TOPlist

Android pod stromečkem – 2. díl: Google Play, instalace aplikací a doporučení pro vašeho miláčka

Google-Play-Store

V dalším seznamovacím kole se dozvíte něco o instalaci aplikací do vašeho Android zařízení. Povíme si, jakým způsobem lze v Androidu instalovat aplikace a hry a napíšeme si o programech, které zpříjemňují práci s naším miláčkem a rozhodně by neměly ve vašem telefonu chybět.

Google-Play-Store

Účet u Googlu – nezbytnost

Základem dnešních moderních telefonů je internet, na kterém je obvykle celý operační systém postaven a bez jehož absence vaše zařízení plně nevyužijete. U operačního systému Android toto platí obzvlášť. Android je produktem společnosti Google a už při prvním spuštění si můžete všimnout, že vás telefon vyzve k vytvoření emailového účtu u Googlu. Pokud tento účet nemáte, doporučuji tak učinit. Celý Android je totiž s tímto účtem provázán a veškeré aplikace a hry, které budete stahovat a kupovat, budou platné pouze pro váš účet.

Mějte datový tarif!

Vzhledem k tomu, že internet je důležitou součástí pro správný chod vašeho telefonu, dejte si pozor, abyste ve vašem přístroji měli datový tarif od operátora. Na konci zúčtovacího období by se tak mohly na vaší složence objevit částky pohybující se mnohdy v desetitisícových hodnotách a to by vás rozhodně nepotěšilo. U systému Android  jsou veškeré činnosti synchronizovány a stahovány na pozadí – např. počasí, email, zprávy, nejrůznější aktualizace systému atd. To znamená, že na pozadí si systém stáhne až několik desítek (ne-li rovnou stovek) MB dat. Pokud byste byli stále zpoplatněni platbou za přenesené jednotlivé kb, nemuseli byste se doplatit.

Jak instalovat aplikace?

1. Google Play Store

Pamatujete si na ty chvíle, kdy jste si chtěli nahrát do svého zařízení zajímavý program a museli jste hledat všude možně na internetu a pak svůj telefon složitě připojovat k počítači, abyste ho tam mohli vůbec nahrát? Tak vás mile potěšíme, tyhle časy jsou už pryč! Doménou dnešních moderních operačních systémů jsou markety  – trhy aplikací a her, ke kterým se připojíte a vyjede vám seznam všech aplikací a her, které si můžete stáhnout přímo z mobilního telefonu. Pokud nevíte, kterou aplikaci si stáhnout, můžete se podívat na žebříčky nejstahovanějších, popřípadě uživatelsky nejužitečnějších aplikací. Anebo pokud už znáte název, jednoduše zadáte aplikaci vyhledat.

google

Google Play Store je trh aplikací a her systému Android a nabízí jak placené, tak i neplacené aplikace a hry. Ano, bohužel za to lepší si musí člověk zaplatit. Nicméně nezoufejte, mnoho velice užitečných aplikací je zdarma. Pokud se rozhodnete kupovat placené aplikace, musíte si v nastavení Google Play Store zaregistrovat svojí platební kartu, anebo tak učinit přes internet na stránkách Google Wallet. Mnoho uživatelů se tohoto kroků bojí, nechtějí zveřejnovat své informace a přijít o své peníze.. no kdyby chtěl, že ano :o) .. Ale nebojte se! Google myslí i na bezpečnost a ochranu platebních transakcí. Vaše platební karty jsou pod ochranou a jednotlivé nákupy se vám zasílají na email.

Zároveň doporučuji v nastavení nastavit heslo pro stažení placených aplikací. Ačkoliv aplikace či hry obvykle stojí pár desítek korun, určitě byste nechtěli riskovat, aby vám kamarád z telefonu koupil navigaci za 1500 Kč.

2. Instalace aplikací přes počítač

I přesto, že jsem psal, že není zapotřebí instalovat aplikace přes počítač, někdy se ani tomu kroku nevyhnete – například chcete si nahrát starší verzi aplikace, nahrát modifikovanou aplikaci, anebo jednoduše nemusíte mít přístup k internetu. V takovém případě musíte najít aplikaci s koncovkou .apk, kterou pak nahrajete do telefonu. Abyste tak mohli učinit, musíte jít do nastavení telefonu -nastavení zabezpečení (u starších modelů se jedná o nastavení aplikací – viz. obrázek) a povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů.

neznamen zdroje

Nyní již můžete do telefonu instalovat libovolné aplikace a hry, aniž by vás cokoliv omezovalo. Pokud nechcete pořád propojovat mobil k počítači kabelem, nemusíte. Existuje spousta aplikací, které připojí váš mobil k počítači přes Wifi a vy můžete přenášet multimediální obsah pohodlně bezdrátově. Např. taková aplikace Airdroid je výborná.

air

Tipy na aplikace

Správce souborů

První aplikace, která by neměla ve vašem telefonu rozhodně chybět, je kvalitní správce souborů. Bez tohoto programu máte velice omezený přístup k datům svého telefonu a nemůžete provádět základní operace se soubory  – kopírovat, mazat, přesouvat atd.. Mnoho nejnovějších telefonů již nabízí správce souborů v základu (např. telefony od Samsungu), ale stále jich není tolik a vy si ho nejspíš budete muset sami vyhledat. Osobně doporučuji Total Commander nebo ES File Explorer

total com

esfile

Adobe Flash

Hlavní výhodou systému Android byla podpora flashe, který Adobe přestal pro Android oficiálně vyvíjet a vy si ho musíte tak instalovat z druhé ruky. Na Google Play ho tedy nehledejte. Nicméně najít ho můžete stále na oficiálních stránkách  společnosti Adobe. Jeho instalace a stažení vám zabere jen pár minut. Anebo prostřednictvím mého odkazu ;-) Flash umožňuje přehrávat videa v internetovém prohlížeči.

flash

Přehrávač filmů

Máte telefon s velkým displejem? Chcete na něm koukat na filmy? Pak potřebujete kvalitní videopřehrávač. Osobně doporučuji Bsplayer anebo MX Player. Oba zvládnout i náročné HD filmy s českými titulky.

bsplayer

Zprávy

Další důležitou aplikací, která by neměla ve vašem zařízení chybět, je kvalitní aplikace na SMS a MMS zprávy. Pohodlné a přehledné zobrazení a příjem zpráv je téměř nutností. Osobně doporučuji Handcent SMS, kterému nechybí snad nic a nabízí širokou škálu možností a nastavení.

handcent

Kvalitní klávesnice

Psaní na dotykové klávesnici někdy může být skutečně otravné, ne však máte- li kvalitní klávesnici. Mezi mé hlavní kandidáty na alternativní klávesnice patří Smart Keyboard. Tato klávesnice má hezký vzhled, pohodlné rozmístění písmen a hlavně možnost zapnutí samostatného řádku s písmeny s diakritikou.

smart

Slideit – pokud vás už nebaví klasické vyťukávání písmen na displeji. SlideIt je příjemná změna, kdy píšete slova tahem prstu po displeji. U malých telefonů to může hodně zjednodušit a zrychlit psaní. Predikace slov je na výborné úrovni.

SlideIT keyboard – Make It Easy To Write

SlideIT keyboard - Make It Easy To Write

Swiftkey je další zajímavá inovativní klávesnice, která dokáže předvídat vaše slova a věty na základě vašich předešlých konverzací. Váš styl psaní může rozeznat např. z Facebooku či sms zpráv.

swift

Čtečka knih

Máte telefon nebo tablet s velkým displejem a chcete si na něm číst elektronické knihy nebo pdf dokumenty? Pak doporučuji ezPDF Reader, u kterého vychází pravidelně aktualizace a program se neustále vylepšuje.

ezpdf

WhatsApp

Díky této chytré aplikaci si můžete se svými přáteli posílat sms zprávy, obrázky, soubory atd., aniž byste za to museli platit. Tato aplikace je velice užitečná a jednoduchá. Prostřednictvím vašeho telefonního seznamu spáruje kontakty a nabídne vám seznam lidí, kteří mají tuto aplikaci taky nainstalovanou. Je škoda, že o této aplikaci ví zatím stále málo uživatelů. Nicméně situace se neustále zlepšuje a známí přibývají. Tato aplikace se tak stává pohromou pro operátory.

whats

Závěrem..

Vzhledem k tomu, že Google Play nabízí nepřeberné množství aplikací všeho druhu, pokusil jsem se napsat alespoň o těch důležitých, o kterých byste měli vědět a které využijí multimediální potenciál vašeho zařízení. Věřím, že na Google Play Store si přijde každý na své a nalezne přesně to, co sám využije.

Jaromír Tykal
O Autorovi - Jaromír Tykal

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)