Odborníci předpovídají: Android v roce 2013

32625140

Každoročně je tento čas věnován především sumarizování předešlého roku, hodnocením, analýzám, ale také předpovědím do roku budoucího. A právě tento bod bude tématem dnešního článku. Představíme si zde vize dvou uznávaných žurnalistů v oblasti chytrých telefonů, Androidu především – Taylora Wimberlyho z oblíbeného internetového magazínu AndroidAndMe a Scotta Webstera z věhlasného Cnet.com, který je zároveň senior redaktorem pro AndroidGuys. Závěrem přidáme i několik vlastních postřehů. Pojďme si tedy představit jejich názory, některé z nich kriticky zhodnotit a celkově nakouknout do křišťálové koule jménem Android v roce 2013.

Scott Webster

Autor ve svých předpovědích vychází především z toho, že ekosystém Android se teprve v roce 2012 stal zcela dominantním hráčem na trhu a nová generace zařízení tedy bude plnit trochu jiné nároky, než doposud.

Displeje se budou dále zvětšovat

Je důležité si uvědomit, že tomu není tak dávno, co drtivá většina telefonů disponovala displejem do maximální velikosti 4“. Víceméně až do HTC Evo 4G měla většina telefonů 3,2“, maximálně 3,5“ displej. Rok 2012 toto prolomil a zařízení jako Galaxy S3, Note 2 či HTC One X donutila uživatele zvyknout si na to, že telefon přestává být „tím malým zařízením v kapse“, ale stává se z něj něco víc, což si bere daň v podobě větších rozměrů. V tomto musíme souhlasit, vždyť třeba nová rodící se generace chytrých telefonů si dokonce začala říkat tzv. phablety, tedy telefon s rozměry odpovídajícímu spíše již menšímu tabletu.

Scott dále předvídá, že 4,5“ se stane novým standardem velikosti chytrého telefonu a populárnější budou displeje roztažené „od okraje k okraji“. Pokud se podíváme na nové telefony od OPPO či fanouškovské modely Galaxy SIV, či na fakt, že většina výrobců nyní pilně pracuje na svém telefonu s 5“ full HD displejem, opět se toto jen potvrzuje.

Levné telefony pro Android začátečníky budou na vzestupu

Rychlý vývoj v jakémkoli odvětví má tu výhodu, že dnešní hig-end se velmi rychle stává cenově dostupnou střední třídou. Proto starší telefony kolem 4 tisíc Kč můžou být v roce 2013 velice zajímavým a výkonným kusem železa.

Zde nelze se Scottem úplně souhlasit, český trh je méně flexibilní, než jiné trhy. Nicméně vše může být lehce vyrovnáno invazí čínských telefonů.

Android bude objevovat nové obzory

Samsung Galaxy Camera nebyl první fotoaparát, který využíval Android, nicméně byl první, který se dostal do většího povědomí a distribuce. Nikon a Polaroid už se nechali slyšet, že si též pohrávají s ekosystémem Android, nicméně k masivnímu rozšíření těchto zařízení bude třeba počkat až cena trochu opadne.

V roce 2013 se podle Scotta začnou ve velkém objevovat Android zařízení pro děti. Především levné tablety mezi 100$ – 200$ (2000 – 4000 Kč). Bude zkrátka více produktů jako třeba Nabi Jr pro batolata. Obecně se Scott podivuje nad tím, že Android revoluce, můžeme-li tomu tak říkat, zatím nezasáhla hračkářský průmysl. Kde jsou interaktivní plyšáci, kteří přes přední kameru poznají svého batolícího se páníčka, či nadýchaný polštář, který dokáže vyprávět pohádky na dobrou noc? Rok 2013 by toto podle Scotta mohl změnit.

 

 

 

S tím nelze než souhlasit, nicméně cenové rozpětí, které autor uvádí u levných tabletů ukazuje, že třeba čínské výrobky jsou pro něj neznámým teritoriem. Za uvedenou cenu se dají pořídit velmi výkonné kousky, rozhodně ne jen pro batolata.

2013 ve znamení upevňování pozice

Příští rok čeká Android pět klíčových momentů, které budou plnit řádky novin:

  • CES (leden)
  • Mobile World Congress (únor)
  • CTIA (květen)
  • Vydání Samsung Galaxy S IV
  • Google I/O konference – pravděpodobně velmi spjatá s novou připravovanou verzí Android 5.0 Key Lime Pie(květen)

Scott zakončuje tvrzením, že rok 2013 bude z pohledu změn pro Android a sledování jeho nového směřování nesmírně zajímavý. Android bude především upevňovat své získané pozice a expandovat do dalších teritorií, z nichž mnohé jsou zatím, tak složitým systémem jakým Android je, nedotčené.

Taylor Wimberly

Taylor Wimberly, zakladatel serveru Androidandme, každoročně publikuje zajímavý seznam předpovědí, která Android čekají v následujících 12 měsících. Nebudeme se zabývat každou z nich, ale zaměříme se pouze na ty nejzásadnější. Nutno podotknout, že když před rokem Taylor psal předpověď na rok 2012, v drtivé většině věcí se nemýlil.

Nexusu 4 se prodá 10 milionů kusů

LG-Nexus-4-add2-jpg LG Nexus4 by se mohl stát maloobchodním úspěchem

 

Nexus série byla vždy i přes svou kvalitu většinou maloobchodní pohromou. Taylor očekává, že nový Nexus od LG toto změní a prodá přes 10 milionů kusů celosvětově.

Motorola vyrobí Nexus RAZR

Google nevlastní Motorolu tak dlouho, aby s ní již stihl vydat nový Nexus telefon, nicméně příští rok již neexistují výmluvy. V roce 2013 bychom se již měli těšit na novou vlajkovou loď Androidu Motorola Nexus RAZR.

V této predikci se oba naši autoři shodují.

Nexus do 99$ (2000 Kč) od Huawei nebo ZTE

huawei_nexus Může být levný Nexus třeba od Huawei realitou?

Google by měl pokračovat v expanzi Androidu k více OEM (výrobce originálních zařízeních) v příštím roce. Taylor zde předpovídá výrobu Nexus telefonu pro začínající Android uživatele od jednoho z USA a EU již známých čínských výrobců – ZTE či Huawei – za 99$. Druhý autor se shoduje na vzniku velmi levných telefonů pro začínající uživatele, nicméně není tak radikální, aby tipnul vznik nízkonákladového Nexusu jako Taylor.

Telefony s Intel procesorem na vzestupu

Android_Intel Intel se se svými CPU snaží proniknout do chytrých telefonů již delší dobu

Zde je nutno na začátek podotknout, že Taylor předpovídá Intelu úspěch s chytrými telefony snad každoročně již několik let. Letos by se však již mohl trefit. Začaly se objevovat první zajímavé smartphony s Intel inside, nijak oslnivé kousky, ale jsou tu. Především čínské firmy se toho chopily znamenitě.  ZTE uvedlo svůj ZTE Grand X IN, čínské Lenovo zase svůj Lephone K800, což je mimochodem první telefon na světě pohánění Intel procesorem. Zajímavé je, že na americkém trhu se zatím žádný Intel inside telefon neobjevil, to by se však v roce 2013 mělo změnit. Intel plánuje do své nové generace čipů již integrovat podporu LTE a můžeme se tak těšit na dalšího zajímavého konkurenta na poli CPU.

NVIDIA zaboduje s Tegrou 4

nvidia-gloss-logo-android Tegra 4, sen všech hráčů 3D her

Taylor předpovídá, že NVIDIA zažije rekordní rok 2013 díky čtvrté generaci jejich Tegra procesorů. Ten trumfuje v mnoha srovnáních a v roce 2013 bychom měli spatřit rekordní počet zařízení s tímto CPU. Taylor předpovídá NVIDI Tegra divizi zisk 1 milardu dolarů za rok 2013.

Amazon konečně vypustí svůj vlastní telefon

O smartphonu od Amazonu se spekuluje již velmi dlouho, existovaly dokonce předpovědi, že bude uvolněn v září 2012. Není tedy těžké odhadnout, že rok 2013 by měl být rokem uvedení tohoto telefonu do rodiny Android, podle Taylora by byl šok, kdyby se tak nestalo.

 

Příjemná invaze z Číny

Z výše uvedeného jsme jasně vyčetli, že oba pánové mají poměrně rozdílný přístup – zatímco Scott se zaměřil spíše na obecné trendy, Taylor se nebál popsat poměrně jasné a konkrétní predikce. S některými se dá více či méně souhlasit, nicméně je velmi dobře poznat, že oba autoři, i přes svou ohromnou odbornou zdatnost, nemají příliš přehled o jiných trzích než USA, okrajově EU a Austrálie. Ve svých predikcích ani jeden byť slovem nezahrnul možný vliv čínských výrobců (a teď nemám na mysli v EU a USA již zavedených ZTE či Huawei) na světový trh.

134568463221778412 Čtyřjádrový telefon K860 od Lenova již dlouho vládne čínskému trhu

Přesto si dovolíme tipnout, že to budou právě čínské značky, které ovlivní světový trh s Android telefony v roce 2013 nejvíce. Desítky různých výrobců, kvalitní přístroje, směšné ceny a inovace utržené ze řetězu, to je přesně situace, která vře v nejlidnatější zemi světa, zatím stále pevně pod pokličkou. Mnoho výrobců, kteří prodávají v Číně desítky milionů smartphonů ročně si pomalu začínají oťukávat i jiné trhy. Příchod právě této konkurence může silně zamíchat kartami na mobilním trhu a ukousnout velký díl asijským značkám, které již mají se západním trhem delší zkušenosti. Vždyť třeba nejvýkonnější telefon současnosti, nejtenčí telefon současnosti či z jiného soudku vodotěsný telefon za pár korun pocházejí právě z Číny a jejich názvy jsou zatím pro mnoho uživatelů na první pohled spíše komické.

Jaké jsou vaše předpovědi?

Jaké inovace čekáte vy? Či jaké byste v novém roce uvítali? Podělte se, co si myslíte, že nás čeká v roce 2013 v komentářích pod článkem. Věříme, tak jak se oba autoři shodli, že rok 2013 bude, co se Androidu týče velmi zajímavý a plodný.

Zdroje: Děkuji redaktorům Tayloru Wimberlymu a Scottu Websterovi za inspirativní vize a samozřejmě členům týmu SvětAndroida za přínosné názory.

Jiří Opletal
O Autorovi - Jiří Opletal

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)