Menu

Obchod Play dostává aktualizaci – zjednodušuje zobrazení oprávnění

Ačkoli to s malwarem na mobilní platformě Android není ani zdaleka tak strašidelné, jak by si někteří možná i přáli, stále je důležité věnovat velkou pozornost oprávněním, která požadují instalované aplikace. V tomto směru doporučujeme náš osvětový článek Nenechte se špehovat svým Androidem! aneb Proč sledovat oprávnění aplikací? a jako varování prostudovat kauzu kolem Nejjasnější svítilny zdarma.

Obchod Play dostává aktualizaci - zjednodušuje zobrazení oprávnění

Obchod Play dostává aktualizaci – zjednodušuje zobrazení oprávnění

Prostudování a pochopení požadavků instalovaného programu není vždy jednoduché, nicméně klientská aplikace repozitáře Obchod Play se snaží tento proces uživatelům co možná nejvíce zjednodušit. V tomto duchu se nese i její dnes vydaná aktualizace s číslem verze 4.8.20, ve které Google provedl změny, jejichž cílem je odstranění technických termínů. V nových popisech by se měl orientovat i průměrně zdatný uživatel chytrého telefonu či tabletu. Správně vysvětlit požadavky na oprávnění je poměrně ošemetná záležitost – mnohé aplikace například běžně potřebují přístup Internetu nebo seznamu kontaktů. Podrobné technické vysvětlení přitom často nadělá víc škody než užitku, takže Google postupně přechází na jednodušší systém se seskupenými seznamy požadovaných práv.

Nová verze Obchodu Play zobrazuje ikony v seznamu pro každý typ oprávnění

Nová verze Obchodu Play zobrazuje ikony v seznamu pro každý typ oprávnění

Nová verze Obchodu Play tak zobrazuje ikony v seznamu pro každý typ oprávnění a šipku, po jejímž “rozkliknutí” se dozvíte případné další podrobnosti. Google tak chce poskytnout uživateli co možná nejvíce relevantní podklady ke správnému rozhodnutí o tom, zda má či nemá být program instalován. Z kompletního výpisu také například zmizí nejběžnější požadovaná oprávnění.

Co když ale patříte mezi pokročilejší uživatele a hodláte prostudovat celý seznam požadovaných práv? Existují dva způsoby – ve webové mobilní verzi je k dispozici odkaz view permissions, druhá cesta vede přes klienta Obchodu Play a položku Permissions: view details (v české verzi bude patrně přeloženo jako Oprávnění: zobrazit podrobnosti) na konci seznamu.

Zobrazení oprávnění ve webové verzi

Zobrazení oprávnění ve webové verzi

Zjednodušené zobrazení požadovaných oprávnění přitom není novinkou pro každého – u některých uživatelů Google tento způsob zobrazení aktivoval již v předchozí verzi Obchodu Play, z čehož lze předpokládat, že tato funkce je zpřístupňována postupně po etapách.

Aktualizace klientské aplikace repozitáře Obchod Play probíhá zcela automaticky bez zásahu uživatele. S ohledem na počet zařízení, kterých se bude týkat, lze předpokládat, že ji Google bude uvolňovat postupně v průběhu následujících několika dnů.

Zdroje: Android Central, Android Authority.

 

Komentáře

src

src

5.6.2014 14:12

zjednodusenie v tomto smere je vitane…
akurat pozeram ze ja to uz aktualizovane mam na 4.8.20 :)

xDavewolf

xDavewolf

5.6.2014 14:14

Taky by stálo za to zmínit, že oprávnění Přistup k internetu se již nikde nezobrazuje. Trošku na hlavu postavené, ale je to tak :/ Podle Google je to esencialní oprávnění, tudíž není nutné je uvádět. Toho, kdo to vymyslet by měli zastřelit :)

xDavewolf

xDavewolf

5.6.2014 14:17

Aha, a ještě jedna perlička. Dosud, pokud aplikace vyžadovala nějaké nové oprávnění, nedošlo k automatické aktualizaci a bylo nutné ji potvrdit manuálně. Nyní se to vztahuje na celou skupinu. Uvedu příklad:

Pokud má aplikace oprávnění k hrubému umístění (coarse location), kterého je dosaženo za pomoci BTS (bez GPS), pak se update aplikace automaticky provede i v případě, že tvůrce aplikace přidá umístění za pomocí GPS – tedy výrazně náročnější na baterii. V tomto konkrétním případě se pak uživatel může divit, že mu najednou telefon vydrží o třetinu kratší dobu.

Vlado

Vlado

5.6.2014 14:33

Mám to už dva dni. Je to prehľadnejšie, hlavne to že si číslo verzie aplikácie a dátum kedy bola nahraná môžem pozrieť naspodu, namiesto toho aby som musel rozklikávať popis.

baron

baron

5.6.2014 14:43

xDavewolf
Jn je tak, já mám pocit že google přece jen v některých směrech má oproti “jabku” často banální chyby, sestra má Nexuse 5 a často to zlobí a nikdo neví čím to pořádně je.
Někdo tvrdí že aplikace třetích stran, někdo že ho zapne a vypne jen jednou za 2měsíce, názorů je hodně ale nikdo neví nic jistě :-(

Taskkill

Taskkill 0

z aplikace
5.6.2014 17:18

já to mám už déle než týden… asi… no a nadšený jsem z toho nebyl… trochu mi vadí že hned nevidím co která aplikace chce. . takže za mě trochu krok bokem… ale jak jsem říkal již dříve android se orientuje čím dál více na BFU

zaty

zaty

5.6.2014 19:38

bohuzel, v dnesni dobe bez xprivacy ani ranu.

Miky

Miky

z aplikace
5.6.2014 19:43

Jenom tak bokem:včera jsem si všiml a dnes jsem to četl už i na Android Central,že jdete-li do nastavení klienta Google Play,sjedete až dolů a tapnete na položku Build number,tak se automaticky zkontrolují aktualizace aplikace Google Play

Miky

Miky

z aplikace
5.6.2014 19:45

Oprava: není to Build number ale Build version :)

mimar48

5.6.2014 19:59

Měli by to konečně udělat právě jako v MiUI. A hlavně ať už zruší to doslova stupidní omezení paměťových karet!

Roman

Roman

z aplikace
5.6.2014 20:54

… neboli taky “Verze sestavení”.
Prostě na řádek s číslem verze GP.

TeCZko

TeCZko 0

z aplikace
5.6.2014 21:17

Mno,diky MiUI muzu povolovat a zakazovat kazde aplikaci co chci :-). Ale i tak koukam pred instalaci co aplikace chce za prava…

dibon

dibon

6.6.2014 9:15

Ja by som uvital konecne zalozku v GP s nazvom “Purchased apps” teda zlozku, kde vidno len aplikacie, ktore som si zakupil, aby to bolo prehladnejsie… Alebo uz nieco take existuje? V GP som to zatial nenasiel :(

uni

uni

6.6.2014 9:55

Android má toto naprosto stupidně. Jak má člověk vědět, jaká oprávnění asi tak bude aplikace potřebovat při jaké funkci a předem rozhodnout?? Nehledě na zavalení informacemi.
Moderní operační systém si má o přidělení práva na prostředky zeptat ve chvíli, kdy si je vyžádá a já mám šanci určit, zda tomu chci nebo ne. Android je prostě furt polotovar.

Jan

Jan

z aplikace
6.6.2014 11:29

2 dibon: My paid apps

Kozaa

Kozaa

6.6.2014 15:06

No mě se hlavně hrozně zrychlilo načítání všeho v GP. Předtim jsem čekal sekundy než se vše načetlo. Ted spustim a šup je to tam.

saxicek

saxicek

28.6.2014 9:39

Absence povolení internetu mě hodně naštvala a zvažuji odchod od Androidu. Jak pak mám vědět, že si aplikace na správu kontaktů neodleje moje kontakty někam pryč? IMHO to zásadně ulehčuje nabourání do soukromí uživatele.

Petr

Petr

14.7.2014 10:36

Pre “SRC” :
“src

zjednodusenie v tomto smere je vitane…
akurat pozeram ze ja to uz aktualizovane mam na 4.8.20 :)”

Pokiaľ je Tvoj prispevok myslený ironicky, O.K. V opačnom prípadě Tvoj prispevok preukazuje, ako veľká je tvoja hluposť.

RSS (komentáře k článku)