Jak připojit k Androidu disk se souborovým systémem NTFS, exFAT či HFS+?

souborovy-system-ntfs-exfat-hfs-ico

Operační systém Android už roky podporuje možnost připojení externího disku přes USB OTG. Co však chybí, je podpora některých souborových systémů. Společnost Paragon Software, která se zabývá nástroji na správu disků, proto v roce 2012 vydala aplikaci, která zpřístupňovala disky se souborovými systémy exFAT a NTFS. Podrobně jsme o jejích schopnostech informovali v samostatném článku.

Největším úskalím aplikace Paragon NTFS & HFS+ však byla skutečnost, že vyžadovala oprávnění roota, a ta každý nemá. To se nyní mění vydáním pluginu pro správce souborů Total Commander. Kromě podpory širší škály souborových systémů umí tento doplněk pracovat bez nutnosti rootování.

Nastavení nástroje je jednoduché – stačí nainstalovaný Total Commander, který je pro Android k dispozici zdarma, a plugin od Paragonu. Po připojení disku s podporovaným systémem je uživatel následně vyzván ke spuštění aplikace. V ní si pak připojí jednotku, která se vůči aplikaci tváří jako složka Paragon USB Plugin v hlavní nabídce Total Commanderu. Na disk se také dostanete přes tlačítko Otevřít.

NTFS, exFAT a HFS+ v Total Commanderu

Pokud nejste obeznámeni s různými systémy souborů, pak vězte, že tento plugin zvládne téměř každý externí disk, na který pravděpodobně narazíte. NTFS je typický pro operační systém Windows. exFAT se běžně používá na vysokokapacitních flash discích a paměťových kartách SD (z důvodu omezení starších systémů FAT16/32). Konečně HFS+ je primárním souborovým systém pro počítače Mac (s výjimkou nejnovějšího APFS). Podporovány jsou jak čtení, tak i zápis.

Podpora každého souborového systému je k dispozici jako časově omezená dvoudenní zkušební verze, takže si ji můžete otestovat. NTFS, HFS+, FAT32 jsou k dispozici za 1,99 dolarů (cca 50 Kč). S ohledem na to, že Android podporuje nativně FAT32, je otázkou, proč za to Paragon chce poplatek. Proti tomu exFAT, pravděpodobně kvůli licenčním omezením od společnosti Microsoft, je za 4,99 dolarů (cca 126 Kč). Podporu všech formátů můžete pořídit přes nákupy v aplikacích i jako zvýhodněný balíček za 7,99 dolarů (cca 200 Kč).

Total Commander - file manager
Total Commander - file manager

exFAT/NTFS for USB by Paragon
exFAT/NTFS for USB by Paragon

Využijete na svém Androidu podporu jiných souborových systémů?

Zdroj: androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

SC20120519-001134

Total commander vo finálnej verzii

Zprávičky Milan Menšík Milan Menšík
1 min. uložit na později

Komentáře (7)