Čínští výrobci se spojili proti Googlu. Huawei, Xiaomi, OnePlus a další chystají konkurenci obchodu Play

gdsa obchod aplikace xiaomi huawei bbk

Agentura Reutes přinesla velice zajímavé informace o vzniku nového partnerství GDSA (Global Developer Service Alliance) s cílem vytvořit konkurenci pro obchod Google Play. A to nejen pro aplikace a hry, ale i filmy a hudbu. Na první pohled to nezní jako problém pro Google, nicméně stačí se podívat na společnosti, které v tomto partnerství figurují. V první řadě je to Huawei i s dceřinou společností Honor, dále Xiaomi a firmy korporace BBK, kde patří Oppo, Vivo, Realme, OnePlus a iQOO.

GDSA může ohrozit obchod Google Play

Hned pět společností patří do TOP 10 největších výrobců telefonů na světě. To je obrovské množství zařízení a pro vývojáře se hned jedná o mnohem zajímavější důvod, proč vydávat i na odlišný obchod. Podle Reuters měl být tento obchod představen již v březnu tohoto roku, kvůli koronaviru se však představení má zpozdit. Společnosti mají být už v posledních fázích dohody. Obchod má být spuštěn ve vlnách, v té první má být 9 zemí včetně Ruska, Indie a Indonésie.

kauza huawei ban

Vzhledem k embargu, které postihl Huawei, se dá poměrně dobře odhadovat, které společnost tohle partnerství iniciovala. Huawei představil vlastní operační systém Harmony OS, má i vlastní obchod s aplikacemi, nicméně vývojáři se příliš nehrnou. Spojení s jinými čínskými společnostmi tak není příliš překvapivým krokem. Už jen třeba kvůli tomu, že v budoucnosti může postihnout i korporaci BBK nebo Xiaomi podobné embargo a snížení závislosti na amerických společnostech je v jejich zájmu.

google play nový vzhled material design

Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak se GDSA podaří prorazit v monopolu jménem Google Play. Jediná společnost, která dokáže držet krok s obchodem Google, je Apple. V minulosti už jsme mohli vidět, jak neuspěli giganti jako Amazon či Microsoft.

Myslíte si, že čínští výrobci dokážou ohrozit Google Play Store?

Zdroje: techradar.com, reuters.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)