Vláda chce znát historii vaší polohy, pokud onemocníte. Není to už trochu moc?

novela zákona o ochraně veřejného zdraví

Po zkušenostech získaných s řešením aktuální pandemie teď připravuje vláda změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která má pomoct řešit podobné stavy v budoucnu. Některé návrhy jsou ale působí až nebezpečně. Pokud člověk onemocní tak by úředníci měli mít přístup k jeho kompletní poloze za předchozí tři týdny. Tento bezprecedentní zásah do soukromí se navíc vláda pokusila tajit. Od kdy by měl nový zákon platit?

Pokud projde hlasováním novela zákona o ochraně veřejného zdraví, tak již od 1. července 2021 budou mobilní operátoři povinni předat historii vaší polohy úředníkům, když onemocníte infekčním onemocněním. Konkrétně se data mají zaměřit na seznam míst, kde byl dotyčný se svým mobilem déle než 20 minut. A to až tři týdny nazpět od pozitivního vyšetření. Operátoři by také měli úředníkům předat další data jako odhad přesnosti lokalizace polohy vašeho mobilního telefonu.

Proti novele zákona v této podobě už vystoupily některé opoziční strany, a dokonce i čeští operátoři. Budeme tedy sledovat, jak se situace okolo připravované novely zákona o ochraně veřejného zdraví vyvine. Je typické, že v obdobích krize mají státy tendenci si navyšovat pravomoci, a to často až za hranu osobních práv svých občanu. Otázkou je, jestli je takový zásah do soukromí za stávající situace nutný. Například větší snaha státu popularizovat aplikaci eRouška by nám byla jistě sympatičtější.

eRouška - Part of Smart Quaran
eRouška - Part of Smart Quaran

Co si myslíte novele zákona o ochraně veřejného zdraví?

Zdroj: portál ODOK

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)