Nexus 5: Android 6 vysává baterii – jak problém vyřešit?

android 6.0 návod – Náhled

Android 6 má spolu s menší vzhledovou úpravou přinést především spoustu nových funkcí a možností. Jedno z vítaných vylepšení je i spořič baterie Doze, který při neaktivitě telefonu uspí aplikace na pozadí. Google se chlubil, že výdrž zařízení se tak prodlouží o nemalý podíl. Spousta uživatelů oblíbeného Nexus 5 však neměla ani možnost tuto funkci poznat – spotřeba baterie se totiž navzdory slibům razantně zvýšila.

Razantní spotřeba baterie na Android 6?

O všech nových funkcích a vylepšení Android Marshmallow jsme již psali. Celý update je zaměřen zejména na lepší spolupráci systému s baterií, což se podle Googlu povedlo a zařízení operující s touto verzí systému by měly pocítit razantní nárůst výdrže – při představení samotného Android 6 společnost dokonce sebevědomě tvrdila, že až o polovinu. Bohužel, podobně jako uživatel Lukáš, který nás na tento problém upozornil, trpí majitelé smartphonu od samotného Googlu velkým propadem celkového výkonu baterie. Problém se může týkat i dalších telefonů, na které Marshmallow míří.

android 6 nexus baterie

Největším problémem je funkce WiFi

Největší podíl na vysávání energie má na Androidu 6 zcela překvapivě WiFi. Nejde ani tak o její samotné používání jako o neférové jednání společnosti Google. Ta totiž bez jakéhokoli vědomí uživatelů někde hluboko v nastavení pohřbila funkci neustálého skenování WiFi sítí, která je defaultně aktivní. Nepomůže ani logický krok, který většinu uživatelů napadne jako první – vypnutí totiž nemá na spotřebu vliv.

Výsledkem je, že při kontrole využívání baterie si místo displeje na prvním místě hoví WiFi, a to klidně i s hodnotou přes 40 % oproti původním 2-3 %. Ba co víc, Google byl s problémy obeznámen už při třetí developerské verzi systému, zjevně však dal přednost rychlejšímu vydání aktualizace než opravě závažné chyby.

Jak problém odstranit?

Funkci lze naštěstí vypnout, i tak ale nečekejte drastické zlepšení – rychlejšímu vybíjení na Android 6 Marshmallow se zatím bohužel nevyhnete. Pro vypnutí funkce je potřeba najet do Nastavení > Poloha > zmáčknout tři tečky v pravém horním rohu > Skenování > následně vypnout vyhledávání WiFi i Bluetooth. To baterii značně uleví, rozhodně se však při současné verzi nedostanete na poloviční spotřebu. Nezbývá, než si počkat na odpověď Googlu v podobě dalšího updatu.

Děkujeme našemu čtenáři za tip

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (53)