TOPlist

Poradíme, co dělat, když na mobilu nefunguje displej na dotyk

Mobil - nefunguje dotyk

Občas může nastat situace, že na mobilním telefonu nereaguje displej na dotyk vůbec nebo částečně, případně v intervalech opakovaně zamrzá. Co problémy působí? Důvodů může být více, ze všeho nejdříve je dobré vyloučit softwarovou chybu, a teprve poté běžet do servisu. Někdy může zamrzání displeje působit zastaralý OS, jindy stažená aplikace nebo nedávný pád. Vždy je dobré se zamyslet, jestli a co se s telefonem dělo, abyste nehledali problém tam, kde není.

Pokud nereaguje displej na dotyk, zkuste tvrdý restart

Úplně první pomoc je zároveň tou nejjednodušší. Stačí podržet tlačítko nebo kombinaci tlačítek, aby se Android telefon restartoval. Proces nazýváme tzv. tvrdým restartem, kdy podržíme buď samotné tlačítko „power“ nebo kombinaci tlačítka pro snížení hlasitosti (u některých pro zvýšení hlasitosti) a zapnutí/vypnutí po dobu asi 10 sekund. Všechny operace budou ihned ukončeny a dojde k restartování systému. Pokud by displej Samsungu, Huawei, Xiaomi nebo jiného telefonu pořád nefungoval, pojďme hledat dále.

Mobil - nereaguje displej na dotyk - tvrdý restart

Pořád nefunguje displej na dotyk? Aktualizujte OS na poslední verzi

Někteří uživatelé si z nějakých důvodů stále nechávají starší verzi systému. Někdy se ale stane, že telefon přestane fungovat, jak by měl. Možným řešením zamrzlého displeje tak může být právě aktualizace na nejnovější verzi systému. Ať už jde o telefon Asus, Lenovo, Samsung nebo jiný, měla by chyby v systému opravit/odstranit a „uvést všechno do pořádku“. Protože nereaguje displej na dotyk, bude potřeba aktualizovat přes počítač pomocí kabelu – v případě, že už byl telefon s PC dříve propojený, je možné, že problémy automaticky odstraní bez vaší pomoci.

Mobilní telefon nereaguje na dotyk - aktualizace OS

Restartujte zamrzlý Android telefon do nouzového módu

Chcete-li se za každou cenu vyhnout aktualizaci systému, vyzkoušejte tzv. restart do nouzového módu (safe mode). Při tom dojde k načtení čistého systému bez stažených aplikací třetích stran, které můžou (ale nemusí) problémy působit. V případě, že zamrzání displeje u mobilu přestalo, pravděpodobně ho působí některá ze stažených aplikací (tady je dobré zapátrat v paměti, kdy problémy začaly, a co jste stahovali). Řešením bude aktualizace systému nebo odinstalování aplikace jak u telefonů Huawei, tak  Xiaomi i jiných značek.

Android telefon - nejde dotyk - safe mód

Vraťte zaseknutý telefon do továrního nastavení

Pokud by nic z výše popsaného nepomohlo, můžete ještě telefon Asus ZenFone, Xiaomi, Lenovo (a samozřejmě další „androidí“ mobily) vrátit do továrního nastavení. To se obvykle provádí přes nastavení telefonu, do něhož se ale vzhledem k zaseknuté obrazovce nedostanete. Řešením může být tzv. režim zotavení (recovery mode), který lze ovládat pouze pomocí tlačítek. Ukážeme vám, jak režim zotavení na telefonu s Androidem provést, aniž byste tím smazali všechna data.

Telefon - nereaguje dotyk displeje

I poškozený hardware způsobí, že nereaguje displej na dotyk

V momentě, kdy vyloučíte chybu softwaru, přichází do hry špatně fungující hardware. Někdy se stane, že se prostě „unaví“ stářím nebo se projeví výrobní vada. Častěji ale bývá na vině pád, utopení nebo jiné fyzické poškození mobilního telefonu. Tady je důležité zmínit, že ne vždy se následek projeví okamžitě, někdy to trvá několik dní i týdnů. Pokud např. mobil spadne, může dojít k poškození vnitřních komponentů, ačkoliv je zevnějšek zcela v pořádku, takže hardwarovou chybu hned nevylučujte.

Mobil - nereaguje dotyk displeje - poškozený hardware

Někdy může být důvodem zamrzání displeje u telefonu i přítomnost vody (nebo jiné tekutiny). Pokud vám telefon spadl do louže nebo do záchodu, je to jasné (pozor, že ani ochrana IP68 nemusí být vždy 100%). Jestliže vám telefon do vody nespadl, mohlo dojít k namočení třeba při sportu, když je telefon téměř v přímém kontaktu s potem. K tomu by sice mělo docházet minimálně – hlavně u vodotěsných telefonů – ale pokud už přístroj pár pádů zažil, nemusí ochrana úplně fungovat.

Jak jste vyřešili zaseknutou obrazovku vy?

Zdroj: androidcentral.com, androitauthority.com

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)