Pařba na víkend #289. Oficiální F1 Manager má nádhernou grafiku. Vyzkoušíte?

Tipy android hry - F1 Manager

Na začátku května se objevilo hned několik nových závodních her. Například F1 Manager, který nese oficiální licenci Formule 1. Nebo tu máme Boom Karts, jenž chce navázat na úspěch konzolové série Super Mario Kart. Stojí tyto hry za zkoušku? A co když máte raději logické hry? Nebojte – i na vás se v dnešní Pařbě dostane!

F1 Manager – Vettel nebo Hamilton?

F1 Manager obsahuje oficiální licence ze světa Formule 1. Díky tomu dostanete možnost komandovat reálné jezdce v čele s Vettelem, Räikkönenem nebo Hamiltonem. Jmény závodníků to zde nekončí. Hra nabízí i deset licencovaných tratí. F1 Manager je přitom dostupný ke stažení zcela zdarma. Oficiální licence, ale zadarmo nejsou, takže hra obsahuje i velké množství prémiových nákupů. Má hru tedy smysl vůbec zkoušet?

To záleží na tom, co od hry očekáváte. Budeme k vám upřímní – F1 Manager není „opravdový“ manažer strategického typu. Jde o klasickou mobilní hru s jednoduchou, chytlavou hratelností, množstvím konzumovatelných předmětů a systémem sběratelských karet. Nestavíte zde budovy, netrénujete jezdce, nestaráte se o rozpočet týmu, sezónní závodění chybí atd. Každý závod je zde samostatná událost. Startuje v něm 24 monopostů, přičemž dva jsou vaši závodníci a dva patří vašemu protivníkovi. Zbytek závodníků tvoří křoví. Nejde tedy o celkové vítězství v závodu, ale o to získat více bodů než zmíněný protivník. Závod ovlivňujete typem pneumatik (měkké, tvrdé, do deště) a stylem jízdy vašich jezdců (riskantní, normální, úsporná). Závody jsou krátké a trvají obvykle 4-5 minut. Hratelnost je relativně chytlavá, nicméně si nejsme jisti její životností. Pokročilejší průběh závodů, či sezónní mód nám tu chybí.

F1® Manager | Launch Trailer

F1® Manager | Launch Trailer

Za výsledky získáváte nové truhly (kontejnery) obsahující herní předměty. Jde o herní měny, karty součástek a jezdců. Pomocí karet zvyšujete úrov součástkám/jezdcům, což zlepšuje jejich statistiky. Grafika závodů se velice povedla. Zároveň to znamená, že hra je na výkon náročnější, takže lowend telefony mohou mít problém dosáhnout plynulého hraní. Naštěstí lze závody přepnout do nenáročného 2D zobrazení. F1 Manager se na telefonech objevil 8. května 2019 a již přesáhl milión stažení. Finální hodnocení činí 4,2*.

F1 Clash - Car Racing Manager
F1 Clash - Car Racing Manager

Super Fowlst – Když je poslední nadějí lidstva kuře…

Představte si svět, který zaplavili démoni. Svět, který může zachránit jen statečné kuře. Ano, tušíte správně – tohoto kuřete se ujmete zrovna vy! Super Fowlst je trochu ztřeštěná casual arkáda, v níž opravdu v roli kuřete bojujete proti démonům. Herní mechanismus je jednoduchý. Kuře se pohybuje skákavým pohybem, přičemž hráč určuje směr dvoutlačítkovým ovládáním.

Jednotlivé úrovně se generují procedurálně, takže teoreticky by Super Fowlst měl zabavit na delší dobu. Cílem hry je vyčistit každou úroveň od nepřátelských démonů. Většiny protivníků se zbavíte tím, že na ně prostě skočíte – trochu ve stylu populárního Maria. To se ale občas snadněji řekne, než udělá. Někteří nepřátelé po vás budou střílet projektily, jimž se musíte vyhnout. Jiní nepřátelé mají zase speciální schopnosti – např. Démonžába je v některých momentech nesmrtelná. A to nezmiňujeme bosse, kteří mají životů více a občas je potřeba na ně vymyslet extra strategii.

Super Fowlst Trailer

Super Fowlst Trailer

Co hře velice pomáhá, je interaktivní prostředí. Nepřátelé tak nejsou jedinou výzvou. Po úrovních jsou rozmístěné výbušné sudy, motorové pily, ostré stalaktity, které vám mohou ublížit. To ale není vše, protože zde najdeme i neutrální předměty jako pružiny či pinbalové páčky. Tyto předměty ovlivní váš pohyb po úrovni a dají se využít ve váš prospěch, ale stejně tak snadno vám mohou uškodit. Grafické zpracování je jednoduché, ale pohledné. Super Fowlst obsahuje reklamy, ale jdou za (vyšší) poplatek 170 Kč deaktivovat. Hra nabídne desítky odemykatelných skinů hlavní postavy, takže s postupem hrou nemusíte hrát jen za kuře. Super Fowlst na Androidu vyšel před půlrokem – 10. prosince 2018. Za tu dobu přesáhl pět set tisíc stažení a dosáhl solidního hodnocení 4,5*.

Super Fowlst
Super Fowlst

Flow Water – Dokážeš přivést vodu, kam je to nutné?

Logické hry patří k těm nejsilněji zastoupeným žánrům na mobilních obrazovkách. Flow Water je dalším zástupcem z tohoto žánru. Hlavním cílem hry je převést vodu ze zdroje do kašny. Toho lze docílit stavbou akvaduktů, jejichž stavební bloky jsou rozeseté po úrovních. K vyřešení úrovně je nutné přesunout bloky na správné pozice.

V pozdějších fázích hry se jednoduchý koncept komplikuje. Vodu musíte dovést do více kašen, některé úrovně disponují více druhy vody (graficky nesou odlišné barvy), které se nesmí smíchat atd. Celkově Flow Water nabídne přes 350 úrovní, přičemž 250 z nich je dostupných zdarma. Ostatní se musejí koupit v herním obchodu za reálné peníze. Hra zároveň obsahuje reklamy, jichž se lze zbavit za 39 Kč. Kompletní balíček odstranění reklam a odemknutí všech levelů vyjde na 80 Kč.

Flow Water Fountain 3D Puzzle

Flow Water Fountain 3D Puzzle

Flow Water se hraje velice příjemně, přičemž pokročilejší úrovně dají člověku i zabrat. Stále jde však zaměřením o casual logickou hru. 3D grafika nese jednoduchý, střídmý styl. To je trochu škoda, protože grafika občas působí až moc sterilně a neosobně. To ale na hratelnost nemá přímý vliv. Flow Water se na Androidu objevila téměř přesně před rokem – 25. května 2018. Zahrálo si ji přes sto tisíc hráčů, kteří ji udělili dobré hodnocení 4,5*.

Flow Water Fountain 3D Puzzle
Flow Water Fountain 3D Puzzle

Boom Karts – Akční motokáry pro Android

Pokud jste aktivními fanoušky závodních her, tak jste určitě slyšeli o motokárových hrách Super Mario Kart nebo Wacky Wheels. Vývojáři z Finska se nyní pokusili udělat hru, která se zmíněné dvojici pokusí vyrovnat i na mobilních obrazovkách. Přivítejte Boom Karts – závodní hru, ve které sbíráte speciální schopnosti. Jde o typické schopnosti – zrychlující boost, raketa zpomalující protivníka, paralyzující elektrický výboj atd.

Boom Karts se snaží nabídnout obstojnou náplň v single i multiplayeru. Hra pro jednoho hráče obsahuje jednoduchou kampaň. Více hráčům zase nabídne ligový systém. Ideální je hrát obojí, protože tak budete nejrychleji odemykat nové součástky pro vaše vozidla. Boom Karts nabídne celkem čtyři různá vozítka. Kampaň je rozdělena do čtyř turnajů, kdy každý skrývá několik závodů. Cílem není vždy vyhrát, protože hra u každého závodu nabízí tři různé úkoly. Čekají tedy na vás i nezávodní úkoly ve stylu: „Zasáhni tři protivníky raketou“ apod.

Boom Karts Beta Trailer

Boom Karts Beta Trailer

Největším problémem hry je asi menší hráčská základna. V online hraní jsme nikdy dlouho nečekali, toho je ovšem dosaženo přimícháváním botů do online hry. Máme pocit, že spolu obvykle závodí jen 2-3 živí hráči, zbytek závodníků je doplněn boty. Stejný systém využívají i další hry. Není třeba chodit daleko – v Bullet League z Pařby 287 to probíhalo stejně. Je otázkou, jak úspěšně bude hra získávat nové hráče, nicméně Boom Karts má šanci uspět – stále jde o žhavou novinkou. Na Android hra dofrčela teprve 15. května 2019. Počet stažení přesahuje deset tisíc hráčů, přičemž ti hru průměrně hodnotili na 4,4*.

Boom Karts - Multiplayer Kart Racing
Boom Karts - Multiplayer Kart Racing

Scalak – Originální puzzlíky

Dnešní Pařbu 289 zakončíme prémiovou logickou hrou Scalak. Herní mechanismus je naprosto primitivní – v úrovni jsou prázdná bílá místa. V jejich okolí leží rozeseté útvary. Ty zároveň pasují do bílých míst. Jak sami asi tušíte – k dokončení úrovně musíte vyplnit všechna bílá místa. První úrovně jsou velice snadné, ale náročnost hezky postupně stoupá. Najednou musíte kombinovat útvary, rotovat se základnou, dodržovat sousedící pozice barevných bodů atd. Možná to nezní vyloženě atraktivně, ale nás Scalak rozhodně bavil.

Zpracování samotné hry je ve všech ohledech velice minimalistické. Minimální je menu, ve kterém si můžete akorát vybrat z dokončených úrovní a nastavit zvuk. To je vše. Grafika je taktéž velice jednoduchá, ale k té výhrady nemáme, protože se nám velice líbila. A ke hře tak nějak sedí. Jak dlouho Scalak vydrží? Počítejte se dvěma hodinkami herního času. Scalak totiž nabízí pouze 90 úrovní. To zní jako dostatečné množství, ale zhruba třetina z nich je velice jednoduchá a nepředstavuje žádnou herní výzvu.

Scalak – Release Trailer

Scalak - Release Trailer

Žádný prémiový obchod zde není přítomen. Stejně tak chybí reklamy, což u placené hry nijak nešokuje. Scalak v Google Play vyjde na 20 Kč. To považujeme za adekvátní cenovku. Hra je dostupná na několika platformách včetně iOS, Steamu a Google Play. Datum vydání bylo 22. května 2018. Na Google Play Scalak nainstalovalo přes deset tisíc hráčů, kteří mu udělili fantastické hodnocení 4,9*.

Scalak : Relaxing Puzzle Game
Scalak : Relaxing Puzzle Game

Pařba na víkend (další tipy na Android hry):

Nainstalovali jste některou z dnešních her? Dejte vědět v komentářích.

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)