Menu

Nexus 5 Android 7.0 Nougat nakonec dostane, ale jen neoficiální

Když Google zveřejnil plán aktualizací na nejnovější verzi svého mobilního operačního systému, čekalo řadu uživatelů zklamání. Poměrně velkým překvapením byla informace, že Nexus 5 Android 7.0 Nougat nedostane. Řada Nexus si v průběhu let vybudovala širokou základnu fanoušků, kteří oceňují především čistý systém bez nadstavby a rychlé aktualizace. Telefony s tímto označením vyráběly v uplynulých letech značky zvučných jmen: HTC, Samsung, LG, Motorola či Huawei.

Nexus 5 spatřil světlo světa v říjnu roku 2013 a jeho výrobcem bylo jihokorejské LG. Do vínku dostal 5″ displej s rozlišením Full HD, procesor Qualcomm Snapdragon 800 a 2 GB RAM. Na pulty prodejen šel tento model s Androidem 4.4 KitKat. O rok později se dočkal zásadního updatu na Android 5.0 Lollipop a v roce 2015 dokonce Androidu 6.0 Marshmallow. Google dává Nexusům oficiální podporu po dobu dvou let, takže v tomto případě došlo k ukončení v říjnu 2015. Majitelé tohoto jinak povedeného modelu tedy už rok přinejmenším tušili, že jejich Nexus 5 Android 7.0 Nougat nedostane. Ti, kteří v to stále doufali, nakonec byli zklamáni. Nexus 5 Android 7.0 nedostal, ať už proto, že smartphone dosáhl konce své životnosti, nebo proto, že Qualcomm nehodlá vydávat aktualizované ovladače své čipové sady.

Nexus 5 Android 7.0 oficiálně nedostal

Nexus 5 Android 7.0 oficiálně nedostal

Nexus 5 Android 7.0 dostane díky komunitě

Jenže Android je otevřený systém, což v praxi znamená, že s jeho zdrojovými kódy mohou pracovat i nezávislí vývojáři. Pokud jsou k dispozici ovladače hardware, mohou například připravit alternativní ROM s nejnovější verzí systému i pro již oficiálně nepodporovaná zařízení. Samozřejmě záleží i na popularitě daného modelu – asi jen málokoho by bavilo programovat ROMku pro několik desítek nadšenců. Protože Nexus 5 je poměrně hodně oblíbeným kouskem, bylo jen otázkou času, kdy se dočká alternativní ROM s Nugátem.

Netrvalo to dlouho – na serveru XDA Developers je k dispozici AOSP 7.0 r6, založený na stejném kódu, který Google publikuje v rámci Android Open Source Project. Dobrou zprávou je, že v této ROM funguje fotoaparát, Wi-Fi, Bluetooth, telefonní funkce, zobrazování a další. ROMka je postavena na sestavení NRD90U, což je v podstatě první vydání této verze operačního systému. Jak funguje v praxi, můžete vidět na následujícím videu.

Uživatele, kteří se nemohou dočkat, až dostanou do rukou to nejnovější a nejlepší z kuchyně Google, mohou ROMku nainstalovat. Bude to však vyžadovat jisté zkušenosti z tohoto oboru, odemčený bootloader a nahranou alternativní konzoli pro obnovení (recovery). Android 70. jim za to přinese plejádu nových funkcí, jako je schopnost práce ve dvou aplikacích na jedné obrazovce, rychlé přepínání mezi programy či vylepšený úsporný režim Doze.

Pokud máte Nexus 5, budete tuto (či jinou) alternativní ROM instalovat, abyste měli na svém telefonu nejnovější verzi systému? Pokud vlastníte jiný telefon, uvažovali byste o instalaci alternativní ROM v okamžiku, kdy výrobce ukončí oficiální podporu? Jaké jsou vaše zkušenosti s alternativními ROM? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem!

Zdroje: androidheadlines.com, slashgear.com, xda-developers.com, forum.xda-developers.com.

 

Komentáře

jurasrajer

z aplikace
20.9.2016 22:57

Mám 5ku a nebudu instalovat, nejsem tak zdatný geek abych to zvládnul.

p@p@ t.

z aplikace
21.9.2016 4:46

Naposledy jsem si s alternativní ROM hrál na SGS1 a to už nějaký pátek bude. Následující SGS4 mini mi v poho běhá dosud s poslední (4.4.2?) aktuální verzí pro něj. S1 jsem na neofiko ROM posouval z důvodu špatné funkčnosti ofiko vypuštěné ROM.

Googler

z aplikace
21.9.2016 6:39

Počkám na konec záruky a pak možná.

Martin P.

21.9.2016 8:19

Alternativní Nugat ROM se musí chytit především nějaký tým který vytváří ROM která má už solidní uživatelskou základnu.
Osamělých bojovníků , kteří vytvoří ROM kterou nikdy nikam nedotáhnou a za půl roku se po nich zavře zvoda je XDA už plné.

Googler z aplikace 21.9.2016 6:39:… Stále věříte v pověru, že změnou OS, BIOSu, ROM přicházíte z právního hlediska o záruku ? Kdyby bylo na všem co co si vymyslí prodejci zruší vám záruku i za jinou folii na LCD než prodávají.

Martin Niňaj

21.9.2016 8:57

Tuto “novinku” ste mohli napisat uz 2 tyzdne dozadu… odkedy tuto romku pouzivam aj ja… Funguje perfektne, zatial ziaden pad, je extremne rychla, som z nej nadseny.. Casom nahodim ale nejaku mierne upravenu, ako napr. chroma, alebo nieco podobne..

Googler

z aplikace
21.9.2016 18:48

Martin P.: Bohužel s tím mám zkušenost. Jistota je jistota :)

Jiří Cejn

21.9.2016 21:57

1. Titulek článku je vyložená lež. Aktualizaci můžu dostat jen od výrobce. Alternativní Rom nedostanou, ale musím si jí stáhnout a nainstalovat.
2. To, že Cyanogen tuhle alternativní Rom udělá, to bylo asi každýmu jasný hned. Takže gratulují Kryštofem Kolumbe.
3. Alternativní Rom jsme tu už před nějakým časem řešili a psal jsem vám, abyste přišli s návodem, až nějaká spolehlivá bude.
4. Nejspíš i kdybych tenhle návod měl, alternativní Rom bych řešil jen v případě, že oficiální verze už nebude vyhovovat pro nové aplikace nebo se z mobilu stane lenochod. To zatím rozhodně nehrozí. I s Androidem 6 je Nexus 5 pořád pan Mobil.

Karelk

Karel Kiliánexternista 11

22.9.2016 6:08

To: Jiří Cejn
Nikde nepíšeme o tom, že by se mělo jednat o aktualizaci. Ano, Nexus 5 nakonec dostane Nugát, ovšem jen neoficiálně. Což tedy znamená, že to nebude OTA. Nadpis IMO sedí na 100 %.
Nejedná se o CyanogenMod. Takže také gratuluji :)

RSS (komentáře k článku)