Menu

Jak nastavit Outlook s účtem na Exchange Serveru?

Jak-nastavit-Outlook-s-účte

Zejména ve velkých firmách je často jako řešení podnikové pošty používán Microsoft Exchange Server. Ačkoli Gmail již nějakou dobu účtu na Exchange Serveru podporuje, řada uživatelů, zvyklá na desktopový MS Outlook, ocení spíše mobilní aplikaci od Microsoftu. V tomto článku vám tedy ukážeme, jak v Outlooku pro Android zprovoznit (firemní) účet na Exchange Serveru.

Přípravy na nastavení

Prvním krokem bude stažení aplikace Microsoft Outlook do mobilního telefonu. Pro Android je k dispozici zdarma, bez reklam a jakýchkoli nákupů v aplikaci. Instalační balíček velký 45 MB lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.1 a vyšším.

Dalším krokem bude zjištění informací, jež budete potřebovat ke správnému nastavení. Všechny údaje by vám měl sdělit správce vaší počítačové sítě, respektive poštovního serveru.

Co musíte vědět?

  • Název domény.
  • Uživatelské jméno (to pravděpodobně bude shodné se jménem, kterým se přihlašujete k firemnímu počítači).
  • Heslo (zde platí totéž, co v případě uživatelského jména).
  • Vaši e-mailovou adresu.
  • Adresu poštovního serveru.

Nastavujeme Outlook s účtem na Exchange Serveru

Nyní spusťte aplikaci Outlook na telefonu a první obrazovku potvrďte tlačítkem Začínáme. Hned v následujícím kroku budete požádáni o zadání e-mailové adresy. Aplikace se následně pokusí zjistit potřebná nastavení. Pokud se jí to nepovede (což bude ve většině případů), nabídne vám Ruční nastavení účtu.

Zde vás v prvním kroku čeká výběr typu účtu – pro Exchange Server tedy zvolte Exchange. V následujícím okně aktivujte přepínač Upřesňující nastavení a zadejte adresu poštovního serveru, doménu+uživatelské jméno a heslo. Nakonec si účet nějak pojmenujte – například Pracovní.

V případě, že narazíte na hlášení o chybném certifikátu, potvrďte ho tlačítkem Přihlásit se a pokračujte. Pokud se vše povede, Outlook vám nabídne možnost přidat další účet. Jestliže to nepotřebujete, použijte možnost Přeskočit.

Aplikace vás následně formou průvodce seznámí s některými funkcemi Outlooku na Androidu – mimo jiné třeba s tím, že kromě e-mailové schránky můžete používat svůj firemní kalendář, možností připojování souborů z různých úložišť, či funkcí prioritní pošty.

Následně proběhne stahování zpráv, které v závislosti na jejich počtu a rychlosti připojení může trvat i několik minut. Aplikace Outlook pro Android podporuje oboustrannou synchronizaci, takže například e-mail, který přečtete na mobilu, bude jako přečtený označen i v desktopové aplikaci. Zvládá samozřejmě i práci se složkami, pokud do nich třídíte svou poštu.

A to je z hlediska nastavení Outlooku s účtem na Exchange serveru vše. Jak vidíte, není to nic složitého a se svou pracovní poštou pak budete moci pracovat podobně, jako na notebooku či firemním počítači. Pokud byste raději svou pracovní schránku spravovali ve výchozí aplikaci Gmail, odkážeme vás na náš starší návod Jak na Androidu stahovat poštu ze Seznam.cz, firemních a jiných serverů.

Pracujete na mobilu jen se soukromou, nebo i pracovní poštou?
 

Komentáře

V6ak

v6ak 9

9.2.2018 22:54

“V případě, že narazíte na hlášení o chybném certifikátu, potvrďte ho tlačítkem Přihlásit se a pokračujte.”

Ne. V takovém případě:

a. Zkuste jiné připojení (například odpojit se od Wi-Fi)
b. Pokud za to podle všeho nemůže žádný záškodník na síti, jděte za adminem serveru a omlaťte mu o hlavu, že neumí nastavit zabezpečenou komunikaci ani v době, kdy jsou certifikáty od Let’s Encrypt k dispozici zdarma.

Pokud budete takovou hlášku ignorovat, dáváte svoje přihlašovací údaje potenciálně jakémukoli záškodníkovi na síti. A s tím i vše, k čemu máte přístup skrze tyto údaje – pokud se jedním heslem přihlásite i třeba k VPN, firemní Wi-Fi a všem dalším firemním systémům, dáváte tím toto všechno k dispozici. To varování tu není pro srandu králíků.

MartasV

MartasV 0

10.2.2018 10:24

Když si v Outlook nastavíte Exchange poštu, vidí mobil kontakty z Exchange?

V6ak

v6ak 9

10.2.2018 11:22

Kontakty jsou vidět v rámci Outlooku. Asi jde nastavit Outlook, aby se choval jako provider kontaktů, ale to AFAIR chce oprávnění přístupu ke kontaktům, což jsem dávat nechtěl.

Fleggy

Fleggy 0

10.2.2018 11:33

U mne v Outlooku na záložce Lidé vidět nejsou, ale umí je ve firemním adresáři najít. Co mě štve, že když už nějaký firemní kontakt v Outlooku najdu a nechám si ho zobrazit, tak nejde uložit jeho lokální kopie.
Docela jsem si užil, když jsem v tlustém klientovi na PC vyexportoval firemní kontakty do CSV a snažil se je načíst do Outlook.com.

MartasV

MartasV 0

10.2.2018 12:59

Mně právě jdou vidět kontakty v Outlooku, ale žádná telefonní appka je nevidí.

V6ak

v6ak 9

10.2.2018 15:56

Tak vypadá to, že nějaká synchronizace kontaktů nastavit jde, ale podle popisu v nápovědě to vypadá jako dost punkové řešení. Už chápu, proč to potřebuje právo pro přístup ke kontaktům.

Nastavení je u účtu, doporučuju přečíst tu nápovědu k tomu:

https://photos.app.goo.gl/rigzjgEWZyudPdtu2

Karle

karle40 6

10.2.2018 17:48

MartasV: Outlook, nastavení, váš účet, zapnout Synchronizovat kontakty. Pak je uvidí implicitní aplikace v Androidu, bohužel bez obrázků.

Davel

Alfa Omega -1

12.2.2018 20:06

Ještě by se hodilo doplnit pro některé uživatele kde naleznou adresu poštovního serveru. Jinak tento návod je bezpředmětný pro lidi, co mají firemní email na intranetu.

Radeg

radeg 20

13.2.2018 8:23

Hlavně opravit a vysvětlit ten blud s chybou certifikátu.

RSS (komentáře k článku)