TOPlist

eRouška se dočkala zásadního vylepšení, které urychlí informovanost

eRouška automatické odesílání ověřovacích SMS

Česká aplikace eRouška, která má za cíl informovat uživatele o možném styku s jiným uživatelem, jenž je nakažen koronavirem, má za sebou další významný update. Před několika týdny vyšla verze 2.1, která se nově zaměřila na informování samotných uživatelů a nemá přímou vazbu na hygieniky. Nyní přichází na řadu automatické odesílání ověřovacích SMS, díky čemuž bude eRouška mnohem efektivnější. Zejména tedy rychlejší.

Připomeňme si základní princip aplikace: Pokud je u nakaženého uživatele potvrzeno onemocnění, obdrží od hygieniků SMSku s jednorázovým kódem. Po jeho vložení do aplikace eRouška dohledá anonymní blízká setkání s jinými lidmi (resp. jejich telefony) a v jejich aplikaci zobrazí upozornění. Vše funguje přes Bluetooth bez velkých nároků na energii a hlavně bez předávání jakýchkoli osobních údajů či identifikátorů.

eRouška - Part of Smart Quaran
eRouška - Part of Smart Quaran

Kritickým bodem tohoto procesu je přetížení lidského faktoru, tedy zaměstnanců hygieny. Doposud se někdy stávalo, že pozitivní výsledek testu byl sice zaveden v databázi, ale zprávu posílala hygiena uživatelům aplikace s prodlevou i několik hodin až po ruční kontrole. Teď je odesílání ověřovacích SMS automatické a týká se právě uživatelů aplikace eRouška. Znamená to, že po zaevidování pozitivního testu okamžitě odchází zpráva majiteli telefonu s aplikací. Případné další SMSky od hygieny jsou jen doplňkové či upřesňující, nosná je ta první. Autoři aplikace odhadují, že eRouška nyní běží (tzn. skutečně komunikuje se servery) na cca 600 tisících mobilů. Před spuštěním zmíněné automatizace zadávalo ověřovací kódy cca 100-150 lidí denně. Nyní by se mělo číslo zvýšit.

Kolik lidí ve vaší rodině už eRoušku používá?

Zdroj: eRouška Twitter

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)