TOPlist

Největší výrobci mobilů 2019: Dominuje Samsung, následuje čínská čtyřka

Nejprodávanější telefony 21 2019

Společnost IDC nedávno zveřejnila výsledky průzkumu, podle něhož určila, kdo jsou největší výrobci mobilů 2019. Vítězně vyšel Samsung, který s náskokem uniká od druhého místa Huawei. Ten už loni předčil amerického giganta Apple, jemuž prodeje iPhonů i nadále výrazně klesají (zejména v Číně). O další místa se potom dělí tři čínské značky, které dohromady s Huawei tvoří téměř 42 % podílu na celosvětovém trhu.

Největší výrobci mobilů 2019 Q1

V top šesti nejvýznamnějších prodejcích mobilních telefonů se v Q1 2019 umístili hned 4 čínští výrobci. Mimo zmíněného Huaweie je to Xiaomi, Vivo a OPPO, jejich tržní podíly přitom neustále stoupají. Průzkum ukázal, jak si jednotlivé značky vedou v celosvětovém měřítku:

  1. Samsung: 23,1 %; prodáno 71,9 milionů telefonů
  2. Huawei: 19 %; prodáno 59,1 milionů telefonů
  3. Apple: 11,7 %; prodáno 36,4 milionů telefonů
  4. Xiaomi: 8 %; prodáno 25 milionů telefonů
  5. Vivo: 7,5 %; prodáno 23,2 milionů telefonů
  6. OPPO: 7,4 %; prodáno 23,1 milionů telefonů
Prodeje mobilů v Q1 2019 - statistikaÚdaje jiné společnosti se mírně liší, ale pořadí zůstává stejné

Postavení se moc nemění, ale překvapil Huawei

Výsledky překvapily, zejména obrovské posílení Huawei, které bylo v loňském roce na třetím místě se 14% podílem na trhu. Apple oproti tomu jen těsně obhájil druhé místo s podílem 14,1 %. Zároveň ale zažil meziroční pokles prodejů o 4 %, zatímco Huawei naopak růst o slušných 34 %. Silný růst zažívá rovněž Xiaomi, které nabralo v loňském roce o 26 % rychlejší tempo. Výrobci Vivo a OPPO patří pod stejnou společnost a jejich síly jsou hodně vyrovnané. Na globálním trhu zažily obě značky 3% nárůst, což není špatné, ale budou se muset snažit trochu více.

Zveřejněné statistiky jsou za první čtvrtletí letošního roku, takže ukazují značky nejprodávanějších smartphonů v roce 2019. Oproti loňskému roku se postavení výrobců příliš nezměnilo, zásadní změna nastala v případě Huawei, který vystřídal Apple na druhém místě. Vzhledem k obchodní válce, která teď probíhá mezi Čínou a USA, se může postavení obou výrobců ještě hodně změnit. Zatímco USA škodí Huaweii, čínská vláda zasadila odvetný úder, který může v případě dalšího vyostření vztahů poznamenat výrobu Applu.

Jakou máte značku telefonu a jak jste spokojeni?

Zdroj: chinadaily.com.cn, gadgetsnow.com , counterpoint.com

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)