TOPlist

Slyšíte špatně? Nové aplikace Googlu vám s problémem pomůžou

nove aplikace google play sluch

Google včera v podvečer představil dvě Android aplikace s názvem Live Transcription (Okamžitý přepis) a Sound Amplifier (Zesilovač zvuku). Obě jsou určeny pro neslyšící nebo špatně slyšící osoby. První jmenovaná může pomoct těm, kteří nerozumí znakové řeči, druhá je pak určena pro ty, kteří mají problémy se sluchem, zjednodušeně řečeno se jedná o softwarové naslouchátko.

Nové Google aplikace zdarma se zaměřují na sluch. Pomáhají neslyšícím a špatně slyšícím osobám

První nová Google aplikace se nazývá Live Transcribe (v češtině Okamžitý přepis). V reálném čase přepisuje na displej telefonu řeč lidí v blízkém okolí. Využít to můžou neslyšící a nedoslýchaví pro komunikaci s osobami, které třeba neovládají znakovou řeč. Zpoždění v zobrazení řeči na displeji je minimální. A to i kvůli tomu, že se využívá rozpoznání hlasu z Google Cloud. Google má k dispozici obrovské množství dat a díky tomu mohl podobnou aplikaci spustit. V případě potřeby se dá odpovědět i přímo v aplikaci snadným napsáním. Další skvělou zprávou je to, že aplikace podporuje více než 70 jazyků, včetně Češtiny. Můžete si zapnout i dvojjazyčnou podporou s rychlým přepínám mezi dvěma jazyky.

To je poměrně neobvyklé, protože podobné aplikace, které jsou založené na rozpoznávání hlasu, se většinou spouští postupně od nejrozšířenějších jazyků. Live Transcribe se objeví rovnou s podporou 70 jazyků. Aplikace je momentálně k dispozici v beta verzi. Bude brzy předinstalovaná na Pixel 3 telefonech. Beta verze aplikace se dá každopádně zdarma stáhnout na Google Play. Potřeba je minimálně Android 5.0 a novější.

Live Transcribe & Notification
Live Transcribe & Notification

Druhá nová aplikace zdarma se nazývá Sound Amplifier (v češtině Zesilovač zvuku). Jak už jsme psali v úvodu, jde v podstatě o takové jednoduché softwarové naslouchátko. V reálném čase vylepšuje zvuk z mikrofonu tak, aby byl poslech příjemnější a přirozenější. A to třeba při hovorech.

Například dokáže částečně odfiltrovat hluk z okolí a zesílit „tiché“ zvuky. V nastavení aplikace se dá poslech vyladit přesně tak, aby každému uchu vyhovoval. Po instalaci je aplikace trochu schovaná. V telefonu totiž nenajdete klasickou ikonu pro spuštění. Pro používání musíte přejít do Nastavení > Přístupnost > Zesilovač zvuku.

I tuto aplikaci můžete stahovat zdarma z Google Play. Zde už je to nicméně s podporou horší. Ke spuštění je potřeba minimálně Android 9 Pie. Ne vždy to ale stačí. Z redakčních telefonů jsme novou aplikaci mohli nainstalovat na Google Pixel 2 a Samsung Galaxy Note 9. Například na takový Huawei Mate 20 Pro se nám instalace nezdařila, i když má nejnovější systém.

Sound Amplifier
Sound Amplifier

Android Accessibility: Live Transcribe

Android Accessibility: Live Transcribe

Co říkáte na nové aplikace Googlu pro neslyšící osoby?

Zdroj: blog.google

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)