Nový podvod snižuje výdrž baterie Android telefonů. Zároveň „užírá“ i mobilní data

android podvod reklamy baterie data

Server Buzzfeed informoval o novém podvodu, který se v poslední době stále častěji objevují v Android aplikacích i na webu. V podstatě jde o to, že se za klasickou reklamu v podobě banneru schová videoreklama, která se neustále přehrává a uživatel o nic vůbec neví. To samozřejmě znamená hned několik problémů.

Nový podvod se zaměřuje na větší výdělek z reklam, ale na úkor výdrže baterie a mobilních dat

Není to tak dávno, co se objevily speciální skripty, které využívaly procesor telefonu a počítačů k těžení kryptoměn. Takové skripty se objevovaly na stránkách či v aplikacích a obzvlášť na přenosných zařízeních to byl problém, protože s využitím procesoru se snížila i výdrž baterie. Nyní podvodníci přišli na obdobný způsob, už ale nevyužívají těžení kryptoměn.

bezpecnost skodlive aplikace google play

Místo toho uživatelům pouští videa. A to i když o tom samotný uživatel neví. Dokonce ani samotní vývojáři o tom nemusí vědět. Buzzfeed na tento podvod přišel až poté, co si mnoho uživatelů stěžovalo na to, že jejich aplikace si z ničeho nic bere mnohem více mobilních dat a využívá nadměrně baterii.

Po analýze zjistili, že problém je v reklamách. Jedna z reklamních společností, se kterou spolupracovali, byla napadena podvodníky, kteří upravili způsob, jakým se budou zobrazovat reklamy. Zatímco si reklamní společnost koupila reklamu v aplikaci pomocí klasického obrázku, tak ve skutečnosti se na pozadí pouštěla video reklama.

Podvodníci tak zároveň nezneužili pouze uživatele, ze kterých získávali více peněz a škodili snížením výdrže baterie a zvýšením mobilních dat. Podvedli i společnosti, u kterých si koupili „levnější“ reklamy v podobě obrázku, zatímco se na pozadí přehrávala videa.

Setkali jste se v poslední době s nějakou aplikací, která z ničeho nic využívala mnohem více baterie telefonu?

Zdroje: theverge.com, buzzfeed.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)