Menu

Nechcete potraviny s palmovým olejem? Česká aplikace vám poradí

Palmový olej je kritizován hlavně ze zdravotních a ekologických důvodů. Pokud nechcete kupovat produkty s tímto olejem, tak většinou musíte luštit malá písmena a hledat, který olej byl k výrobě produktu použit. Nově ale můžete využít českou aplikaci s názvem Palm Oil Scanner, u které si naskenujete čárový kód a následně vám prozradí, jestli produkt obsahuje palmový olej.

Palm Oil Scanner odhalí palmový olej nejen v potravinách

Nenechte se zmást anglickým názvem aplikace. Za Palm Oil Scanner stojí český tým. I díky tomu má již poměrně velkou databázi produktů, které se prodávají v Česku. Je jich zhruba 12 tisíc. Databáze se navíc neustále aktualizuje. A to i s pomocí uživatelů, kteří můžou nahrávat nové produkty.

Každý přidaný produkt prochází administrátoři a v aplikaci se objeví po ověření správnosti údajů. Momentálně se také testuje spuštění na Slovensku. Zajímavé je to, že se nezaměřují jen na potraviny, ale také kosmetiku, lihoviny nebo produkty z drogerií.

Aplikaci si můžete stáhnout zdarma. Pohyb v aplikaci je pak jednoduchý. V nastavení si můžete vybrat, jestli chcete aktualizovat databázi kdykoliv, nebo jen na Wi-Fi síti. Hlavní položkou aplikace je pak “Skenovat”. Po aktivaci jen namíříte fotoaparát telefonu na čárový kód produktu a aplikace vám řekne, jestli (ne)obsahuje palmový olej, případně oznámí, že produkt není v databázi. Přímo v aplikaci také můžete autory podpořit finančně.

Palm oil Scanner
Palm oil Scanner
Developer: Laudato Si
Price: Free+

Vyhýbáte se produktům s palmovým olejem?

 

Komentáře

David Vojíř

4.1.2018 6:55

Ano, s manželkou již delší dobu nekupujeme zboží co obsahuje palmový olej. Ze začátku to bylo složité, všude jsme museli číst, ale časem jsme si vytvořili vlastní “filtr” a už nakupujeme automaticky. Situace s palmovým olejem mi připadá absurdní. Používá se jen proto aby firmy ušetřily na výrobě. Dá se bez problémů nahradit, ale výrobci by neměli takový zisk, tak radši ničí zdraví lidem a ničí i přírodu.

honzah

4.1.2018 13:30

kourim a piji alkohol, takze takove kraviny opravdu neresim, palmovy olej je ta uplne posledni vec, ktera mi muze zkazit zdravi. Pro ty co se zivi korinky to mozna muze byt nejaka psychicka pomoc a doziji se o par milisekund, ktere stejne stravi skenovanim v obchode, vic

jirkar93

4.1.2018 16:59

V žádném z odborných článků jsem nenašel informaci o větší škodlivosti palmového oleje proti některým jiným olejům a už vůbec ne ve srovnání se zahušťovadly, která ho nahrazují.
Pokud jde o ničení pralesů, tak spotřeba desítky let mírně klesá a už vůbec není úměrná nárůstu celosvětové populace. Ona nejvíc roste populace, která je ráda, že se vůbec nějak uživí.
Dramaticky pak roste spotřeba vynucená ekology coby aditiva do paliv. Podobně jako se u nás spaluje řepka v naftě a na poli zůstane vyžilá jalovina po roky pěstované a dotované monokultuře.
Uvedená aplikace je tedy je tedy pro mne ztráta času, asi stejně jako psaní tohoto komentáře pro ty, co jsou přesvědčení o opaku. To je problém internetu, že si každý najde jen to, co potvrzuje jeho jediný správný názor. Nejsem v tomto směru jiný.

czmajsner26

7.1.2018 12:41

Nápad na aplikaci je zajímavý, určitě si ho spousta lidí vyzkouší a bude chvilku nadšená. Ale dlouhodobě to podle mě skoro nikdo používat nebude, protože to naráží, stejně jako některé další jednoúčelové aplikace, na jeden zásadní problém. Člověk, který přemýšlí o tom, co jí a dojde k rozhodnutí nejíst palmový olej, při tom zpravidla dojde k rozhodnutí nejíst spoustu dalších věcí. K čemu mi je nejíst palmový olej, když v potravinách bude spousta dalších jedovatých, rakovinotvorných či jinak škodlivých konzervantů, barviv, stabilizátorů, zvýrazňovačů chuti či reziduí pesticidů. Takže aby to fungovalo, člověk by musel používat více aplikací a řekněme si na rovinu, to nikdo dělat nebude. Takže já bych rád viděl aplikaci, která mi na základě čárového kódu vyhodnotí obsah Éček, palmového a dalších, zejména ztužených tuků, dle nastavení uživatele případně vyhodnotí obsah alergenů a vyhledá potravinu v databázi potraviny na pranýři (SZPI a SVZ). Jako třešnička na dortu by mohlo být zobrazení, z jakého potravinářského koncernu potravina pochází a uživatel by si např. mohl vytvořit blacklist firem, které nechce podporovat (např. Agrofert, Mondelez apod.).

RSS (komentáře k článku)