Nový Freedom Phone nabízí ochranu soukromí a svobodu projevu. Skutečnost je však jiná

freedom phone

Před pár dny byl představen nový telefon s názvem Freedom Phone, který má být zaměřený na svobodu projevu a ochranu soukromí. Nabízí například “necenzurovaný” obchod s aplikacemi nebo blokování sledování. Za stejnojmennou společností stojí samozvaný bitcoinový milionář Erik Finman. Telefon je určen hlavně americkým konzervativcům, kteří se cítí být utlačování velkými technickými společnostmi.

Freedom Phone je přeskinovaný Umidigi telefon s mnohem vyšší cenou

Během amerických prezidentských voleb v roce 2020 byla na sociálních sítích vyhrocená situace. Bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi byl pozastaven účet na sociální sítí Twitter a také společnost Google odstranila sociální síť Parler z obchodu Play. Tyto dva incidenty a ještě několik méně zásadních incidentů vedly k tomu, že krajně pravicově smýšlející lidé začali bojovat proti velkým technologickým společnostem jako je Twitter, Google, Facebook nebo třeba Amazon. Podle Erika Finmana má Freedom Phone takovým incidentům předcházet.

A Freedom Phone Official Video

A Freedom Phone Official Video

Přímo na webu je příliš málo informací i samotných parametrech. Dozvíme se však například to, že v telefonu jsou předinstalovány oblíbené “konzervativní” weby a aplikace a operačním systémem je FreedomOS, který jako první na světě podporuje svobodu slova. Nejedná se však o alternativní ROM FreedomOS, která je oblíbená u OnePlus uživatelů. Ve skutečnosti telefon běží na LineageOS GSI, tedy generické verzi, která není portována pro samotný telefon.

Zajímavé je to také u “necenzurovaného” obchodu s aplikacemi s názvem PatriApp Store. Nejedná se totiž o nic víc, než jen přeskinovaný Aurora Store, tedy nástroj, který slouží ke stahování aplikací z obchodu Google Play. Společnost Freedom Phone tak nemá žádnou kontrolu nad tím, co se v obchodu nachází a nemůže garantovat, že nějaká aplikace nebude smazána, pokud bude porušovat podmínky Googlu.

Eric Finman v rozhovoru pro The Daily Beast řekl, že telefon vyrábí čínská společnost Umidigi. V nabídce tohoto výrobce se nachází model Umidigi A9 Pro, který vypadá zcela identicky jako Freedom Phone. Prozatím nejsou známé parametry Freedom Phone, avšak očekává se, že budou identické jako u Umidigi A9 Pro, který se prodává za 180 dolarů. Cena za Freedom Phone je 500 dolarů, což je docela dobrá přirážka za instalaci LineageOS a Aurora Store. Zjednodušeně řečeno se jedná o značně nevýhodnou koupi a podle mnohých se dokonce jedná o podvod.

Co si o Freedom Phone myslíte?

Zdroj: xda-developers.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)