Nexus 5 Android 7.0 Nougat nakonec dostane, ale jen neoficiální

nexus_5_android_70_nougat_ico

Když Google zveřejnil plán aktualizací na nejnovější verzi svého mobilního operačního systému, čekalo řadu uživatelů zklamání. Poměrně velkým překvapením byla informace, že Nexus 5 Android 7.0 Nougat nedostane. Řada Nexus si v průběhu let vybudovala širokou základnu fanoušků, kteří oceňují především čistý systém bez nadstavby a rychlé aktualizace. Telefony s tímto označením vyráběly v uplynulých letech značky zvučných jmen: HTC, Samsung, LG, Motorola či Huawei.

Nexus 5 spatřil světlo světa v říjnu roku 2013 a jeho výrobcem bylo jihokorejské LG. Do vínku dostal 5″ displej s rozlišením Full HD, procesor Qualcomm Snapdragon 800 a 2 GB RAM. Na pulty prodejen šel tento model s Androidem 4.4 KitKat. O rok později se dočkal zásadního updatu na Android 5.0 Lollipop a v roce 2015 dokonce Androidu 6.0 Marshmallow. Google dává Nexusům oficiální podporu po dobu dvou let, takže v tomto případě došlo k ukončení v říjnu 2015. Majitelé tohoto jinak povedeného modelu tedy už rok přinejmenším tušili, že jejich Nexus 5 Android 7.0 Nougat nedostane. Ti, kteří v to stále doufali, nakonec byli zklamáni. Nexus 5 Android 7.0 nedostal, ať už proto, že smartphone dosáhl konce své životnosti, nebo proto, že Qualcomm nehodlá vydávat aktualizované ovladače své čipové sady.

Nexus 5 Android 7.0 oficiálně nedostal Nexus 5 Android 7.0 oficiálně nedostal

Nexus 5 Android 7.0 dostane díky komunitě

Jenže Android je otevřený systém, což v praxi znamená, že s jeho zdrojovými kódy mohou pracovat i nezávislí vývojáři. Pokud jsou k dispozici ovladače hardware, mohou například připravit alternativní ROM s nejnovější verzí systému i pro již oficiálně nepodporovaná zařízení. Samozřejmě záleží i na popularitě daného modelu – asi jen málokoho by bavilo programovat ROMku pro několik desítek nadšenců. Protože Nexus 5 je poměrně hodně oblíbeným kouskem, bylo jen otázkou času, kdy se dočká alternativní ROM s Nugátem.

Netrvalo to dlouho – na serveru XDA Developers je k dispozici AOSP 7.0 r6, založený na stejném kódu, který Google publikuje v rámci Android Open Source Project. Dobrou zprávou je, že v této ROM funguje fotoaparát, Wi-Fi, Bluetooth, telefonní funkce, zobrazování a další. ROMka je postavena na sestavení NRD90U, což je v podstatě první vydání této verze operačního systému. Jak funguje v praxi, můžete vidět na následujícím videu.

Nexus 5 Android 7 ROM

Nexus 5 Android 7 ROM

Uživatele, kteří se nemohou dočkat, až dostanou do rukou to nejnovější a nejlepší z kuchyně Google, mohou ROMku nainstalovat. Bude to však vyžadovat jisté zkušenosti z tohoto oboru, odemčený bootloader a nahranou alternativní konzoli pro obnovení (recovery). Android 70. jim za to přinese plejádu nových funkcí, jako je schopnost práce ve dvou aplikacích na jedné obrazovce, rychlé přepínání mezi programy či vylepšený úsporný režim Doze.

Pokud máte Nexus 5, budete tuto (či jinou) alternativní ROM instalovat, abyste měli na svém telefonu nejnovější verzi systému? Pokud vlastníte jiný telefon, uvažovali byste o instalaci alternativní ROM v okamžiku, kdy výrobce ukončí oficiální podporu? Jaké jsou vaše zkušenosti s alternativními ROM? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem!

Zdroje: androidheadlines.com, slashgear.com, xda-developers.com, forum.xda-developers.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)