Závažné obvinění: Xiaomi, Oppo a OnePlus prý dávají do mobilů spyware

Xiaomi OnePlus Oppo spyware čína podezření studie

Na světě je další velká kauza, která souvisí s obavami kolem bezpečného používání mobilních telefonů pocházejících z Číny. Výzkumníci z University of Edinburgh a Trinity College Dublin zveřejnili studii, která tvrdí, že společnosti Xiaomi, Oppo (resp. dceřiná značka Realme) a OnePlus prodávají na domácím trhu mobily, které již z výroby obsahují spyware neboli software pro získávání dat o uživatelích. A to úplně bez jejich vědomí.

V telefonech je, dle zjištění akademiků, ve výchozím nastavení předinstalováno velké množství systémových aplikací a aplikací výrobce s povolenými nebezpečnými právy. To jim umožňuje shromažďovat a přenášet informace týkající se trvalých identifikátorů zařízení, polohy, profilu uživatele a sociálních vztahů majitele. A to i s možností přesně spojit získaná data s konkrétním uživatelem.

Co prý například telefony získávají?

  • identifikátory zařízení jako je číslo IMEI a adresa MAC
  • identifikátory polohy jako jsou souřadnice GPS, které mohou odhalit aktuální polohu
  • nastavení a informace spojené s uživatelem,jako je telefonní číslo, vzorce používání aplikací a údaje o výkonu aplikací
  • sociální údaje jako je historie hovorů a SMS a čísla kontaktů

Výzkumníci ze zmíněných evropských univerzit vytvořili nejen výše uvedený seznam typů informací, které jsou údajně získávány, ale také prozradili, u kterých zařízení k zjištění došlo. Byly to modely OnePlus 9R, Xiaomi Redmi Note 11 a (Oppo) Realme Q3 Pro. Ačkoli se má tato praxe týkat skutečně jen telefonů prodávaných v Číně, jde o velmi znepokojivé obvinění. Autoři studie současně varují, že takto přednastavené telefony fungují popsaným způsobem i mimo Čínu.

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak moc vás podobná zpráva znepokojuje?

Zdroj: pharena

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)