S digitalizací státu pomůže Obchod Play. Jak to provede?

Obchod Play
  • Obchod Play je důležitou a nedílnou součástí celého Android ekosystému
  • Vývojáři do něj pravidelně přidávají nové funkce, ne vždycky se to ale povede napoprvé
  • Vzdálenou správu aplikací už Google oznámil několikrát, čekání ale v roce 2024 pořád pokračuje

Doma mám několik desítek mobilních telefonů a ačkoliv aktivně jich používám jen pár, na vzdálenou správu aplikací se těším už dlouho. Dnes se podíváme na jinou (v budoucnosti velmi užitečnou) novinku, kterou společnost Google v těchto dnech oznámila na svých stránkách.

Ještě předtím ale musím konstatovat, že s digitalizací státní správy to v České republice není moc slavné. Věci se kupředu hýbou velmi pomalu a někdy mám pocit, že na výraznějších změnách nakonec vlastně nikdo zájem nemá. Ale to bych se dostal velmi daleko od tématu dnešního článku. Jak k digitalizaci přispěje Obchod Play?

Velmi jednoduše a elegantně, přitom užitečně. Počínaje verzí 39.3 bude Obchod Play nabízet odznaky, pomocí kterých poznáte oficiální aplikace veřejných institucí. Nebudete muset složitě zjišťovat, jestli je konkrétní aplikace tou skutečně pravou, které svěříte svá data nebo například digitální verzi svého občanského průkazu.

Novinka je zatím k dispozici pouze ve dvanácti zemích a nepodařilo se mi dohledat, jestli mezi nimi je nebo není Česká republika. Vzhledem ke stupni digitalizace v naší zemi ale můžeme předpokládat, že v první vlně se nacházet nebudeme a funkce se u nás objeví později.

Obchod Play označí oficiální aplikace veřejných institucí

Google za nápad rozhodně chválím, v Obchodu Play najdete stovky tisíc aplikací. Pomocí speciálního odznaku snadno poznáte, že daná aplikace skutečně patří ke konkrétní instituci a můžete ji bez obav nainstalovat do svého mobilního telefonu a dále s ní pracovat. Jsem zvědav, kdy nás Google na seznam podporovaných zemí zařadí… Třeba nás ale úředníci překvapí, rozdělané projekty úspěšně dotáhnout do konce a Google začne aplikace našich institucí brzy označovat.

Posune se digitalizace státní správy v roce 2024?

Zdroj: Google

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)