beneš. Aplikací tohoto typu najdete v obchodě Play po zadání “animal sounds” přehršel, o další pěkně zpracované úlovky se pak s námi můžete podělit v komentářích.

   

Farm Animal Sounds
noplace development
Verze1.4 (26. 1. 2011)
Velikost5,0 MB
1.5+


Zdarma

Farm Animals
airologyapps.com
Verze1.0 (1. 12. 2009)
Velikost396 kB
1.5+


Zdarma

Zvířecí zvuky
Zell Enterprises
Verze1.3.1 (20. 2. 2012)
Velikost3,8 MB
1.5+


Zdarma

Alt dále doporučuje stejně jako další čtenář Thomas hudební aplikaci Kids Song Machine, ve které se v roztomilých interaktivních animacích představuje několik anglicky zpívaných písniček.

Kids Song Machine
Talking Toys
Verze1.0.2 (9. 8. 2010)
Velikost7,5 MB
1.6+


36,79 Kč


Zdarma

Od Thomase pochází také tip na hry AniWorld animal kids game a Funny Race. AniWorld i ve verzi zdarma nabízí spoustu domácích i divokých zvířat, každé zvíře má několik fotografií a zvukových projevů, je možné je zkusit nakrmit odpovídající stravou, nebo se podívat, jak se liší mládě od dospělého. V placené verzi zmizí reklamní banner a odemknou se další zvířata.

   

AniWorld kids animals fun game
Mtoddlearn
Verze1.10 (9. 3. 2012)
Velikost38 MB
2.1+


55,96 Kč


Zdarma

Funny Race je zábavná závodní hra, ve které spolu soupeří různá zvířátka v běhu (resp. skoku, kutálení apod. ;)). Hra v úvodu slibuje, že zlepší psychomotoriku vašeho dítka, a nabízí volbu obtížnosti 2-3 nebo 3-4 roky. Dvouletým stačí např. na zvířátko klepnout a to samo poskočí o pár metrů vpřed, starší musí provádět složitější gesta, např. obkroužit medvěda, aby se koulel. Zapeklitý je krab, u kterého se má provést gesto swipe. To se mi sice dařilo, ale krab se vždy uráčil ujít jen asi 5 centimetrů a hned se zastavil. Tímto tempem je potom nereálné kohokoliv předehnat. Zvlášť v porovnání s vosou (u které lehké pošmrdlání vede k 10metrovému skoku) se nelze ubránit dojmu, že krab je poněkud zabržděný. Snad jej autor do příští verze poladí ;)

Funny Race
Blue Bonzaï
Verze1.5 (19. 10. 2011)
Velikost13 MB
2.1+


36,54 Kč


Zdarma

DallasCZ doporučil několik dalších her začínajících názvem Toddler. Shodně s Altem zní první doporučení na Toddler Lock, aplikaci pro jednoduché (náhodné) kreslení, doprovázané zvukovými projevy. Jak dále napovídá slůvko Lock v názvu, aplikace se snaží zabránit nechtěnému přepnutí jinam, pro ukončení je potřeba provést speciální akci. Obecně bychom ale před plnohodnotnými uzamykači spíše varovali, dost často se v nich objevují chyby nebo problémy s nekompatibilitou s některými launchery, které mohou vést až k potížím dostat se do vlastního telefonu ;)

 

Toddler Lock
Marco Nelissen
Verze2.7.8 (21. 2. 2012)
Velikost279 kB
1.5+


Zdarma

Další malování v několika stylech (volná kresba, hvězdičky, ohňostroj, …) nabídne Toddler Fun.

 

Toddler Fun
Geekk
Verze2 (8. 8. 2011)
Velikost591 kB
2.2+


Zdarma

Baby Toy je variací na už uvedené aplikace se zvířátky. Vedle nich nabízí také zvuky hudebních nástrojů a robotů.

 

Baby Toy
idle
Verze1.6 (14. 9. 2011)
Velikost1,4 MB
2.0+


Zdarma

Starší děti ve věku 3-6 let

Objevování předmětů, zlepšování motoriky, paměti

Alt nám poslal také tip na komplexní herní aplikaci Baby Explorer, která v sobě ukrývá hned 17 her najednou (verze zdarma jich obsahuje 7). Od jednoduchých “ťukaček” a kutálení balónku akcelerometrem pro nejmenší přes rozeznávání barev a tvarů, trénování paměti v pexesu, až po hraní na xylofon nebo kreslení. Placená verze je poněkud dražší (98 Kč), ale může se bohatě vyplatit (ať už ušetřeným časem a nervy díky “odloženým” dětem nebo jako investice do jejich schopností a dovedností ;)). Hru doprovází příjemná hudba (např. Čajkovského Louskáček).

     

Baby Explorer
AppQuiz
Verze4.2 (27. 1. 2012)
Velikost21 MB
2.2+


97,86 Kč


Zdarma

Řadu her od českých tvůrců (v minulém článku Chrochtátko nebo 4bambini: dávej bacha) doplňuje novinka od Pavla Blažka, Hry pro děti HD. Ta nabízí hned 4 typy her: pexeso, sestřelování letících balónků, puzzle a hledání obrázků v časovém limitu. V aktualizované verzi autor doplnil u položek menu ikonky, takže i děti bez znalosti čtení si už mohou pustit vybranou variantu i zvolit obtížnost.

     

Hry pro děti HD
Pavel Blažek
Verze1.10 (10. 3. 2012)
Velikost5,0 MB
2.1+


Zdarma

A k českým tvůrcům se vrátíme ještě jednou, minule jsme zmínili Funny Touch Screen (for kids) od Multimedia ateliéru, čtenář s nickem PM2K doporučuje i další jejich dílko, Funny Babel. V této aplikaci se děti mohou nenásilnou formou naučit pár slovíček v cizím jazyce (angličtina, španělština, slovenština, francouzština, němčina, japonština), obrázky z určitého tématického okruhu jsou doplněny nápisem a výslovností a dle zvoleného typu hry (výuka, kvíz) je třeba vybrat správnou odpověď.

 

Funny Babel
Multimedia atelier
Verze2.7 (12. 4. 2011)
Velikost1,3 MB
1.5+


Zdarma

Dalším populárním typem her je hledání rozdílu mezi dvěma na první pohled identickými obrázky. PM2K doporučuje hry z řady Find-It, např. Find-It Disney, Simpsons, Toy Story a další.

 

Find It Disney
Monkeypunch
Verze1.4 (16. 8. 2011)
Velikost7,21 MB
1.5+


Zdarma

Postřeh a paměť si mohou děti potrénovat také ve hře Kids Socks, kterou doporučil bertolini. V ní je potřeba párovat na prádelní šňůře oblečení stejných barev a vzorů, aby to nebylo tak jednoduché, vše je v pohybu a rozhoduje i rychlost reakcí.

 

Kids Socks
Mimoteo
Verze2.6.2.1 (1. 2. 2012)
Velikost1,1 MB
1.6+


Zdarma

Malování a omalovánky

Na pomezí malování pro nejmenší a starší děti je Kreslení Neon, které doporučil Miklik. Jeho devizou, která přiláká i nejmladší, jsou zářivé (neonové) barvy, i možnost zvolit si v placené Deluxe verzi poutavou proměnlivou duhovou (rainbow).

 

Kreslení neon
miyaware
Verze1.3 (25. 2. 2012)
Velikost34 kB
2.1+


Zdarma


33,58 Kč

Hry

Od čtenáře justme jsme dostali tip na hru Lego App4+. Jak název napovídá, zaujme už čtyřleté, kterým nabídne pestrou kombinaci stavění vozítek a monumentů z kostek lega a interakci s nimi v levelech. Konkrétně dostanete možnost sestavit si vlastní vozítko, se kterým poté projíždíte hrbolatou cestou a snažíte se posbírat všechny “mince” (reprezentované známými žlutými kulatými světly). Za každý projetý level získáte odměnu v podobě stavbičky z lega (tyto stavbičky pak vidíte také na pozadí levelů) a pokud nasbíráte mince všechny, odemknou se vám další součástky pro stavbu vozítka. Z původního nudného autíčka tak můžete udělat samochodící přibližovadlo kombinované s vrtulníkem apod.

     

LEGO® App4+
The LEGO Group
Verze1.0 (6. 3. 2012)
Velikost15 MB
2.1+


Zdarma

Stejně jako minule zmíníme, že v tomto starším věku už si děti poradí s leckterou “normální” hrou, takže další výběr bude čistě namátkový. Pod minulým článkem nám své tipy na tyto hry zaslali Jiří Blažek, Spook a PM2K, děkujeme :).

  • Sprinkle Junior – proti verzi Sprinkle zmíněné minule mají hasiči neomezené množství vody
  • Froad – tuto hladovou žábu jsme vám představovali ve zprávičce i v únorové pařbě na víkend, a nebylo to náhodou, hra má opravdu roztomilou grafiku a děti baví
  • Fling a Thing – i tuto hru jsme vám představovali v pařbě na víkend. Prstem natahujete a vystřelujete příšerky, které musí posbírat vše na obrazovce. Velmi chytlavá a graficky příjemně zpracovaná hra
  • Can Knockdown 2 – princip hry je podobný hře Paper Toss, zde ovšem nebudeme házet papír do koše, ale srážet nejrůznější plechovky, barely apod. Fyzika vypadá velmi dobře, počty instalací i hodnocení hry mluví za vše
  • Sonic CD, Sonic 4 Episode I – kdo by neznal hbitého modrého ježka Sonica z dílen Segy. I na Androidu je tato plošinkovka nabitá akcí, jen je potřeba za klasiku poněkud připlatit (75 resp. 94 Kč)
  • Racing Moto – závodní hra s intuitivním ovládáním, nakláněním telefonu měníte jízdní pruhy, tapnutím kamkoliv na displej zrychlujete
  • Checkers – starší děti zaujme i dáma, tato nabízí příjemné grafické zpracování a široký rozsah obtížnosti počítačového protivníka (je samozřejmě možné hrát i ve 2 lidech)
  • Doodle Jump – klasika mezi skákačkami, postavička skáče sama vzhůru, nakláněním telefonu pohybujete do stran a snažíte se trefit na plošinky pro postup vzhůru
  • Bubble Blast II – logická hra, kde je úkolem zlikvidovat všechny bubliny na obrazovce v povoleném počtu kroků. Po klepnutí na bublinu z ní vyletí do všech 4 směrů další menší bubliny, které aktivují další bubliny (buď je rovnou zlikvidují, nebo změní jejich stav, barvu apod.)
  • 2 Player Reactor – přímo určená pro dva spíše starší hráče, nabízí několik zábavných hříček, ve kterých se snažíte vyřešit předkládaný problém rychleji než oponent na opačné straně (nalezení stejných tvarů, kontrola správnosti výpočtu, ověření cesty v bludišti apod., recenzovali jsme v pařbě na víkend před rokem). Aplikace podporuje i češtinu, u některých hříček je totiž potřebná znalost čtení (např. určování hlavních měst), princip ostatních se ale lze bez problémů naučit. Do hry je možné dostahovat i další hříčky, nebo koupit placenou verzi. Existuje také varianta pro 4 hráče, 4 Player Reactor

Závěr

Opět se budeme těšit na vaše tipy v diskuzi. Které aplikace a hry u vašich dětí momentálně vedou?

 

Komentáře

TomasNM

TomasNM

22.3.2012 7:08

Je to sice vsetko pekne,len treba davat na decka pozor a hlavne im treba vysvetlit,ze hry su iba spestrenie,nie hlavna cinnost. Doma dam malemu hru a potom sa strasne jeduje,ked sa ma vypinat a vacsinou to konci “nasilnym” vypnutim telefonu,pretoze sa z neho stava skoro zavislak a potom decko nerobi to co treba. Ja som mu poskytol stareho Hera na hranie,ale teraz lezi mimo dosah. Takze bacha na to!

Libb76

Libb76

22.3.2012 7:43

To je u všeho, spíš si nejsem jistý, jestli vůbec patří malým dětem do rukou zařízení této cenové hladině

Lukym

Lukym

22.3.2012 8:36

Doporučuji skládačku Kids Preschool Puzzle: https://play.google.com/store/apps/details?id=zok.android.shapes&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsInpvay5hbmRyb2lkLnNoYXBlcyJd

Malé se to líbilo už od jednoho roku, teď ve dvou letech skládá jak profík. Nejvíc mě dostalo, že si aplikaci dokáže sama pustit i ze zamčeného telefonu.

Mem

Roman Nepšinský 0

22.3.2012 8:41

TomasNM: Je to tak, nezbývá než stanovit pevná pravidla, půjčovat třeba jen na 20 minut, a také to mít jako první věc, která se zakáže, když se neposlouchá ;). A to docela funguje. Holt bez povinností to nejde, lenost je savcům vlastní, a tak by i děti rády prokrastinovaly (dle zákona “vedly zahálčivý život”, což zakládá na trestní odpovědnosti rodičů ;))

Libb76: S “čínským” tabletem párkrát třískly, ale u telefonů a nového tabletu proběhlo školení, nejprve hraní s dozorem apod., takže teď si dávají pořádný pozor (nicméně telefon je vždy neskutečně upatlaný ani nechci vědět od čeho ;)). A kdo má stejně strach, může si u některých prodejců elektro doplatit pojistku proti náhodnému poškození. Ale vzhledem k povaze zařízení je dost vysoká (v Electroworldu mi k A500 za 10 tisíc nabízeli tohle pojištění na 2 roky za dalších 3500, a to se (snad) nevyplatí)

Lukym: Jj, ty hry “Kids…” od Intellijoy jsou skvělé, v minulém článku jsme je taky zmínili. Jinak odemykání telefonu i přepínání aplikací (delší podržení Home) apod. jde dětem samo, podobně jako se naučí pouštět si DVD i na komplikované soustavě (síťový vypínač, TV, DVD, zesilovač, přepnutí vstupů atd. ;))

Thomas

Thomas

22.3.2012 11:22

Minule jsem do diskuze napsal své tipy, a vy opravdu ty hry nainstalujete, vyzkoušíte a popíšete. Moc hezká práce :).
Jinak o tom jestli malé půjčovat, či nepůjčovat telefon přemýšlím taky. Na jednu stranu je to nevýchovné, na druhou stranu už ve 3 letech umí ovládat dotykový telefon, někdy lépe jak já. Tyto technologie tu budou už pořád a beru to tak, že ji ta znalost na škodu nebude. Samozřejmě doma má telefon zakázaný, máme stanovené pravidla, že si hraje jen když jsme někde venku (restaurace, autobus….).

Luděk

Luděk

23.3.2012 12:53

Pobavilo mě označení kategorie “Batolata ve věku 1 – 3 roky” :) To jen, že mám synovce ani ne dva roky starého a už nějaký pátek se rozhodně jako batole označit nedá. Jinak článek přínosný, díky.

Mem

Roman Nepšinský 0

23.3.2012 13:00

Luděk: Jo, 2letý syn už taky běhá jak raketa ;) Ale označení je správné (byť se některé zdroje rozcházejí, resp. období se překrývají). Mělo by to být zhruba:
– novorozenec – do 1-3 měsíců
– kojenec – do 1 roku
– batole – do 3 let (do nástupu do školky)
– dětský předškolní věk – do 6 let (do nástupu do školy)
– mladší školní věk – do 12 (do puberty)
– #&@!##!! PUBERTA ;-) – do 15
– adolescence – do 18-20
– dospělý ovčan :)

hathaway

hathaway

26.3.2012 14:42

Ja myslím že takto malé deti sa v prvom rade majú hrať vonku, prípadne s hračkami prisluchajúcimi ich veku. Smartphone medzi ne podľa mňa nepatrí. Mám skúsenosti s tým že mamičky radi dávajú deťom do rúk takéto hračky aby od nich mali pokoj, jediné k čomu to ale vedie že sa z detí stávajú herný závisláci. Bohužial to ale nijak neprispieva do budúcnosti k ich počítačovej gramotnosti. Mám veľa skúseností so stredoškolákmi ktorých znalosti s prácou s PC sú prinajmenšom smutné čo vzhľadom k tomu že sa jedná o generáciu ktorá vyrastala s PC a podobnými hračkami od malička je naozaj na zamyslenie.

pan Klobouk

pan Klobouk

28.3.2012 15:38

Hry v Androidu jsou bezvadné do čekárny k doktorovi, nic jiného neudrží pozornost naší hyperaktivní dcerky dostatečně dlouho.

Mých pár tipů:

3D Zoo
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.feasy.app.memory.ZooMem&feature=search_result

Kids Shapes a obecně cokoliv od developera Intellijoy
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.intellijoy.android.shapes&feature=search_result

Pak Coloring Hello Kitty, Puzzlebox a Talking Ben, Talking Gina nebo Talking Lila.

DallasCZ

DallasCZ

4.5.2012 15:19

Tak jak je zd epsáno několikrát, jde o nastavení pravidel. Když jedete třeba 4 hodiny na hory, a dítě poslední hodinu chce za jízdy vystupovat z auta, tak děkuji bohu z amobil a tyto hry :-).
Doma jen výjmečně půjčím na 5 minut 1x týdně, když je hodná a poslouchá, prostě za odměnu.

Lenka

Lenka

20.1.2015 13:15

Omalovánky pro děti:

http://detsky-web.cz/omalovanky

lipo55

lipo55

11.2.2015 10:54

zkusite logopedicky zamřenou aplikaci Mluvídek. Jsou tam fajn ilustrace a můj kluk u toho vydrží dlouho.
https://itunes.apple.com/cz/app/mluvidek/id824787217?mt=8
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.talkiebear.mluvidek

Hermina

4.3.2016 20:53

Ďakujem za perfektný článok s pestrým prehľadom. U nás sa tiež napr. ujali LegoApp, konkrétne Lego Trains. Také pre chalanov

Mojej dcérke sa zase páči otváranie kindervajíčok s prekvapeniami, tak som sa počas materskej dovolenky do toho pustila a skúsila takúto hru na android naprogramovať. Výsledok nájdete tu :-)

https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.catncow.meggies

Je to hra pre tie najmenšie deti. Poteší ma, ak mi dáte vedieť ako sa páčila vášmu dieťatku. Hra je samozrejme zadarmo a úplne bez reklám.

RSS (komentáře k článku)