TOPlist

Nejlepší emailový klient pro Android? Emaily rychle, jednoduše a na jednom místě

Emailový klient pro Android

S rostoucím počtem emailových adres začíná být jejich obsluha nepohodlná, zejména když jich máte více od stejného poskytovatele. Abyste se nemuseli neustále odhlašovat/přihlašovat a nechodila vám tuna notifikací, nabízí řešení tzv. emailový klient, který slouží jako hromadná schránka. Některé aplikace navíc vypadají o poznání lépe než emailové schránky oficiálních poskytovatelů. Do výběru jsem zařadil aplikace, které jsou na Play Storu nejoblíbenější; pokud máte tip na jinou, dejte mi vědět do komentářů.

Gmail, to není jenom email klient pro Android

Gmail patří k celosvětově nejrozšířenějším email klientům, který je jistou náhradou za zrušený Inbox). Tak rozšířený je do jisté míry i díky tomu, že je v zařízeních s Androidem předinstalovaný. Aplikace je to přehledná a má poměrně dobrý spam filtr, poštu je možné zařazovat do různých kategorií (velmi dobře tu funguje filtr na soc. sítě a promo akce), ovládání je intuitivní. Vedle emailu na @gmail.com lze napojit i Outlook, Yahoo nebo Exchange, a díky protokolům IMAP a POP i řadu dalších, včetně těch českých a firemních.

Podporované OS: Android, Android Wear a Android Nougat, iOS, watchOS 

Gmail
Gmail

Protože funguje Gmail na Androidu i dalších OS, může sloužit jako rychlá a jednoduchá synchronizace mezi více přístroji, včetně chytrých hodinek. K tomu se váže i kalendář nebo Google disk s 15 GB místa zdarma (i když to už je spíše samotný Google účet), což práci taky hodně usnadní. Na plochu si potom můžete umístit rychlý náhled zpráv, nebo jenom tzv. štítek, který vás po kliknutí přesměruje do přednastavené složky.

Microsoft Outlook, email klient pro všechny platformy

Tenhle klient patří jednoznačně k nejrozšířenějším po celém světě, jeho obliba roste napříč platformami (Android, iOS, watchOS, Windows atd.). K nativnímu e-mailu od Microsoftu lze připojit i schránky jiných poskytovatelů díky protokolům IMAP, POP3 a Exchange, s jehož nastavením vám pomůžeme. Zprávy můžete dělit dle účtů nebo je zobrazit v hromadné složce, opět nechybí ani ovládání pomocí gest.

Podporované OS: Android, Windows, iOS, watchOS, macOS

Microsoft Outlook
Microsoft Outlook

V aplikaci Microsoft Outlook je napojený kalendář, a mj. také správce souborů a kontakty. Má to velkou výhodu v případě, že používáte více přístrojů s rozdílnými OS (Android, iOS, Windows, Wear OS atd.), emaily i kontakty se budou vždy zobrazovat stejné. Na plochu si potom můžete umístit widget e-mailového klienta i kalendáře.

BlueMail, přidejte do klienta jakýkoliv e-mail a využívejte řadu funkcí

Emailový klient BlueMail je vhodný v případě, kdy potřebujete sjednotit hodně e-mailů od různých poskytovatelů na jedno místo. V základu nabízí přidání Gmail, Yahoo, Exchange, Office365, Outlook, Hotmail, AoI. a iCloud, ale po kliknutí na „Ostatní e-maily“ lze přidat víceméně jakýkoliv jiný. Sám mám přidané e-maily s doménou @seznam.cz a @post.cz, a fungují perfektně. Vedle „Doručené“ a „Odeslané“ se zobrazují všechny další složky, které máte v jednotlivých schránkách vytvořené.

Podporované OS: Android, Android Wear a Android Nougat, iOS, watchOS

Email Blue Mail - Calendar
Email Blue Mail - Calendar

Problém je pouze u seznamu/postu, kde se nezobrazuje sekce „Oblíbené“ (jinak značená hvězdičkou). Emaily můžete jednoduše mazat táhnutím do strany, označit je jako hotové, odložit na později aj. V aplikaci je také napojený kalendář, který je synchronizovaný s Google a Exchange kalendářem, takže si jednoduše nastavíte upozornění na schůzku nebo narozeniny kolegy. Napojení téměř jakékoliv adresy je v tomto emailovému klientu možné díky protokolům IMAP a POP3, takže nejsou problém ani čeští poskytovatelé nebo firemní emaily.

Samsung Email, všestranný email klient s šifrovanou komunikací

Z hlediska designu mi email klient Samsung Email připomíná Gmail; ačkoliv má čistší design. Funguje výhradně na OS Android, jeho předností je šifrovaná komunikaci pomocí S/MIME nebo pokročilé nastavení spam filtru. Vedle známých poskytovatelů umožňuje díky protokolům POP3 a IMAP spravovat i neznámé a firemní emaily. Integrován je také EAS pro synchronizaci obchodních emailů, kalendářů, kontaktů a úkolů ze serveru Echange.

Podporované OS: Android

E-mail – rychlá pošta, zajímavý design a rozložení ovládacích prvků

Zatímco spousta email klientů pro Android vypadá na první pohled podobně, tenhle se od ostatních hodně liší. Celkový design je „hranatý“, složky jsou netradičně zobrazeny v horní liště, jednotlivým zprávám lze přiřazovat štítky, a pro lepší přehlednost je každá druhá barevně odlišena. Krom známých poskytovatelů umožňuje aplikace napojení téměř jakéhokoliv emailu díky protokolům IMAP, POP3 a Exchange (ActiveSync & EWS), stejně jako synchronizaci s kalendářem, kontakty aj. Chování každého účtu si můžete nastavit jinak, v každém případě je ale komunikace zabezpečena pomocí řady protokolů.

Podporované OS: Android

Email - Mail Mailbox
Email - Mail Mailbox

ProtonMail, emailový klient, který šifruje emailovou komunikaci

Aplikace klade důraz na bezpečnost, a veškerá komunikace je proto chráněna šifrováním. Zní to hezky, ale má to bohužel řadu omezení, která mnohé odradí. V základním tarifu (který je zdarma) nelze přidat vlastní email (@gmail.com, @yahoo.com, @seznam.cz apod. nepřidáte), takže si musíte vytvořit nový s přívlastkem @protonmail.com nebo @protonmail.ch. Za pokročilejší funkce nebo vlastní adresy je potřeba platit, i tak je ale jejich množství celkem omezené (5 v tarifu za 4 €/měsíc, a 50 od 10 různých poskytovatelů u tarifu za 24 €/měsíc).

Podporované OS: Android, iOS

Proton Mail: Encrypted Email
Proton Mail: Encrypted Email

Co se ovládání týče, nechybí dělení zpráv do složek ani rychlá gesta jako smazání zprávy posunutím do strany. Výhodou je u tohoto emailového klienta možnost nastavení expirace emailu, takže na druhé straně dojde k jeho automatickému smazání (lze nastavit hodinu až měsíc). V případě, že potom odesíláte e-mail někomu, kdo ProtonMail nepoužívá, můžete ke zprávě nastavit heslo, které budete muset zadat vy i příjemce.

MyMail, klient s čistým designem a chráněným ověřováním uživatelů

MyMail vnímám spíše jako alternativu k výše zmíněnému BlueMailu. Design je čistý a moderní, zprávy jsou přehledně dělené, přidávat lze emaily na Gmailu, Yahoo, Outlook, AOL, ale i většinu méně známých díky protokolům IMAP, POP3 a SMTP, vývojáři slibují v budoucnu přidat i protokol EWS. Aplikace má chránit bezpečí svých uživatelů, k přihlášení do nejznámějších účtů proto používá ověření OAuth, přístup k údajům je tak vyžadován přímo Microsoftem a Googlem.

Podporované OS: Android, iOS, watchOS

myMail: for Gmail & Hotmail
myMail: for Gmail & Hotmail

Osobně využívám ze zmíněných aplikací BlueMail, který se mi dlouhodobě osvědčil jako chytrý emailový klient pro Android i iOS. Napojeno mám přibližně 9 emailů, včetně Googlu, Yahoo, Seznamu a firemního. Díky synchronizaci s Google kalendářem pak můžu všechny plány sledovat ve stejné aplikaci. Designově mi přijde hodně podobná aplikace Email App for Any Mail, stejně jako její funkce včetně protokolů nebo uživatelského rozhraní.

Který emailový klient pro Android používáte vy a proč?

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (83)