eRouška 2.1 je venku. Tady máte tři hlavní důvody, proč ji nainstalovat

eRouška 2.1

Podzimní vlna šíření koronavirového onemocnění je tady a je potřeba jednat. Chytře a rychle. Pokud nepatříte k zatvrzelým odmítačům jakéhokoli boje proti nákaze a i obyčejné zakrývání dýchacích cest nepovažujete za absolutní zlo (bez komentáře), rozhodně by vás neměla minout aplikace eRouška. Nástroj vyvíjený Ministerstvem zdravotnictví prošel radikálními změnami a v nové verzi 2.1 vkládá do rukou uživatelů i hygieniků nové zásadní možnosti. Přinášíme nejen popis toho, co vylepšená verze umí, ale také tři hlavní důvody, proč aplikaci eRouška 2.1 nainstalovat.

eRouška – součást Chytré karan
eRouška – součást Chytré karan

Co hlavního je jinak?

Původní aplikace sloužila hlavně hygienikům. Na základě získaných anonymních dat byli schopní dohledat setkání nakažených lidí se spuštěnou aplikací s dalšími uživateli eRoušky. Pak bylo potřeba manuálně všechny informovat a kontakty prověřovat. Nová eRouška 2.1 už běží na pokročilejším principu trasování od Googlu a Applu jménem Exposure Notification API, který skrze Bluetooth LE umí efektivněji určovat nejen setkání, ale také jeho vzdálenost. Nejvýznamnější je, že jde pak všechny tyto kontakty zpětně dohledat. Navíc je méně energeticky náročná a „šlape“ rychleji.

Jak eRouška chrání?

Jak eRouška chrání?

Proč používat aplikaci eRouška 2.1?

Důvod 1 – Pomáháte sobě i ostatním

Efektivní funkčnost aplikace je závislá na tom, aby ji používalo co největší množství lidí. Pojďme si vytvořit modelový příklad. Pokud vstoupíte do autobusu, ve kterém sedí nakažený člověk, a jste zde jediným uživatelem aplikace, nepomůže to absolutně nijak. Když budou mít aplikaci ideálně všichni cestující, může proběhnout následující: Nakažený člověk časem projde testováním a zjistí, že nemoc má. Od hygieniků dostane mimo jiné SMS s kódem, který vloží do aplikace. Ta pak na základě dat z Bluetooth záznamů kontaktuje všechny lidi, kteří autobusem jeli. Jde o kolektivní odpovědnost.

Důvod 2 – Je to nenáročné a anonymní

I pokud nepřikládáte viru velkou váhu, můžete být alespoň ohleduplní k těm, kteří to vidí jinak. Bude vás to stát jen pár sekund času při instalaci aplikace a její spuštění. Běžící Bluetooth na pozadí vaši baterii vybije naprosto minimálně a starost nemusíte mít ani o soukromí. Aplikace nesleduje ničí polohu a dokonce i Bluetooth „kontakty“ jsou v krátkých intervalech anonymizovány. Nikdo tedy nemá šanci dohledat o uživateli jakékoli jiné info než reálné setkání s jiným uživatelem. Aplikaci můžete využít i jako zkratku k informacím o koronaviru na webu ministerstva.

Důvod 3 – Je to celé naprosto dobrovolné

Testovat se jít za běžných okolností nemusíte. Když už jdete a jste pozitivní, kód do aplikace také vkládat nemusíte. Aplikaci klidně můžete využít jen „pasivně“ k tomu, abyste se dozvěděli, jestli jste nebyli někde ve styku s nakaženým. Používání nástroje eRouška 2.1 tedy můžeme rozdělit do tří fází podle zájmu uživatele. Při úplném nezájmu ji ani instalovat nebudete, ale také nebudete nijak informování. V případě nákazy ve vašem okolí se můžete těšit na přímý kontakt s hygienou a tam už to rozhodně nebude tak anonymní a pohodlné. Druhou skupinu tvoří ti, kteří aplikaci nechají běžet a budou jen sledovat, zda nepřišli s nakaženým do styku. To bude největší skupina uživatelů a doufejme, že drtivě převládající i do budoucna. Třetí skupinu budou tvořit nakažení, kteří s ohledem na ostatní vloží do aplikace kód a anonymně dají vědět dalším uživatelům, že se nejplíš někde potkali.

Jak budete využívat aplikaci eRouška 2.1 vy?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)