Nexus 5 – výdrž baterie v podrobném testu
- Recenze
- Karel Kilián
- 4.1.2015
- 21
Protože jedna z nejčastějších otázek potenciálních zájemců o nákup nového telefonu směřuje na výdrž na jedno nabití, podívali jsme se podrobněji na to, jak si v tomto směru vede nedávno představený Nexus 5. S výsledky vás nyní seznámíme v podrobné reportáži, vycházející z týdenního testování v reálném provozu i uměle vytvořených podmínkách.
Začněme nejprve fakty: Google Nexus 5 je osazen lithium-iontovým akumulátorem s kapacitou 2 300 mAh. To je o necelých 10 % vyšší kapacita ve srovnání s Nexusem 4, baterie ale musí živit výkonnější procesor a větší displej s vyšším rozlišením. Nexus 4 přitom rozhodně co do výdrže nespadal mezi takzvané držáky.
Pouze na Wi-Fi
Telefon bez vložené SIM karty s nakonfigurovaným operačním systémem a zapnutou synchronizací s účtem Google přes Wi-Fi položený bezprostředně vedle bezdrátového routeru vyčerpal za 12 hodin, 2 minuty a 53 sekund 6 % indikované kapacity akumulátoru. Pokud uvedená čísla přepočítáme, zjistíme že:
- Indikovaná kapacita baterie ubývala rychlostí 0,5 % za hodinu.
- Teoretická výdrž je za těchto podmínek 201 hodin, tedy 8 dnů.
Je ale nutné upozornit, že se zvětšující se vzdáleností od Wi-Fi routeru stoupá také výkon Wi-Fi modulu a s ním i spotřeba, a to až k 1 % za hodinu (v takovém případě je teoretická výdrž kolem 100 hodin, tedy čtyř dnů).
Po jednom dni, třinácti a půl hodinách, kdy jsme telefon pouze přenášeli v rámci budovy a musel se tak potýkat s proměnlivou sílou signálu bezdrátové sítě, vykazoval 71 % zbývající kapacity.
- Indikovaná kapacita baterie ubývala rychlostí 0,8 % za hodinu.
- Teoretická výdrž je za těchto podmínek 129 hodin, tedy něco přes pět dnů.
Benchmark – AnTuTu Tester
Asi na první pohled je jasné, že takovým způsobem nebude telefon používat skoro nikdo, proto jsme se pustili do dalších testů. Jako první jsme nasadili osvědčený test baterie v aplikaci AnTuTu Tester, který zjišťuje úbytek indikované kapacity při 100% zatížení procesoru a rozsvíceném displeji. Výsledek rozhodně nebyl příjemným překvapením – Nexus 5 získal jen 256 bodů, což je sice lepší skóre než v případě loňského modelu, nicméně výrazně horší ve srovnání s letošními konkurenty.
- Samsung GT-i5800 – 758 bodů
- Prestigio MultiPad 4 Quantum 660 bodů
- Vodafone 845 – 647 bodů
- Samsung Galaxy Note II – 637 bodů
- Samsung Galaxy S III – 569 bodů
- Emgeton Meizu M9 – 566 bodů
- LG G2 – 557 bodů
- LG Optimus One – 527 bodů
- Huawei Vision – 501 bodů
- Sony Xperia Z – 501 bodů
- Asus Eee Pad Transformer Prime (jen displej) – 462 bodů
- Samsung Galaxy W – 442 bodů
- Huawei Honor – 402 bodů
- Oppo Find 5 – 377 bodů
- Huawei Ascend Y300 – 335 bodů
- Emgeton Consul – 280 bodů
- Samsung Galaxy S II – 265 bodů
- Nexus 5 – 256 bodů
- Nexus 4 – 189 bodů
Musíme ale upozornit na jednu podstatnou věc – test AnTuTu Testerem neprobíhal právě hladce. Opakovaně se nám stávalo, že byl po dosažení teploty 45ºC předčasně ukončen. Dokončit se nám ho podařilo až poté, co jsme Nexus 5 položili na okno, kde kolem něj proudil chladný vzduch.
GPS navigace
Jako další jsme provedli měření spotřeby při používání GPS. Pro tyto účely jsme použili komunitní navigaci Waze, která kromě toho, že používá GPS a nezhasíná obrazovku v době nečinnosti, odebírá část energie komunikací přes mobilní data. Provedli jsme několik měření s následujícími výsledky:
- 26 minut navigace (denní světlo) – úbytek indikované kapacity 15 %, tj. 34,6 %/hodinu.
- 23 minut navigace (denní světlo) – úbytek indikované kapacity 10 %, tj. 27,3 %/hodinu.
- 22 minut navigace (denní světlo) – úbytek indikované kapacity 11 %, tj. 28,7 %/hodinu.
- 27 minut navigace (ranní šero) – úbytek indikované kapacity 7 %, tj. 15,6 %/hodinu.
- 26 minut navigace (ranní šero) – úbytek indikované kapacity 8 %, tj. 18,5 %/hodinu.
V tomto případě je zjevně nejzásadnějším faktorem, ovlivňujícím spotřebu elektrické energie, úroveň podsvětlení, která při automatickém režimu v ranním šeru zajistila více než poloviční úbytek indikované kapacity ve srovnání s jasným dnem. Celkově můžeme v tomto směru konstatovat, že při vyšší úrovni podsvětlení vydrží telefon navigovat maximálně necelé čtyři hodiny, při nižším asi o hodinu déle.
Dále jsme vyzkoušeli sledování našich sportovních aktivit s pomocí aplikace RunKeeper. V tomto případě odčerpalo 33 minut trvající měření 9 % indikované kapacity, z čehož můžeme dedukovat hodinový úbytek 16,4 %, tedy teoretickou výdrž při plně nabitém telefonu kolem šesti hodin. Na delší cyklistické nebo pěší výlety je tedy vhodné přibalit externí zdroj energie, nebo si naplánovat přestávku v místě, kde můžete připojit telefon do nabíječky.
Multimédia
Při přehrávání filmu (MPEG4/H264 v rozlišení 720 x 396 při 23,976 fps se zvukem AAC 48 kHz stereo 121 kbps) ubývala baterie rychlostí 14,5 % za hodinu, takže teoretická doba přehrávání videa je asi sedm hodin. Samozřejmě i zde výrazně záleží na úrovni podsvícení, kterou jsme v průběhu testování měli na automatiku.
Přehrávání lokálně uložené hudby ve formátu MP3 ve výchozím systémovém přehrávači při zhasnutém displeji do sluchátek spotřebovávalo v průměru 7 % baterie za hodinu, takže teoretická výdrž v roli „walkmanu“ je asi 14 hodin.
Běžný život
Při trochu živějším způsobu použití, to jest především čtení a pořizování snímků obrazovek pro účely recenze operačního systému, jsme se dostali z 91 % na 77 % za 3 hodiny a 21 minut, což znamená průměrný úbytek 4,2 % za hodinu. Při tomto zacházení tedy plně nabitý telefon přežije 24 hodin.
V noci, kdy byl telefon připojen k Wi-Fi i mobilní síti se zapnutou synchronizací, ale nebyl žádným způsobem používán, spotřeboval za 6 hodin a 20 minut spánku 8 % indikované kapacity, což odpovídá úbytku 1,3 %/hodinu. Samozřejmě v případě, že si nainstalujete programy, které budou kontrolovat nové příspěvky na sociálních sítích či jiným způsobem probouzet zařízení z režimu spánku, počítejte s vyšším odběrem. Každopádně Nexus 5 pouze s operačním systémem vydrží v tomto pohotovostním režimu až 79 hodin, tj. déle než tři dny.
Stahování bezmála 1 GB dat do hry Real Racing, trvající 22 minut, „vysálo“ 11 % indikované kapacity, takže v tomto režimu lze počítat s přibližně tříhodinovou výdrží.
Rychlost nabíjení
Poslední otázka zněla: za jak dlouho se zcela vybitý telefon nabije dodávanou nabíječkou? Měřeními jsme dospěli k výsledku, že takřka přesně za dvě hodiny (pro puntičkáře: jednou jsme naměřili 1 hodinu a 58 minut, podruhé 2 hodiny a 2 minuty).
Resumé
Pokud budete mít telefon položený v šuplíku svého pracovního stolu, pravděpodobně vám vydrží na jedno nabití i několik dnů. Jsme ale přesvědčeni o tom, že takto nebude Nexus 5 používat nikdo z jeho majitelů. Objektivně lze výdrž hodnotit jako spíše slabší – přeci jen kapacita akumulátoru 2 300 mAh rozhodně nepatří k těm nejvyšším, a přičteme-li k tomu opravdu „našlapaný hardware“, pak je jasné, že v plné zátěži telefon přežije jen několik hodin. Závisí tedy především na tom, jakým způsobem Nexus 5 používáte – při běžném denním nasazení bez hraní her se jistě dožije noci, v umírněnějších případech asi i rána.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (21)
Přidat komentář