Menu

Revoluce ve fotografování? Nvidia dokáže instantně odstranit šum ze snímků

Přestože výrobci chytrých telefonů dělají díky softwaru fotoaparátů doslova zázraky, tak snímky ve zhoršených světelných podmínkách jsou stále velkým problémem. A to například kvůli velkému šumu. Zanedlouho už ale ani šum nemusí být problémem, Nvidia představila další svůj projekt AI. Tentokrát svou umělou inteligenci naučili odstranit právě šum z fotografií.

Šum u fotografií už nemusí být problém, Nvidia se o něj postará

Snímače u fotoaparátů v mobilních telefonech jsou malé, aby se dokázaly vměstnat do tenkého těla. Díky tomu nedokáží získat dostatek světla, zvyšuje se tak ISO, čímž se tento nedostatek kompenzuje. Zvýšení ISO má ale mínus v tom, že na výsledné fotografii jde vidět šum.

Již řadu let výrobci telefonů vylepšují hlavně software telefonů. Vyvíjejí se složité algoritmy, které pracují na odstranění šumu. Obzvlášť Google je v tomto odvětví hodně daleko. Každopádně Nvidia už v minulosti ukázala, že mají hodně schopnou AI, která například dokáže rekonstruovat značně poškozené fotografie. Nyní se vrací s novinkou.

šum oprava fotografie nvidia umela inteligence

Nvidia se spojila s vědci z Aalto Univeristy a MIT. Výsledkem je AI, která dokáže šum z fotografií odstranit hodně dobře. Co je zajímavé je to, že stejná AI se dá využít i k odstranění textu z různých fotek. To by mohlo v budoucnu znamenat, že vodoznaky se budou dát jednoduše odstranit.

nvidia ai šum oprava

Další zajímavost je to, že AI se dokázala vycvičit na tento úkol během několika minut a samotné odstranění šumu následně trvá pouhé milisekundy. Je tu však jeden malý problém. K použití je potřeba několik grafických karet Nvidia Tesla P100 s Nvidia TensorFlow a cuDNN. Jinak řečeno, je potřeba hardware obrovského výkonu, v tomhle případě datového centra. Cena jedné Tesla P100 je cca 150 tisíc Kč. Takže se nedá říct, že brzy uvidíme tuto AI fungovat na PC nebo rovnou na telefonech. Na druhou stranu to není potřeba, fungovat to může na serverech a uživatel bude fotografie pouze uploadovat, podobně jako to je u Google Fotek a umělá inteligence se o zbytek postará.

Co říkáte na tuto technologii od Nvidia?

Zdroj: phonearena.com

 

Komentáře

Googdoll

Googdoll -1

13.7.2018 11:11

Fajn, tak ještě dnes objednám 6x P100. Doufám, že to bude stačit 🤔

TonyKuba

TonyKuba 15

13.7.2018 11:44

Při vší úctě k autorovi článku, nejedná se o nic nového. Lidé kteří se vážně zabývají fotografií většinou znají pluginy do photoshopu od firmy NIC (pracují i samostatně)a ty umí odstranit jakýkoliv šum naprosto dokonale a nejen to, umí pracovat s digitálním obrazem stejným způsobem jako kdyby to byl klasický “mokrý proces”. Je jen otázka, zda nedojde k tomu, že ten sw překlopí do Androidu.

RadekB

RadekB 2

13.7.2018 13:09

TonyKuba-> To je pravda, ale řekl bych, že tohle je řešení pro běžné fotoamatéry, kteří taky nechtějí mít zašuměné fotky. Já například Photoshop používat neumím, je pro mě moc složitý. Na úpravu fotek mi stačí ACDSee a nebo Corel Photopaint. Photoshop je už opravdu pro profíky. Za mě je tohle SW řešení něco úžasného. Pokud budu potřebovat odšumět fotku, pošlu jí někam na server a stáhnu si jí odšuměnou, tak to je prostě pecka.

Karle

karle40 36

13.7.2018 19:03

TonyKuba: Není to NIC, ale Nik, dnes to už patří firmě DxO, a se šumem si to neporadí ani z desetiny tak dobře, jak je to vidět na těchto ukázkách. Respektive to dokážou je za cenu úplného vyžehlení detailů.

Otázkou je, nakolik jsou ty ukázky zfalšované – reklama je holt reklama. Není problém vzít ostrou fotku, lehkým rozostřením získat “opravenou” a naopak přidáním umělého šumu tu “vstupní”. A i kdyby to nebyl podfuk, tak mi vychází, že tu AI cvičili na uměle přidaném šumu a na skutečně zašuměných fotkách může být vedle, protože jí nejde ukázat kýžený výsledek.

Mrtva_zizala

-20

15.7.2018 9:11

hmmm, takze vlastne nic co by se dalo realne pouzit pro bezne lidi. Az to bude umet kazdy mobil, dejte vedet, ale aby nebylo potreba k nemu nosit kapesni jaderny reaktor pro zdroj energie.

RSS (komentáře k článku)