TOPlist

Oprava A-GPS zlepšuje lokalizaci na telefonech HTC, LG, Samsung a dalších

gps_logo

Vývojář, vystupující na XDA fóru pod přezdívkou crypted, připravil sadu aktualizací A-GPS. Po aplikování patche bude funkce asistované GPS využívat alternativní servery, což by mělo přispět ke zrychlení a celkovému zlepšení určování polohy mobilního telefonu. Chybné nastavení A-GPS může významně prodloužit čas potřebný k nalezení pozice, způsobovat nespolehlivost, nebo celkově špatnou funkčnost GPS. K instalaci opravy budete potřebovat práva root.

V tuto chvíli existuje několik předdefinovaných balíčků pro nepřeberné množství různých zařízení:

Autor uvádí, že po instalaci této opravy hlásí většina uživatelů fixaci GPS do deseti sekund a nalezení až 11 satelitů najednou.

Způsoby instalace

Metoda 1.:

 1. Stáhněte si ADB push Installer.
 2. Rozbalte soubory do nějaké složky.
 3. Připojte zařízení k počítači a připravte ho ke komunikaci přes ADB.
 4. Otevřete dávkový soubor s názvem „ADB Installation Script – RUN THIS“.
 5. Vyberte ze seznamu verzi, kterou chcete nainstalovat.
 6. Postupujte podle pokynů až do restartu.

Metoda 2.:

 1. Stáhněte balíček s aktualizací.
 2. Zkopírujte gps.conf a suplrootcert do systémové složky /etc/ (ne na SD kartu) pomocí ES File Exploreru, Root Exploreru, nebo jiného správce souborů. Pochopitelně musíte mít práva root a přístup k systémovým složkám.
 3. Restartujte zařízení.

Metoda 3.:

 1. Stáhněte balíček s aktualizací.
 2. Nahrajte soubor do telefonu.
 3. Restartujte do CWR (ClockworkMod Recovery).
 4. Připojte systémový oddíl (v hlavním menu vyberte Mounts and storage, následně mount/system).
 5. Nahrajte patch (v hlavním menu vyberte Install zip from sdcard, pak choose zip from sdcard, najděte příslušný soubor zip a vyberte ho).
 6. Restartujte zařízení.

Důležité poznámky

Doporučujeme pročíst před provedením instalace všechny poznámky v příslušném vláknu XDA fóra – najdete je vždy na konci prvního příspěvku. Zde vybíráme jen několik z nich:

 • Oprava by měla fungovat prakticky na všech telefonech s čipsetem Qualcomm. Funkčnost ale potvrdili i uživatelé s jinými čipsety. To znamená, že teoreticky může fungovat na stovkách zařízení.
 • Záplata zvyšuje stabilitu a účinnost GPS, čehož dosahuje náhradou souborů /system/etc/gps.conf a /system/etc/suplrootcert. Můžete porovnat rozdíl mezi těmito soubory, jež máte v telefonu, a těmi z balíčku, abyste získali představu o všech provedených změnách. Od verze 3.1 patch používá ve výchozím nastavení své vlastní centrální NTP DNS a vlastní xtra.bin server, což by mělo přinést lepší stabilitu a rychlost.
 • Je doporučeno stahovat sestavení označené jako Google.
 • Funguje s jakoukoliv ROM, samozřejmě s výjimkou ROM, které mají aGPS a/nebo GPS vypnuté (to je případ některých CM nightly a betaverzí).
 • Při aktualizaci firmware nebo změně ROM musíte záplatu nainstalovat znovu.
 • Máte-li problémy s verzí 2.x nebo 3.x, můžete zkusit starou verzi 1.3.
 • Zprávy naznačují, že tento patch funguje i na Ice Cream Sandwich.
 • Váš telefon se „učí“ viditelné družice GPS v místě obvyklého použití. Nebuďte překvapeni, když při prvním použití bude nalezení pozice trvat i 20 a více sekund.
 • Nejlepší je GPS spustit pomocí libovolné aplikace využívající lokalizaci podle satelitů, a nechat telefon na chvíli „učit.“
 • K otestování síly signálu můžete použít aplikaci GPS Status. Není sice 100% přesná, ale dává představu, jak si GPS modul vede a zda se situace zlepšila či naopak.
 • Nepoužívejte s tímto patchem jiné aplikace pro zlepšování vlastností GPS! Mnohé z těchto programů přepisují to, co instaluje záplata, čímž v podstatě mažou jí provedená nastavení.
 • Stále máte slabý příjem signálu GPS? Zkuste sundat kryt telefonu.
 • Někteří uživatelé uvádějí, že ke správnému fungování záplaty museli nejprve vypnout telefon a na 30 sekund vyjmout baterii.
 • Některé telefony Inspire 4G a DHD mají problémy s hardwarem – konkrétně je například znám problém, kdy se konektory antény GPS uvolní, nebo se přestanou dotýkat. Na XDA najdete video, jak to svépomocí opravit.

Zdroje: BriefMobile, Know My Droid, XDA fórum.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (59)