OnePlus 9 Pro recenze: skvěle vybavený a přesto rozporuplný smartphone

OnePlus 9 Pro recenze

Společnost OnePlus již nějakou dobu není tím mladým, ambiciózním startupem představujícím ročně jeden, nanejvýš dva špičkové smartphony s cílem zatopit vlajkovým modelům zavedených výrobců. S tím, jak společnost získala na popularitě se postupem času rozrůstá její portfolio a OnePlus se po malých krůčcích přibližuje právě velkým hráčům mezi výrobci smartphonů. Do jaké míry se tento fakt promítl do nového TOP modelu OnePlus 9 Pro?

Obsah recenze OnePlus 9 Pro

Obsah balení OnePlus 9 Pro

Uvnitř podlouhlé červené krabičky na nás kromě telefonu samotného čekal také 65W adaptér s USB-C konektorem a společnost mu dělal USB-C kabel v pro OnePlus typickém červeno-bílém provedení. Přítomny jsou pochopitelně také nutné základní manuály. Vedle toho si pro nás výrobce připravil i bonus v podobě silikonového obalu a na telefonu se nacházela již z výroby aplikovaná hydrogelová fólie. Spolu s telefonem jsme pak obdrželi také pouzdro s karbonovým vzhledem. Ten je tvořen kombinací kevlaru a termoplastického polyuretanu (TPU). Jedná se o kvalitní, skvěle přiléhající pouzdro, které dokáže pohltit i nějaký ten náraz. Nicméně povrch zad je na náš vkus až příliš hladký a tím pádem trochu klouže. Navíc cena bezmála 40€, za kterou jej OnePlus na svém webu prodává, není úplně lidová.

Konstrukce hodna TOP modelu

Stran konstrukce si rozhodně nemáme na co stěžovat. Telefon je tvořen kombinací hliníkového rámu s lesklou povrchovou úpravou a tvrzeného skla Corning Gorilla Glass 5 na přední i zadní straně. Vše je přitom zpracováno na jedničku, jak se u telefonu s cenou výrazně překračující 20 tisíc korun sluší a patří. Záda mají citelně zakulacené boky a OnePlus 9 Pro díky tomu i přes větší rozměry spjaté s 6,7″ displejem padne do rukou poměrně dobře. Menší problémy by však někdo mohl mít se zakřiveným displejem registrujícím po okrajích nechtěné doteky. Naopak, právě díky zahnutým bokům displeje a velmi tenkému rámečku pod a nad displejem se i přes jeho velkou úhlopříčku podařilo udržet rozměry  celého telefonu na 163,2 x 73,6 x 8,7 mm.. Hmotnost pak činí 197 gramů. Výrobce si pak zaslouží pochválit za to, že nezapomněl na certifikaci IP68.

recenze OnePlus 9 Pro

OnePlus ani letos nezapomnělo na vychytávku v podobě přepínače zvukových profilů. Malé šoupátko nalezneme na pravém boku smartphonu, kousek nad tlačítkem napájení a nabídne celkem 3 pozice. Lze tak snadno přepínat mezi běžným vyzváněním, pouze vibracemi a tichým profilem. Přepínání profilů pak provází i na displeji zobrazená informace – a to jak v samotném prostředí systému, tak při aktivním Allways on Display. Běžná kolébka pro regulaci hlasitosti pak musela být přesunuta na pravý bok, v důsledku čehož se čas od času neubráníte nechtěnému pořízení screenshotu nechtěným stiskem tlačítek snížení hlasitosti a napájení v jednu chvíli.

OnePlus 9 recenze

Výrazným poznávacím znamením smartphonu OnePlus 9 Pro jsou nepochybně jeho záda, respektive modul fotoaparátů nacházející se na nich. Na něm vás ihned zaujmou dva výrazné objektivy patřící primárnímu a ultraširokoúhlému fotoaparátu doprovázené další dvojicí, tentokrát podstatně méně nápadných objektivů. OnePlus se pak pochopitelně nezapomíná pochlubit ani spoluprací se švédskou společností Hasselblad specializující se na profesionální fotoaparáty. Výsledný design zad telefonu se pak pochopitelně nemusí líbit všem. My však rozhodně musíme přinejmenším ocenit snahu se alespoň trochu odlišit od současné konkurence. V testované stříbrné variantě působí záda telefonu jako zrcadlo a zároveň magnet na otisky. OnePlus 9 Pro je však k dispozci také v zelené a černé barevné variantě – v obou případech s matnou povrchovou úpravou zad.

OnePlus stříbrná barevná verze

Čtečka otisků

OnePlus 9 Pro disponuje optickou čtečkou otisků prstů ukrytou pod displejem. S jejím fungováním jsme neměli po dobu testování nejmenší problém. Prst na ni stačí položit jen krátce a k odemknutí telefonu dojde během necelé vteřiny. Po technické stránce tedy se čtečkou nemáme nejmenší problém. Škoda jen, že se ji výrobce rozhodl umístit příliš moc blízko spodnímu okraji displeje. Při obsluze telefonu jednou rukou tak musíte palec nepřirozeně vytáčet, abyste na čtečku vůbec dosáhli. OnePlus 9 Pro nám tak dalo trochu zavzpomínat na minulé časy a smartphony se čtečkou otisků prstů v bradě pod displejem. Ve finále se sice nejedná o velký problém, je ale prostě škoda, že výrobce čtečku neposadil o centimetr-dva výš, kde by se ovládala mnohem pohodlněji.

Displej OnePlus 9 Pro patří mezi současnou špičku

Jednou z největších chloub OnePlus 9 Pro je bezesporu displej. Jedná se o takzvaný LTPO Fluid2 AMOLED panel o úhlopříčce 6,7″ a rozlišení 3216 x 1440 px dávající dohromady skvělou výslednou jemnost obrazu 525 ppi. Displeji nechybí ani možnost přepnout jej z nativního rozlišení na FullHD+ a snížit tím jeho energetické nároky. Nutno podotknout, že rozdíly jsou v praxi skutečně velmi malé.

Displeji žádného lépe vybaveného smartphonu s Androidem pak nesmí chybět vyšší obnovovací frekvence a nejinak je tomu i v případě OnePlus 9 Pro. Zde konkrétně máme tu čest se 120Hz obnovovací frekvencí. Jak patrně dobře víte, efekt vyšší obnovovací frekvence se v praxi projeví plynulejším pohybem na obrazovce. A nutno podotknout, že se skutečně nejedná jen o marketing, ale tento rozdíl je velmi dobře patrný. OnePlus se pak snaží ze 120Hz displeje těžit nejen v prostředí samotného systému a hrách. Vyhlazování pohybu používá také při přehrávání videa, kterému dokáže uměle navýšit snímkovací frekvenci. Efekt pochopitelně není takový, jako u nativního 60+ fps videa a v některých případech vzniká mnohými nepříliš oblíbený „telenovela efekt“, ale i tak dokázala funkce vyhlazování pohybu u některých videí zážitek skutečně vylepšit. Podporovány přitom jsou aplikace jako YouTube, Netflix, Amazon Videa, MX Player či VLC.

Variabilní snímkovací frekvence a široké nastavení barev

To však není jediná vychytávka co se obnovovací frekvence týče. Výrobce se totiž chlubí, že displej OnePlus 9 Pro nabídne variabilní obnovovací frekvenci, která se přizpůsobí aktuálně zobrazenému obsahu. Například při sledování videa s deaktivovanou funkcí vyhlazování pohybu se obnovovací frekvence přizpůsobí počtu snímků za vteřinu ve videu. Při zobrazení statického obrázku pak má obnovovací frekvence klesnout dokonce na pouhý 1 Hz. Účel toho všeho je pak jasný – co nejvyšší úspora energie. Veškerá pozitiva displeje OnePlus 9 Pro se však netočí jen okolo plynulého pohybu. Ocenit musíme i vysoký maximální jas a skvělou čitelnost na slunci či podporu standardů HDR10, HDR10+ a HLG.

srovnání OnePlus 9 Pro a OnePlus 9

Na výběr máte také více barevných profilů. V základu je to obligátní živý a přirozený režim po rozkliknutí pokročilého nastavení se však dostanete k mnohem zajímavějším možnostem. V první řadě zde máme variantu pro milovníky barev a to poněkud krkolomně nazvanou nabídkou „Široký barevný rozsah AMOLED“. Pokud preferujete co možná nejvěrnější barevné podání, doporučujeme nastavit barvy dle barevného prostoru sRGB. Třetí pokročilou možností je pak Display-P3, který v praxi OnePlus 9 Pro přináší stejné podání bílé jako sRGB při živějších zbylých barvách. U všech tří zmíněných pokročilých možností si pak můžete také upravit teplotu a odstín barev.

Stereo reproduktory OnePlus 9 Pro nezklamou

Smartphony OnePlus již po několik generací disponují hlasitými stereoreproduktory a OnePlus 9 Pro není žádnou výjimkou. Nejedná se ovšem o dva rovnocenné reproduktory. Jak je v současnosti poměrně běžné, výrobce telefon osadil jedním hlasitým reproduktorem na spodní hraně a druhý reproduktor slouží zároveň jako telefonní sluchátko. Spodní reproduktor je pak hlasitější a stará se o hlubší tóny, zatímco zvuk vycházející zpoza mřížky sluchátka je slabší a svým profilem odpovídá spíše výškovému reproduktoru. I tak je ovšem hlasitá reprodukce v podání smartphonu OnePlus 9 Pro nadstandardně kvalitní. Výšky jsou překvapivě čisté a dočkali jsme se i poměrně solidně zastoupených hlubších tónů. Rovněž hlasitost je na mobil excelentní a zahanbí dokonce i nejeden ultrabook. U vyšších úrovní hlasitosti však již počítejte s výraznějším zkreslením. Nezapomnělo se ani na integraci Dolby Atmos se třemi zvukovými profily (dynamický, film a hudba) a systémový ekvalizér. Příznivce drátových sluchátek naopak zklame absence 3,5mm jacku.

Snapdragon 888 v akci

V oblasti výkonu není co víc si přát. Výkon zde totiž dodává vrchol nabídky amerického Qualcommu – Snapdragon 888. Ten je vyráběn za pomoci moderního, 5nm procesu a disponuje procesorem o celkem osmi jádrech Kryo 680. Ta jsou taktovaná od 1,8 (4 jádra) přes 2,42 GHz (3 jádra) až po 2,84 GHz na jednom jádru. O grafický výkon se pak stará čip Adreno 660. V námi testované konfiguraci je výkonný čipset podporován 12 GB operační paměť a pro uživatelská data je připraveno 256GB UFS 3.1 úložiště.

OnePlus 9 Pro herní výkon

Herní testy

Pochopitelně jsme nemohli odolat takto výkonnou sestavu jsme podrobili sérii herních testů a benchmarků. Vyzkoušeli jsme například populární střílečku Call of Duty: Mobile či povedený port původně PC a konzolových závodů GRID: Autosport. Oba tituly běžely na vysoké detaily bez náznaku zpomalení. Kde se však už začínalo i OnePlus 9 Pro trochu potit byl multiplatformní titul Genshin Impact. Tato hra běžela na nejvyšší možné nastavení po většinu času plynule, při náročnějších scénách však docházelo ke krátkodobým propadům pod 30 fps. Spolu s výkonným hardwarem ruku v ruce kráčí i vyšší vyzařované teplo a nejinak je tomu i v případě OnePlus 9 Pro, respektive Snapdragonu 888. Povrch telefonu se dokáže citelně zahřát už po pár minutách relativně nízké zátěže – například po půlhodině strávené v aplikaci Facebook. To může být nepříjemné, zvlášť pokud nosíte telefon v kapse. Nicméně zásadní je, že k vyloženému přehřátí telefonu nedochází ani při dlouhodobé zvýšené zátěži.

OnePlus 9 Pro benchmarky

  • AnTuTu Benchmark V9.0: 744 894 bodů
  • 3DMark Wild Life: 5 715 bodů
  • GeekBench SC: 1 102 bodů
  • GeekBench MC: 3 357 bodů
OnePlus 9 Pro USB-C

Výdrž baterie

Uvnitř OnePlus 9 Pro nenalezneme jednu, nýbrž rovnou dvě baterie. Ty dohromady dávají kapacitu 4 500 mAh a rozděleny jsou kvůli podpoře rychlého, 65W nabíjení prostřednictvím USB-C konektoru. Pokud však preferujete bezdrátové nabíjení, OnePlus 9 Pro vás potěší taky. Nejenže je přítomna jeho podpora, ale bez nutnosti připojit kabel můžete smartphone nabíjet úctyhodným výkonem až 50 W. Doplnění energie z 15 na 100 % prostřednictvím drátového nabíjení zabere v průměru 22 minut, pokud využijete originální bezdrátovou rychlonabíječku, počítejte s časem nabití okolo 30 minut.

K nabíjení tedy nemůžeme mít výhrad, jak je to ale s výdrží baterie? Zde již tolik spokojeni nejsme, ba co víc, jedná se o patrně nejslabší stránku OnePlus 9 Pro. Při běžném pracovním použití jsme měli problém dostat se přes 4 hodiny aktivního používání denně bez nutnosti připojit adaptér. Během tohoto „pracovního režimu“ jsme s OnePlus 9 Pro telefonovali, komunikovali přes různé instant messengery, přibližně hodinu streamovali hudbu a zahrnuli jsme i několik desítek minut na Facebooku či internetu obecně. Nutno podotknout, že jsme měli displej přepnutý ve FullHD+ režimu, aktivní tmavý režim a Allways on display.

OnePlus bezdrátová nabíječka

OxygenOS je zárukou kvality

Software byl vždy jedním z velkých lákadel smarphonů. Ať už to byl dnes již legendami opředený CyanogenOS – komerční verze komunitního CyanogenModu, který měl před lety v telefonu alespoň na zkoušku snad každý Android nadšenec, nebo vlastní nadstavba OxygenOS kterou jsou vyzbrojeny současné smartphony OnePlus. Současný OxygenOS 11 pak již dávno není tím na první pohled čistým Androidem s řadou užitečných vylepšení, která nemusí být na první pohled ani vidět. Za dobu svého vývoje OxygenOS svým způsobem nabobtnal a dnes již představuje plnohodnotnou nadstavbu, jak ji známe od většiny velkých výrobců. Pravda, oproti takovému MIUI, zpoza kterého čistý Android vykoukne jen zřídkakdy se jedná o nadstavbu působící podstatně lehčím dojmem a OnePlus v mnoha směrech respektuje návrh systému od Googlu.

OxygenOS 11 is here!

OxygenOS 11 is here!

S novou verzí OxygenOS jsme se tak dočkali i řady vylepšení, se kterými přišel samotný Android 11, nad nímž tato nadstavba běží. Namátkou můžeme zmínit podporu chatovacích bublin přímo v systému. Chatovací bubliny tak využijete nejen v rámci aplikace Facebook Messenger, která tuto funkci zpopularizovala, ale i jiných komunikačních nástrojů. Za své OxygenOS přijal také upravenou lištu s rychlými přepínači a widgetem pro ovládání přehrávaných multimedií, rychlé přepínání audio výstupu či přístup k ovládání vaší chytré domácnosti po delším stisku tlačítka napájení.

OxygenOS pak přichází například s možnostmi personalizace vzhledu. Ty zahrnují možnost snadné změny barvy zvýraznění vybraného textu a ikon, úpravu stylu ikon v nastavení či možnost doinstalovat do výchozího launcheru balíčky ikon z Google Play. Když už jsme u launcheru. Ten je zde řešen v podobném stylu jako výchozí launcher Androidu 11, ovšem obsahuje několik vylepšení. Jedná se o launcher s možností zvolit si uspořádání aplikací na jednotlivé plochy či do známé „zásuvky“. OnePlus launcher nabízí také obrazovku Google Discover na kterou se dostanete přechodem mezi obrazovkami úplně vlevo – není však problém tuto funkci v nastavení vypnout. Oxygen Launcher nabízí široké možnosti přizpůsobení mřížky aplikací včetně nastavení velikosti ikon či skrytí jejich popisu a potěšila nás také přítomnost praktické funkce pro vypnutí obrazovky poklepáním na plochu launcheru.

Výtečná optimalizace

Samozřejmostí je také podpora gest. Vedle, dnes již běžných, gest suplujících tlačítka domů, zpět a multitasking zde máme také gesta laucheru. Pro tažení prstem shora dolů si navíc můžete vybrat akci. Buď zobrazíte klasicky notifikační oblast a přepínače, nebo se vám může ukázat obrazovka nazvaná Shelf. Ta nabízí například přístup k rychlým poznámkám, panelu nástrojů s vybranými aplikacemi a funkcemi, správě baterie a paměti nebo záznamu pozice zaparkovaného auta včetně možnosti přidání fotografie.

Skvěle si pak OnePlus 9 Pro vede v oblasti optimalizace. Systém je zde příkladně odladěný, animace jsou plynulé a nesetkali jsme se ani s pády aplikací – tak jak se na TOP model sluší a patří. OnePlus navíc platí za značky, které jsou známé slušnou softwarovou podporou, není se tak čemu divit, že v systému jsou aktuálně přítomny březnové bezpečnostní záplaty. Během testování nám navíc dorazily hned 3 softwarové aktualizace vylepšující například stabilitu systému, tmavý režim či chování fotoaparátu. OnePlus pak garantuje minimálně 2 hlavní aktualizace systému – tedy alespoň na potenciální Android 13 – a minimálně tři roky bezpečnostních aktualizací. Nutno podotknout, že v tomto ohledu se zlepšilo hned několik výrobců, ale i tak je takové ujištění ze strany OnePlus přinejmenším příjemné.

Vyplatilo se OnePlus 9 Pro spojení s Hasselbladem?

Asi největší očekávání jsme ve spojení s OnePlus 9 Pro měli od fotoaparátu, a rozhodně jsme v tom nebyli sami. Ostatně samotný OnePlus nás dlouho před oficiální premiérou svých novinek lákal na kvalitní fotografie a spojení s renomovanou švédskou společností Hasselblad. Jak se této dvojce povedlo (ne)naplnit nemalá očekávání se podíváme za chvíli. Hned na úvod však musíme zmíněná vysoká očekávání trochu mírnit. Zapojení společnosti Hasselblad se zde totiž vztahuje pouze na barevnou kalibraci a změny v UI fotoaplikace.

OnePlus 9 Pro fotoaparáty

Co se hardwarové fotografické výbavy týče, přítomny jsou hned 4 objektivy, reálně však využijete „pouze“ tři. Mezi ty patří pochopitelně objektiv primárního fotoaparátu. Ten je opticky stabilizovaný a náleží k němu špičkový snímač Sony IMX789. Velkým lákadlem je pak superširokoúhlý fotoaparát využívající 50MPx snímač Sony IMX766, který vzešel ze spolupráce společností Sony a Oppo. Aby toho nebylo málo, díky použité čočce se fotoaparát může pochlubit širokým úhlem záběru bez nutnosti softwarové korekce efektu rybího oka. Sestavu „použitelných“ objektivů uzavírá zoomový objektiv s 3,3 násobným optickým přiblížením spárovaný s 8MPx snímačem. Čtvrtý objektiv pak náleží k 2MPx monochromatickému snímači. Ten sám o sobě žádné snímky nepořizuje, ale pouze asistuje u focení černobílých snímků primárnímu fotoaparátu. A ano, jak pravděpodobně tušíte, jedná se pouze o marketingovou berličku bez reálného opodstatnění.

  • 48MPx primární fotoaparát, f/1,8, Sony IMX789, velikost snímače 1/1.43″, OIS, PDAF, Laser AF
  • 8MPx telefoto s 3,3x přiblížením, f/2,4, velikost pixelů 1,0 µm, OIS, PDAF
  • 50MPx ultraširokoúhlý, f/2,2, Sony IMX766 velikost snímače 1/1,54″, PDAF
  • 2 MPx monochromatický snímač

Fotoaplikace

Jak jsme si zmínili o pár řádků výše, spolupráce se společností Hasselblad spočívala i v úpravě rozhraní fotoaplikace. My si troufneme tipnout, že v tomto případě Švédové „kecali“ především do rozhraní manuálního režimu, který právě nese logo této legendy. Právě manuální režim se bude patrně líbit všem nadšeným fotografům. Obsahuje všechny potřebné funkce a nastavení a s jeho rozhraním se nám pracovalo skvěle. Mezi automatickými režimy pak nechybí například populární noční režim, který můžete využít nejen pro fotografování, ale také při pořizování videa.

Trochu nás pak zamrzela absence funkce svítilny v aplikaci fotoaparátu. Zároveň také nelze použít LED přisvícení spolu s ultraširokoúhlým a zoomovým fotoaparátem. Je sice pravda, že přisvětlovací diodu nejspíš zrovna často při focení nevyužijete, nicméně v některých situacích může být praktické mít ji k dispozici u všech fotoaparátů. Aplikace také umí automaticky přepínat mezi primárním fotoaparátem a superširokoúhlým fotoaparátem v makro režimu. Ne vždy ale situaci vyhodnotila správně a ve finále nám byla tato funkce spíš na obtíž.

Primární fotoaparát OnePlus 9 Pro

Začít hodnotit fotografické schopnosti OnePlus 9 Pro musíme kde jinde, než u primárního fotoaparátu. U něj musíme pochválit reprodukci barev, která se strefila přímo do našeho vkusu. Nejedná se sice o nejpřirozenější barevné podání, se kterým jsme měli možnost se setkat. Na druhou stranu ale asi jen málokomu mohou barvy na snímcích připadat mdlé. OnePlus, či spíše Hasselblad, který měl právě toto na starost, se v tomto případě trefil přímo do černého. OnePlus 9 Pro tak produkuje nepřesaturované, ale zároveň příjemně barevně laděné snímky. Méně spokojení jsme však byli s mírou detailů, které se i za dobrých světelných podmínek velmi rychle ztrácí. Zklamalo nás také přeostření snímků, zejména okraje vzdálenějších objektů jsou silně přeostřené a nepůsobí přirozeně.

Zpočátku jsme byli v rozpacích z míry šumu, který byl na snímcích přítomen i za slunečného dne. Zde však naštěstí zafungovala softwarová podpora a během prvních dvou aktualizací tento neduh citelně zredukovala. V současnosti tak lze i na snímcích pořízených za poměrně dobrého světla najít šum, jedná se však o míru přijatelnou. Zrovna tak se v průběhu testování zlepšil i dynamický rozsah, na něm by však mělo OnePlus ještě zapracovat, neboť je stále poměrně limitovaný. Seznam změn obsažených v aktualizacích hlásal také vylepšení nočního režimu.

I při focení v noci bez aktivního nočního režimu si však OnePlus 9 Pro vede velmi slušně, při focení z ruky však trochu bojuje s ostrostí a scéna pochopitelně není tak dobře prosvětlená. Po aktivaci nočního režimu však dojde k vytáhnutí detailů a zlepšení ostrosti celého snímku – možná trochu paradoxně však ne přeostření jako v případě fotografií pořízených za dne. Jediné, co bychom mohli nočním snímkům vyčítat je kolísavá barevná teplota. Zatímco na jednom snímku působí nasvícení přirozeně, na dalším vypadá jakoby objekt osvětlovalo obří světlo s teplým odstínem.

Nejlepší ultraširokoúhlý fotoaparát?

Zatímco z hlavního fotoaparátu OnePlus 9 Pro jsme měli místy rozporuplné dojmy, ultraširokoúhlý nás nezklamal. Kombinakce kvalitního 50MPx snímače a optické korekce efektu rybího oka přinesla své ovoce. Výsledné snímky mají opravdu nadstandardně široký záběr a díky tomu, že zde není potřeba žádná digitální korekce navíc netrpí ani pro ultraširokoúhlé fotoaparáty typickým neduhem v podobě neostrostí po okrajích. Na poměry ultraširokoúhlých záběrů nabídnou snímky až překvapivou míru detailů a oproti hlavnímu fotoaparátu netrpí hrany objektů na přeostření. Jedinou výtku pak můžeme směřovat pouze k barevnému podání, které se úplně neshoduje s tím u primárního fotoaparátu a snímky mají místy jemně nazelenalý nádech.

Obstojné snímky dokáže ultraširokoúhlý fotoaparát pořídit i ve tmě, zde je ale již prakticky nutné aktivovat noční režim. Oproti nočním snímkům z primárního fotoaparátu jsou sice o něco méně ostré, zato práci s vyvážením bílé zvládá ultraširokoúhlý fotoaparát lépe a především konzistentněji. Ultraširokoúhlý fotoaparát si však našel ještě jedno využití a sice při pořizování makro snímků ze vzdálenosti 2,5 až 4 cm. Tímto způsobem sice nezískáte stejně přiblížené snímky jako u jiných smartphonů s dedikovaným makro snímačem, jejich kvalita je však oproti většině makro fotoaparátů o několik úrovní dál a v praxi je tak tento způsob lépe využitelný.

Fotoaparát s 3,3x zoomem

Sestavu prakticky využitelných fotoaparátů na zádech OnePlus 9 Pro uzavírá 8MPx snímač opatřený 3,3x optickým přiblížením. Za dobrých světelných podmínek se šum drží na přijatelné úrovni, ovšem s ubývajícím světlem se opět rychle dostavuje. Ostrost a úroveň detailů na snímcích jsou na poměry zoomových fotoaparátů také poměrně slušné. Rozhodně si v tomto ohledu vede lépe, než kdyby se měl telefon spoléhat pouze na digitální zoom pomocí výřezů. Jen barevné podání se nám u tohoto fotoaparátu úplně nezamlouvalo. Snímky jsou mdlé a fotoaparát bojuje i s vyvážením bílé. Škoda je také, že ve spojení s tímto fotoaparátem nelze použít noční režim.

Video

Pochvalu si OnePlus 9 Pro zaslouží za pořizovaný videozáznam. Podporováno je sice až 8K rozlišení při 30 snímcích, v praxi mnohem využitelnější a v konečném důsledku i kvalitnější je však 4K video při 60 FPS. To je skutečně hodno TOP modelu. Videozáznam je krásně plynulý, optická stabilizace odvádí svou práci na výbornou a autoamatické ostření funguje rychle. Škoda, že je video 4k 60fps video omezeno na maximálně 5 minut. Pokud by vám standardní stabilizace přece jen nestačila, lze aktivovat ještě „Super stabilní“ režim, musíte se však spokojit se 30 fps. Reálně přitom není rozdíl nijak dramatický. Pro pořizování videa v noci je zde zase připraven noční režim, který dokáže videozáznam trochu prosvětlit. Stále se však jedná o spíše nouzovou záležitost. Rozlišení je v tomto režimu limintováno na 1080p.



Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Cena a konkurence OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 Pro lze pořídit ve dvou paměťových variantách za následující ceny:

  • OnePlus 9 Pro 8 / 128 GB – 24 990 Kč
  • OnePlus 9 Pro 12 / 256 GB – 26 990 Kč

Samsung Galaxy S21 / Galaxy Note20

Vzhledem k těmto cenám se novinka dostává do vod, ve kterých se pohybují smartphony jako Samsung Galaxy S21 či Galaxy Note20 a například S21+ není o moc dražší. V případě prvního jmenovaného budete muset oproti OnePlus 9 Pro se budete muset spokojit s pomalejším drátovým i bezdrátovým nabíjením a dostanete o 0,5″ menší displej bez zaoblení po okrajích – což však může být pro řadu uživatelů spíše plus. Stejné kompromisy v nabíjení budete muset udělat i s Galaxy Note20 a na seznam kompromisů budete muset přidat také výkon loňského TOP modelu – což však nebude v dohledné době zásadní problém. Naopak získáte stejně velký displej bez zaoblených hran a skvělý nástroj v podobě S-Pen. Oba Samsungy pak nabídnou o něco lepší primární fotoaparát, avšak na OnePlus nebudou stačit v oblasti ultraširokoúhlých fotografií.

Samsung Galaxy S21

Xiaomi Mi 11

Z našeho pohledu nejtvrdším konkurentem pro OnePlus 9 Pro bude Xiaomi Mi 11. To stojí přibližně o 5 tisíc méně než dnes testovaný smartphone, přitom v porovnání s ním nedělá nikde zásadní kompromisy. Výkon je u obou smartphonů totožný a zrovna tak oba nabídnou skvělé displeje. Největší rozdíly jsou patrné ve fotografické výbavě. Xiaomi vsadilo na angažmá 108MPx snímače, avšak zapomnělo na fotoaparát s optickým přiblížením. Nutno však podotknout, že za dobrých světelných podmínek dokáže i primární fotoaparát pořídit až překvapivě kvalitní přiblížené snímky. V oblasti ultraširokoúhlého fotoaparátu pak opět vítězí OnePlus. Pokud rádi pořizujete makro záběry, potěší vás zase Xiaomi s jedním z nejlepších v současnosti dostupných makro fotoaparátů – to však nic nemění na faktu, že dle našeho názoru by Xiaomi udělalo větší parádu s dedikovaným portrétním fotoaparátem s alespoň dvojnásobným přiblížením.

Xiaomi Mi 11

Finální verdikt recenze OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 Pro rozhodně není špatný smartphone. Nabízí vše, co můžete od vlajkového modelu chtít a dokonce i něco navíc. Máme zde tak tu čest s kvalitně zpracovaným kusem hardwaru chlubícím se opravdu špičkovým displejem kombinovaným s neméně špičkovým výkonem. Fotoaparát disponuje více než solidním hardwarem s celou řadou vylepšení a puncem světoznámé značky Hasselblad. Ultrarychlé nabíjení je skutečně návykové a to ať už se bavíme o drátovém či bezdrátovém a i když již OxygenOS v současné konkurenci nepůsobí jako zjevení, rozhodně patří mezi aktuálně nejlepší nadstavby pro Android.

Jenže po pohledu na „papírové předpoklady“ přichází konfrontace s realitou každodenního používání. Čtečka otisků prstů je nevhodně umístěná, výkonný hardware umí nepříjemně hřát i při relativně nenáročných činnostech a ultrarychlé bezdrátové nabíjení bude kvůli poměrně hlučnému ventilátoru pro řadu lidí nepoužitelné. Vyloženě zklamaní jsme pak byli z výdrže na jedno nabití a spojení s Hasselbladem má zatím spíše marketingový než praktický přínos. Ano, barevná reprodukce je u primárního fotoaparátu povedená a zrovna tak jsme si oblíbili i manuální režim, nicméně to nám vzhledem k věhlasnému jménu u fotoaparátů OnePlus 9 Pro připadá trochu málo. Zvlášť, když celkový výkon primárního fotoaparátu zůstává krok za srovnatelnou konkurencí, barevné podání v rámci všech tří fotoaparátů nekonzistentní a fotoaplikace nelze označit za dotaženou. Na druhou stranu, řadu problémů fotoaparátu by OnePlus mohlo přinejmenším zmírnit prostřednictvím softwarových updatů a také se o to snaží.

Naopak vyzdvihnout bychom mohli výkony ultraširokoúhlého fotoaparátu, který skutečně aktuálně patří mezi nejlepší a skvěle si OnePlus 9 Pro vede také v oblasti pořizování videozáznamu. Vedle skvělého displeje musíme pochválit také nadprůměrné stereoreproduktory a jsme rádi, že si OnePlus zachovává vychytávku v podobě hardwarového přepínače režimů a u svého TOP modelu ani letos nezapomnělo na IP68 certifikaci. Ač to z některých částí recenze OnePlus 9 Pro nemusí být patrné, patříme mezi fanoušky této značky. Jen nás trochu mrzí, že se OnePlus zpronevěřuje vlastnímu heslu. Výraz „Never Settle“ se totiž dá volně vyložit jako „posouvat věci kupředu a nezůstávat na jednom místě“ a to se dnes testovanému smartphonu bohužel příliš nedaří. V neposlední řadě pak může OnePlus srazit vaz i relativně sebevědomá cena.

Klady

+ špičkový displej
+ vysoký výkon
+ OxygenOS
+ kvalitní zpracování a IP68 certifikace
+ rychlé nabíjení

+ kvalitní video
+ ultraširokoúhlý fotoaparát
+ hlasité stereoreproduktory

Zápory

– nevyužitá spolupráce s Hasselbladem
– nekonzistentní barevné podání mezi fotoaparáty
– slabá výdrž baterie
– absence noční režimu u fotoaparátu se zoomem
– umístění čtečky otisků prstů
– cena mohla být nižší

Jak se OnePlus 9 Pro líbí vám?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)