Jak odesílat nebo sdílet fotky z mobilu? (návod pro začátečníky)

odesílání sdílení fotek z mobilu

Ať už patříte mezi pravidelné a vášnivé mobilní fotografy, nebo k tomuto účelu využijete telefon jen minimálně, určitě jste se už dostali do situace, kdy jste chtěli snímky poslat někomu dalšímu. Třeba jen jednu povedenou, ale klidně i celé album o desítkách kusů. Způsobů, jak se to dá provést, existuje pochopitelně hned několik. Některé způsoby odesílání či sdílení fotek z mobilu jsou velmi snadné, ale trpí tím kvalita. Pokročilejší postupy zase vyžadují trochu více snahy či nastavování. Pojďme se podívat na základní možnosti, které mobily v dnešní době standardně nabízejí.

sdileni mezi telefony

Možnosti odesílání / sdílení fotek z mobilu

Chatovací aplikace

Messenger, WhatsApp, Google Hangouts…a samozřejmě velká spousta dalších chatovacích nástrojů umožňuje posílat fotky a videa přímo ve svém prostředí. Jednotlivci či celé skupině příjemců přes ně jde velmi rychle a jednoduše odeslat snímek nebo snímky na pár kliknutí. Nevýhodou je, že v drtivé většině případů chatovací aplikace před odesláním obsah komprimují na menší velikost. K prohlížení na displeji to stačí, ale jestli chcete někomu poslat fotku k nějakým významnějším účelům (třeba k tisku), tuto možnost rozhodně nedoporučujeme. Vyberte si některou z dalších…

E-mail

Základ elektronické komunikace může k tomuto účelu také celkem dobře posloužit. I z mobilu je možné e-mail použít pro odesílání / sdílení fotek v nejvyšší kvalitě. Jen pozor na maximální velikost zpráv. Například Gmail nebo Seznam zvládne odeslat přílohy v celkovém objemu do 25 megabajtů. Do tohoto limitu se několik fotek v pohodě vejde, ale musíte mít jistotu, že stejný má i příjemce. Na “druhém konci” totiž může být uživatel, jehož schránka tak velkou zprávu přijmout nedokáže a tak vůbec nedorazí.

email.jpg

Internetová úložiště

K odeslání fotek a videí mohou posloužit také různé weby nabízející dočasné či trvalé uložení různých typů souborů. V ČR jsou známé například služby Ulož.to, Letecká pošta nebo Úschovna.cz. Ve světě patří mezi nejpopulárnější WeTransfer. V nabídce těchto platforem jsou různé časové či objemové limity, takže je vhodné si promyslet, co máte přesně v plánu. Jestli mají fotky na daném místě ležet například jen pro jedno či dvě stažení, nebo delší dobu.

Pokud chcete mít v obsahu trochu lepší pořádek, nabízejí se i cloudové služby jako DropBox, Microsoft OneDrive nebo Disk (Drive) od Googlu. V případě tohoto amerického giganta ale existuje mnohem elegantnější řešení pro sdílení či odesílání fotek a videí z mobilu. Tím řešením je…

Aplikace Fotky Google

Toto je za nás naprosto nejdokonalejší volba. Jedná se o jednu z nejlepších a po právu nejpopulárnějších služeb, kterou kdy Google vymyslel. Se stejnojmennou aplikací v mobilu můžete fotky rovnou nechat (i v maximálním rozlišení) ukládat na server, odkud je možné je z telefonu či z počítače rovnou sdílet skrze odkaz s dalšími lidmi. Jednotlivě i ve skupinách. Dokonce i s možností přidělovat práva pro přidávání dalších fotek do společných galerií.

V kombinaci s rozšířeným placeným prostorem se jedná o řešení, u kterého se dlouhodobě v podstatě vůbec nemusíte starat o to, jak fotky a videa zálohovat a navíc případně hravě najít a pohodlně odeslat. Aplikace v mobilu má navíc několik základních možností i pro úpravy a nově také super funkci pro procházení fotek dle místa vyfocení.

Google Photos
Google Photos

Abychom neopomněli další alternativní varianty, zmíníme například i českou službu Rajče.cz a oblíbenou celosvětovou platformu Flickr. Na obou místech je možné vytvářet galerie, které jdou snadno sdílet přes odkaz.

Přímé sdílení

Stále samozřejmě existuje i možnost poslat fotky, videa, ale i jakékoli jiné soubory mezi zařízeními na přímo. Základní variantou je Bluetooth, ale to může být velmi otravné a zdlouhavé. Na vzestupu jsou v posledních letech a měsících funkce pro přesun souborů přes přímé WiFi připojení. Samsung má Direct Share, známe i Huawei Share. Postupně se rozšiřuje také aliance čínských značek, které umožňují to samé mezi jejich přístroji. Je zvláštní, že Android dlouhé roky nemá něco univerzálního, ale brzy se dočkáme. Pevnou součástí verze 11 bude funkce Nearby Share, která už bude přenosy umožňovat plošně.

This is Nearby Sharing – Google’s Version of AirDrop for Android

This is Nearby Sharing - Google's Version of AirDrop for Android

Jak fotky a videa sdílíte / odesíláte vy?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)