Obchod Play dostává aktualizaci – zjednodušuje zobrazení oprávnění

obchod_play_4820_ico

Ačkoli to s malwarem na mobilní platformě Android není ani zdaleka tak strašidelné, jak by si někteří možná i přáli, stále je důležité věnovat velkou pozornost oprávněním, která požadují instalované aplikace. V tomto směru doporučujeme náš osvětový článek Nenechte se špehovat svým Androidem! aneb Proč sledovat oprávnění aplikací? a jako varování prostudovat kauzu kolem Nejjasnější svítilny zdarma.

Obchod Play dostává aktualizaci - zjednodušuje zobrazení oprávnění Obchod Play dostává aktualizaci – zjednodušuje zobrazení oprávnění

Prostudování a pochopení požadavků instalovaného programu není vždy jednoduché, nicméně klientská aplikace repozitáře Obchod Play se snaží tento proces uživatelům co možná nejvíce zjednodušit. V tomto duchu se nese i její dnes vydaná aktualizace s číslem verze 4.8.20, ve které Google provedl změny, jejichž cílem je odstranění technických termínů. V nových popisech by se měl orientovat i průměrně zdatný uživatel chytrého telefonu či tabletu. Správně vysvětlit požadavky na oprávnění je poměrně ošemetná záležitost – mnohé aplikace například běžně potřebují přístup Internetu nebo seznamu kontaktů. Podrobné technické vysvětlení přitom často nadělá víc škody než užitku, takže Google postupně přechází na jednodušší systém se seskupenými seznamy požadovaných práv.

Nová verze Obchodu Play zobrazuje ikony v seznamu pro každý typ oprávnění Nová verze Obchodu Play zobrazuje ikony v seznamu pro každý typ oprávnění

Nová verze Obchodu Play tak zobrazuje ikony v seznamu pro každý typ oprávnění a šipku, po jejímž “rozkliknutí” se dozvíte případné další podrobnosti. Google tak chce poskytnout uživateli co možná nejvíce relevantní podklady ke správnému rozhodnutí o tom, zda má či nemá být program instalován. Z kompletního výpisu také například zmizí nejběžnější požadovaná oprávnění.

Co když ale patříte mezi pokročilejší uživatele a hodláte prostudovat celý seznam požadovaných práv? Existují dva způsoby – ve webové mobilní verzi je k dispozici odkaz view permissions, druhá cesta vede přes klienta Obchodu Play a položku Permissions: view details (v české verzi bude patrně přeloženo jako Oprávnění: zobrazit podrobnosti) na konci seznamu.

Zobrazení oprávnění ve webové verzi Zobrazení oprávnění ve webové verzi

Zjednodušené zobrazení požadovaných oprávnění přitom není novinkou pro každého – u některých uživatelů Google tento způsob zobrazení aktivoval již v předchozí verzi Obchodu Play, z čehož lze předpokládat, že tato funkce je zpřístupňována postupně po etapách.

Aktualizace klientské aplikace repozitáře Obchod Play probíhá zcela automaticky bez zásahu uživatele. S ohledem na počet zařízení, kterých se bude týkat, lze předpokládat, že ji Google bude uvolňovat postupně v průběhu následujících několika dnů.

Zdroje: Android Central, Android Authority.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)